Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Διοικητική Αναδιάρθρωση του Κράτους.
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 01, 2016 1:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Διοικητική Αναδιάρθρωση του Κράτους. Απάντηση με Συμπερίληψη




Razz


Μου ζητήθηκε να κάνω ένα υπόμνημα με τις γνώμες μου για μια διαφορετική διάρθρωση των κρατικών υπηρεσιών, δηλαδή της συγκρότησης μιας Κυβέρνησης κατά Υπουργεία.
Να επαναλάβω το κλασσικό αστείο του καλού μου - που το έχει αντιγράψει από τον Πάρκινσον βεβαίως βεβαίως - ότι ένα ιδανικό κράτος έχει μόνο 5 υπουργούς;
Ένας ασχολείται με τα Εσωτερικά, ένας με τα Εξωτερικά, ένας με τα Οικονομικά και ένας με τα Στρατιωτικά. Ο πέμπτος που δεν κατάφερε να γνωρίζει καλά κανένα από τα παραπάνω αντικείμενα, γίνεται Πρωθυπουργός...

Φεύγω από τα αστεία. Υπέβαλα ήδη το υπόμνημα και σας παραθέτω τους βασικούς του άξονες:
Ένα σύγχρονο κράτος χρειάζεται τόσο πολιτικά πρόσωπα που να φέρουν την ευθύνη για τις αποφάσεις, όσο και καταρτισμένους διευθυντές που θα προσφέρουν την τεχνογνωσία ώστε αυτές οι αποφάσεις να είναι πρώτον τεκμηριωμένες και δεύτερον υλοποιήσιμες.
Πιστεύω λοιπόν ότι χρειάζεται ένα ΠΟΛΥ μικρό κυβερνητικό σχήμα που θα ενισχύεται από πολλούς υφυπουργούς, που στην μεγάλη τους πλειοψηφία ΔΕΝ θα πρέπει να είναι κοινοβουλευτικά πρόσωπα.
Στο Υπουργικό Συμβούλιο που θα πρέπει να συγκαλείται σε τακτή ημερομηνία κάθε μήνα και έκτακτα όποτε το απαιτούν οι περιστάσεις, μετέχουν μόνο οι Υπουργοί και καλούνται συμβουλευτικά υφυπουργοί όταν γίνεται αναγκαία η γνώση τους.
Οι Αναπληρωτές Υπουργοί και τα λοιπά εφευρήματα για να ικανοποιηθούν οι εγωισμοί των πολιτικών είναι άχρηστοι, περιττοί και επικίνδυνοι.

Ένα τέτοιο σχήμα μπορεί να διαρθρωθεί με τον παρακάτω τρόπο:
Πρωθυπουργός

Υπουργός Εσωτερικών
4 Υφυπουργοί αρμόδιοι για την Δημόσια Τάξη, την Δικαιοσύνη, την Περιφερειακή Διοίκηση και τις σχέσεις με το Κοινοβούλιο.

Υπουργός Οικονομίας
Υφυπουργοί αρμόδιοι για κάθε ξεχωριστό τομέα ανάγκης, από τη είσπραξη των εσόδων και τα ασφαλιστικά καθώς και τα εργασιακά ζητήματα, από τα δημόσια έργα μέχρι την ηλεκτρονική διαχείριση της οικονομίας. Ειδική πρόβλεψη για υφυπουργούς αρμόδιους για την υφιστάμενη Ανάπτυξη, την προσέλκυση εξωτερικών επενδύσεων και την προώθηση νέων τεχνολογιών.

Υπουργός Στρατιωτικών
Υφυπουργοί αρμόδιοι για κάθε ένα από τα Όπλα και ένας ειδικός για τις προμήθειες του στρατεύματος. Πρόβλεψη για επί πλέον υφυπουργούς, εάν υφίστανται ειδικές ανάγκες.

Υπουργός Εξωτερικών
3 υφυπουργοί. Ένας αρμόδιος για την διοικητική διαχείρηση των διπλωματικών αποστολών, 1 για την δημιουργία και παρακολούθηση λόμπυ επιρροής όπου και για όποιο αντικείμενο χρειάζεται και 1 για την αναδιάρθρωση, στελέχωση και εξέλιξη των υπηρεσιών πληροφοριών και των δραστικών επιχειρήσεων όταν υπάρχει ανάγκη για τέτοιες.

Υπουργός Παιδείας
Από 1 υφυπουργός για κάθε επίπεδο της εκπαίδευσης, 1 επί πλέον για την διαχείριση των θεμάτων Πολιτισμού, 1 για τον Αθλητισμό, 1 για τις σχέσεις με τα θρησκεύματα και τις Εκκλησίες και 1 με ειδική εξουσιοδότηση για την συνολική αναδιαμόρφωση του εκπαιδευτικού συστήματος.

Υπουργός Περιβάλλοντος
3 υφυπουργοί αρμόδιοι για τη ανάπτυξη Εναλλακτικών τρόπων παραγωγής ενέργειας, Διαχείρισης των αποβλήτων. και Οικιστικής πολιτικής. Πρόβλεψη για επί πλέον θέσεις υφυπουργών, εάν καταστεί αναγκαίο για την διαχείριση των θεμάτων του.

Υπουργός Επικρατείας
Αρμοδιότητά του η συνεπικουρία του Πρωθυπουργού στην καθημερινότητα του έργου του.
4 Υφυπουργοί αρμόδιοι για την Επικοινωνία, την εποπτεία της Δημόσιας Διοίκησης,την Εσωτερική Ασφάλεια και την εποπτεία των Εξωτερικών και των Στρατιωτικών θεμάτων.

Η ουσία έγκειται στο ότι κάθε Υπουργός είναι απόλυτος άρχων στον τομέα ευθύνης του' και ταυτόχρονα απόλυτα υπεύθυνος για την ομαλή λειτουργία του και επομένως άμεσα ανακλήσιμος εάν κάτι δεν πάει καλά και έτσι κρίνει ο Πρωθυπουργός.
(Σε ένα τέτοιο μοντέλο διοίκησης, αυτό δεν αποτελεί πολιτική κρίση).
Ο ίδιος επιλέγει τους συνεργάτες του υφυπουργούς του τους οποίους προτείνει στον Πρωθυπουργό για διορισμό' και ο ίδιος φέρει την ευθύνη για την απόδοσή τους στο έργο που αναλαμβάνουν.
Με την σειρά τους οι υφυπουργοί είναι απόλυτοι δεσπότες στο αντικείμενό τους, διορίζουν και παύουν τους υφιστάμενους τους Γενικούς και Ειδικούς Γραμματείς και τους Γενικούς Διευθυντές των υπηρεσιών' και φέρουν την ευθύνη για την απόδοσή τους.

Όλα αυτά τα γρανάζια της διοικητικής μηχανής, επανακτούν το διευθυντικό δικαίωμα επάνω στους άμεσους και έμμεσους υφισταμένους τους και μεταβιβάζουν την χρήση του στις υπόλοιπες βαθμίδες της διοικητικής αλυσίδας. Εξυπακούεται ότι η απόδοση αυτού του δικαιώματος συνεπάγεται και την ανάληψη πλήρους ευθύνης για κάθε επιλογή.

Προκειμένου να λειτουργήσει ένα τέτοιο καθεστώς χωρίς την πρόκληση αδικιών λόγω προσωπικών προτιμήσεων ή αντιπαθειών, δημιουργείται μια Ανεξάρτητη Αρχή με αρμοδιότητα την κρίση ενστάσεων επί των επιλογών της διοικητικής ιεραρχίας. Η Αρχή αυτή στελεχώνεται από ανώτατους δικαστικούς και ανώτατους διοικητικούς παράγοντες που έχουν τερματίσει την σταδιοδρομία τους και εφοδιάζεται με κάθε μέσον που η ίδια κρίνει αναγκαίο για την υπηρέτηση του έργου της.
Η θετική της κρίση επί τέτοιων ενστάσεων μπαίνει στον φάκελλο του ατόμου που διενήργησε αυθαιρεσία και γίνεται επαρκές στοιχείο για την εξέλιξη της σταδιοδρομίας του.

Υπάρχουν κάποιες χιλιάδες άλλα στοιχεία που συμπεριλαμβάνει το υπόμνημά μου, αλλά σας περιέγραψα μόνο τις βασικές του κατευθύνσεις.
Δεν έχω και πολλές ελπίδες ότι θα ληφθεί υπ' όψιν, αλλά δεν έχασα και τίποτα διατυπώνοντας τις γνώμες μου' αφού μου ζητήθηκαν...






Razz Razz Twisted Evil Razz
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 05, 2016 2:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ θα ήθελα να καταλάβω που ακριβώς δημιουργούνται τα προβλήματα με την εκάστοτε διάρθρωση της κυβέρνησης; Δηλαδή πράγματι είναι σημαντική η οργάνωση, παίζει σημαντικό ρόλο, μήπως όμως την δίνουμε μεγαλύτερο ρόλο από αυτόν που κατέχει;
Αν κάνουμε μια σύγκριση των κυβερνήσεων των τελευταίων 100 χρόνων στην ελλάδα, ποιά ήταν η πιό "ορθή" σε επίπεδο διάρθρωσης;
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 02, 2016 3:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
Εγώ θα ήθελα να καταλάβω που ακριβώς δημιουργούνται τα προβλήματα με την εκάστοτε διάρθρωση της κυβέρνησης; Δηλαδή πράγματι είναι σημαντική η οργάνωση, παίζει σημαντικό ρόλο, μήπως όμως την δίνουμε μεγαλύτερο ρόλο από αυτόν που κατέχει;
Αν κάνουμε μια σύγκριση των κυβερνήσεων των τελευταίων 100 χρόνων στην ελλάδα, ποιά ήταν η πιό "ορθή" σε επίπεδο διάρθρωσης;


Razz

Γεια!
Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Αν σκεφτείς ότι οι USA έχουν μόνο 10 ουσιαστικά Υπουργεία και κάτι λίγα συμπληρωματικά που ιδρύθηκαν για λαϊκίστικους λόγους, τότε ΝΑΙ είναι σημαντική μια αναδιάρθρωση της ελληνικής κυβέρνησης πάνω σε μια λογική αποτελεσματικότερης διακυβέρνησης.
Εσύ μπορεί να είσαι κομμουνιστής όπως δείχνει το avatar σου και εγώ φιλελέ όπως δείχνουν αυτά που γράφω, αλλά μπορούμε να συμφωνήσουμε σε αυτό το στοιχειώδες:
Ότι είναι άμεσα ανακαία μια αποτελεσματικότερη διακυβέρνηση για την Ελλαδίτσα μας...

Razz
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vedder
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2013
Δημοσιεύσεις: 132

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 04, 2016 12:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:
troian έγραψε:
Εγώ θα ήθελα να καταλάβω που ακριβώς δημιουργούνται τα προβλήματα με την εκάστοτε διάρθρωση της κυβέρνησης; Δηλαδή πράγματι είναι σημαντική η οργάνωση, παίζει σημαντικό ρόλο, μήπως όμως την δίνουμε μεγαλύτερο ρόλο από αυτόν που κατέχει;
Αν κάνουμε μια σύγκριση των κυβερνήσεων των τελευταίων 100 χρόνων στην ελλάδα, ποιά ήταν η πιό "ορθή" σε επίπεδο διάρθρωσης;


Razz

Γεια!
Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Αν σκεφτείς ότι οι USA έχουν μόνο 10 ουσιαστικά Υπουργεία και κάτι λίγα συμπληρωματικά που ιδρύθηκαν για λαϊκίστικους λόγους, τότε ΝΑΙ είναι σημαντική μια αναδιάρθρωση της ελληνικής κυβέρνησης πάνω σε μια λογική αποτελεσματικότερης διακυβέρνησης.
Εσύ μπορεί να είσαι κομμουνιστής όπως δείχνει το avatar σου και εγώ φιλελέ όπως δείχνουν αυτά που γράφω, αλλά μπορούμε να συμφωνήσουμε σε αυτό το στοιχειώδες:
Ότι είναι άμεσα ανακαία μια αποτελεσματικότερη διακυβέρνηση για την Ελλαδίτσα μας...

Razz
Κάπου είχα διαβάσει παλαιότερα οτι η ομοσπονδιάκη κυβέρνηση των ΗΠΑ έχει τρεις αρμοδιότητες:Οικονομία,Αμυνα και Εξωτερική πολιτική και στα υπόλοιπα ζητήματα οι Πολιτείες ειναι λίγο-πολύ αυτοδιοικούμενες αλλά δεν ειμαι σίγουρος οτί ισχύει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 07, 2016 4:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

@Ελεονώρα
άντε να πω την γνωμη μου πάνω σαυτό. Ανετα θα μπορούσε το επικρατίας και το εσωτερικών να είναι ένα, όπως και το περιβάλλοντος να ενταχθει στο εσωτερικών ή στο οικονομικών έτσι όπως τα παρουσιαζεις.
Νομίζω όμως πως ένα Υγείας πρεπει να φυτρώσει στην θέση τους.

Θα ήθελα όμως να προσθέσω πως αυτήν την ελλαδίτσα που θες εσύ, εγω δεν την θέλω ντιπ.
Δεν θέλω ούτε αυτή που ήταν προ κρίσης βέβαια. Είναι ενάντια στα συμφέροντα μου όπως και να το κάνουμε.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 07, 2016 4:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vedder έγραψε:
eleonora έγραψε:
troian έγραψε:
Εγώ θα ήθελα να καταλάβω που ακριβώς δημιουργούνται τα προβλήματα με την εκάστοτε διάρθρωση της κυβέρνησης; Δηλαδή πράγματι είναι σημαντική η οργάνωση, παίζει σημαντικό ρόλο, μήπως όμως την δίνουμε μεγαλύτερο ρόλο από αυτόν που κατέχει;
Αν κάνουμε μια σύγκριση των κυβερνήσεων των τελευταίων 100 χρόνων στην ελλάδα, ποιά ήταν η πιό "ορθή" σε επίπεδο διάρθρωσης;


Razz

Γεια!
Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Αν σκεφτείς ότι οι USA έχουν μόνο 10 ουσιαστικά Υπουργεία και κάτι λίγα συμπληρωματικά που ιδρύθηκαν για λαϊκίστικους λόγους, τότε ΝΑΙ είναι σημαντική μια αναδιάρθρωση της ελληνικής κυβέρνησης πάνω σε μια λογική αποτελεσματικότερης διακυβέρνησης.
Εσύ μπορεί να είσαι κομμουνιστής όπως δείχνει το avatar σου και εγώ φιλελέ όπως δείχνουν αυτά που γράφω, αλλά μπορούμε να συμφωνήσουμε σε αυτό το στοιχειώδες:
Ότι είναι άμεσα ανακαία μια αποτελεσματικότερη διακυβέρνηση για την Ελλαδίτσα μας...

Razz
Κάπου είχα διαβάσει παλαιότερα οτι η ομοσπονδιάκη κυβέρνηση των ΗΠΑ έχει τρεις αρμοδιότητες:Οικονομία,Αμυνα και Εξωτερική πολιτική και στα υπόλοιπα ζητήματα οι Πολιτείες ειναι λίγο-πολύ αυτοδιοικούμενες αλλά δεν ειμαι σίγουρος οτί ισχύει.

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες πάντως η αμερικη έχει αιώνες ομοσπονδιοποίησης. Τα ομόσπονδα κράτη της γερμανίας και της ισπανίας μπορούν να συγκριθούν καλύτερα με την αμερική.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 08, 2017 5:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
@Ελεονώρα
άντε να πω την γνωμη μου πάνω σαυτό. Ανετα θα μπορούσε το επικρατίας και το εσωτερικών να είναι ένα, όπως και το περιβάλλοντος να ενταχθει στο εσωτερικών ή στο οικονομικών έτσι όπως τα παρουσιαζεις.
Νομίζω όμως πως ένα Υγείας πρεπει να φυτρώσει στην θέση τους.

Θα ήθελα όμως να προσθέσω πως αυτήν την ελλαδίτσα που θες εσύ, εγω δεν την θέλω ντιπ.
Δεν θέλω ούτε αυτή που ήταν προ κρίσης βέβαια. Είναι ενάντια στα συμφέροντα μου όπως και να το κάνουμε.


Razz

Αφού γνωριζόμαστε, γιατί με προβοκάρεις και με τρολάρεις;.
Ξέρεις πολύ καλά ότι το "ελλαδίτσα" το έγραψα με τρυφερότητα και αγάπη' όχι με διάθεση υποτίμησης όπως καταδείχνει σαν πρόθεσή μου το δικό σου σημείωμα. Δεν πειράζει όμως, καλή καρδιά.

Εμένα μου την φέρανε κανονικά.
Ενώ πίστευα ότι ο διορισμός σε ΜΗ πολιτική θέση σαν Προεδρικής Συμβούλου για την Παιδεία και τον Πολιτισμό θα ήταν ένας τυπικός τίτλος που απλά θα μου έδινε ελεύθερη πρόσβαση στον Οίκο, ξαφνικά προκύπτουν άλλες υποχρεώσεις.
Μου εκχωρούν διαμέρισμα γραφείων μέσα σε αυτόν και πρέπει να το στελεχώσω με διευθύντρια/η, γραμματέα, 4 στελέχη για έρευνα / τεκμηρίωση / αξιολόγηση και να επιλέξω 10 υπαλλήλους από τους διαθέσιμους για την τρέχουσα διαχείριση.
Με ειδικό εκτελεστικό διάταγμα θα ανατεθεί σε αυτό το γραφείο η εποπτεία πάνω στο υπουργείο Παιδείας και το σύνολο των οργανισμών που διαχειρίζονται ομοσπονδιακά κονδύλια για τέτοια θέματα. Θα επικυρωθεί με τροπολογία στον ισχύοντα νόμο μόλις το επιτρέψει ο χρόνος. Δουλειά μου όπως καταλαβαίνεις θα είναι να μαζέψω τις περιττές δαπάνες και να ανακατευθύνω τις χορηγήσεις σε περισσότερο χρήσιμες δραστηριότητες, από εκείνες που προωθούσε το καθεστώς Ομπάμα κάτω από την επικυριαρχία του Ιδρύματος Κλίντον.

Αυτό συνεπάγεται ότι θα πρέπει να είμαι εκεί τουλάχιστον μια φορά τη βδομάδα' ίσως και δύο. Κάτι θα πρέπει να κόψω η έρημη από αλλού, εκτός αν παραιτηθώ πριν καν να αναλάβω καθήκοντα. Αν και μου υποσχέθηκαν οι ελεφαντάκοι ότι αν με τη μαλούρα, τις ποδάρες και ότι άλλα προσόντα διαθέτω συμμαζέψω λίγο τον βαμμένο ξανθομάλλη και δεν τον αφήσω να κάνει πολύ χοντρές βλακείες, κάπως θα αντιμετωπιστεί ευνοϊκότερα αυτή η ελλαδίτσα...
Λες να θυσιάσω τη συζυγική μου τιμή για χάρη της επιβίωσης του Τσύριζα, σαν τις Ρωμαίες δέσποινες της προαυτοκρατορικής περιόδου?
Αυτοσαρκάζομαι βρεεε, μη με παίρνεις στα σοβαρά τη χαζουλοξανθοκόκκινη.

Α ναι, το Υγείας δεν χρειάζεται να είναι κάτι άλλο από τεχνικό υφυπουργείο του Εσωτερικών' αρκεί να λειτουργεί σωστά, εποικοδομητικά και χωρίς πολιτικάντικες επιλογές που να το βαραίνουν.




Twisted Evil Twisted Evil Embarassed Twisted Evil Twisted Evil
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 08, 2017 5:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vedder έγραψε:
eleonora έγραψε:
troian έγραψε:
Εγώ θα ήθελα να καταλάβω που ακριβώς δημιουργούνται τα προβλήματα με την εκάστοτε διάρθρωση της κυβέρνησης; Δηλαδή πράγματι είναι σημαντική η οργάνωση, παίζει σημαντικό ρόλο, μήπως όμως την δίνουμε μεγαλύτερο ρόλο από αυτόν που κατέχει;
Αν κάνουμε μια σύγκριση των κυβερνήσεων των τελευταίων 100 χρόνων στην ελλάδα, ποιά ήταν η πιό "ορθή" σε επίπεδο διάρθρωσης;


Razz

Γεια!
Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Αν σκεφτείς ότι οι USA έχουν μόνο 10 ουσιαστικά Υπουργεία και κάτι λίγα συμπληρωματικά που ιδρύθηκαν για λαϊκίστικους λόγους, τότε ΝΑΙ είναι σημαντική μια αναδιάρθρωση της ελληνικής κυβέρνησης πάνω σε μια λογική αποτελεσματικότερης διακυβέρνησης.
Εσύ μπορεί να είσαι κομμουνιστής όπως δείχνει το avatar σου και εγώ φιλελέ όπως δείχνουν αυτά που γράφω, αλλά μπορούμε να συμφωνήσουμε σε αυτό το στοιχειώδες:
Ότι είναι άμεσα ανακαία μια αποτελεσματικότερη διακυβέρνηση για την Ελλαδίτσα μας...

Razz
Κάπου είχα διαβάσει παλαιότερα οτι η ομοσπονδιάκη κυβέρνηση των ΗΠΑ έχει τρεις αρμοδιότητες:Οικονομία,Αμυνα και Εξωτερική πολιτική και στα υπόλοιπα ζητήματα οι Πολιτείες ειναι λίγο-πολύ αυτοδιοικούμενες αλλά δεν ειμαι σίγουρος οτί ισχύει.


Razz

Αυτό που λες ισχύει σαν γενική κατεύθυνση' αλλά με την πάροδο των ετών και την εξέλιξη των πραγμάτων έχει τραβηχτεί σαν λάστιχο' και μάλιστα το λάστιχο έχει λιώσει και χαλαρώσει.
Τώρα πια η ομοσπονδιακή διακυβέρνηση μέσω οργανισμών και δράσεων, βρίσκεται πολύ περισσότερο στην καθημερινότητα των Πολιτειών και των πολιτών από ότι θα ήθελε και η ίδια.
Απλά έχει φορτωθεί μια γραφειοκρατία από την οποία θα ήθελε και ΠΡΕΠΕΙ να απαλλαγεί' και μένει να βρεθούν τρόποι για αυτό.



Evil or Very Mad Razz Twisted Evil Razz Evil or Very Mad
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 08, 2017 1:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν η ζωή μας θεμελιώνεται στο να βλέπουμε τον εαυτό μας και τους άλλους ως αντικείμενα κέρδους και ηδονής,δεν έχει νόημα η πολιτική συζήτηση,γιατί η πραγματική πολιτεία είναι συνάντηση προσώπων,φυσικών οντοτήτων όπου το διονυσιακό στοιχείο ενώνεται με το απολλώνιο.Κι αυτό μπορεί να γίνει μόνο ως αυτοσκοπός από άτομα που θεωρούν και τους άλλους ως ισότιμους αυτοσκοπούς με τον εαυτό τους.

Είμαστε ψαγμένοι με τον εαυτό μας ώστε να έχουμε πολιτική άποψη ή πρόκειται απλώς για μια κεκαλυμμένη "επιχειρηματικότητα"; Τι να την κάνεις την οργάνωση του κράτους,αν ο σκοπός δεν είναι ο άνθρωπος αλλά η καλύτερη εξυπηρέτηση ναρκισσιστικών στόχων;


_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 19, 2017 1:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ διαφωνώ με τον Ιωαννη, και για να θυμηθώ το φιλελέ παρελθόν μου
θα πώ πως μέσα από τη προσπάθεια για το προσωπικό όφελος, οφελείται και η κοινωνία.
Νταξ ψέματα, δεν το πιστευω αυτό.

Πάντως ο θεός να φυλάει πρωτίστως εσάς και δευτερευόντως εμάς, ή ανάποδα, με τον τρελάρα που βγάλατε.
Να δουμε πως θα τα μαζεψεις αυτά που λες αν και σε άλλον τομέα, των κατασκευών, ακουω υπεραισιόδοξες προβλέψεις.
Θα δουμε, γιατί και με ομπάμα όλοι έτσι ήταν, υπεραισιοδοξοι.


παρεμπιπτόντως
eleonora έγραψε:


αν με τη μαλούρα, τις ποδάρες και ότι άλλα προσόντα διαθέτω συμμαζέψω λίγο τον βαμμένο ξανθομάλλη και δεν τον αφήσω να κάνει πολύ χοντρές βλακείες, κάπως θα αντιμετωπιστεί ευνοϊκότερα αυτή η ελλαδίτσα...
Λες να θυσιάσω τη συζυγική μου τιμή για χάρη της επιβίωσης του Τσύριζα, σαν τις Ρωμαίες δέσποινες της προαυτοκρατορικής περιόδου?
Αυτοσαρκάζομαι βρεεε, μη με παίρνεις στα σοβαρά τη χαζουλοξανθοκόκκινη.


Αυτά δεν τα λένε ούτε για πλάκα, φρεσκοχωρισμένοι ανθρωποι είμαστε
δεν παίζουν με την ψυχική μας υγεία. Confused
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 25, 2017 6:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Ένα σύγχρονο κράτος χρειάζεται τόσο πολιτικά πρόσωπα που να φέρουν την ευθύνη για τις αποφάσεις, όσο και καταρτισμένους διευθυντές που θα προσφέρουν την τεχνογνωσία ώστε αυτές οι αποφάσεις να είναι πρώτον τεκμηριωμένες και δεύτερον υλοποιήσιμες.
Πιστεύω λοιπόν ότι χρειάζεται ένα ΠΟΛΥ μικρό κυβερνητικό σχήμα που θα ενισχύεται από πολλούς υφυπουργούς, που στην μεγάλη τους πλειοψηφία ΔΕΝ θα πρέπει να είναι κοινοβουλευτικά πρόσωπα.
Στο Υπουργικό Συμβούλιο που θα πρέπει να συγκαλείται σε τακτή ημερομηνία κάθε μήνα και έκτακτα όποτε το απαιτούν οι περιστάσεις, μετέχουν μόνο οι Υπουργοί και καλούνται συμβουλευτικά υφυπουργοί όταν γίνεται αναγκαία η γνώση τους.
Οι Αναπληρωτές Υπουργοί και τα λοιπά εφευρήματα για να ικανοποιηθούν οι εγωισμοί των πολιτικών είναι άχρηστοι, περιττοί και επικίνδυνοι.




Μία σύγχρονη πολιτεία και όχι απλά κράτος, χρειάζεται πολίτες, που θα έχουν την απαραίτητη παιδεία ώστε να στείλουν όλον αυτό τον συμφερτό στον αγύριστο, αφού θα μπορούν να αναλάβουν την διακυβέρνησή τους οι ίδιοι, μέσω κατάλληλων θεσμών που θα είναι σε θέση οι ίδιοι να δημιουργήσουν. Αυτό ονομάζεται Δημοκρατία! Όλα τα άλλα πολιτεύματα παίζουν ανάμεσα στην δικτατορία και στην ολιγαρχία, και την ίδια αντίστοιχα ιδεολογία φέρουν και οι οπαδοί τους.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 26, 2017 12:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Παράθεση:
Ένα σύγχρονο κράτος χρειάζεται τόσο πολιτικά πρόσωπα που να φέρουν την ευθύνη για τις αποφάσεις, όσο και καταρτισμένους διευθυντές που θα προσφέρουν την τεχνογνωσία ώστε αυτές οι αποφάσεις να είναι πρώτον τεκμηριωμένες και δεύτερον υλοποιήσιμες.
Πιστεύω λοιπόν ότι χρειάζεται ένα ΠΟΛΥ μικρό κυβερνητικό σχήμα που θα ενισχύεται από πολλούς υφυπουργούς, που στην μεγάλη τους πλειοψηφία ΔΕΝ θα πρέπει να είναι κοινοβουλευτικά πρόσωπα.
Στο Υπουργικό Συμβούλιο που θα πρέπει να συγκαλείται σε τακτή ημερομηνία κάθε μήνα και έκτακτα όποτε το απαιτούν οι περιστάσεις, μετέχουν μόνο οι Υπουργοί και καλούνται συμβουλευτικά υφυπουργοί όταν γίνεται αναγκαία η γνώση τους.
Οι Αναπληρωτές Υπουργοί και τα λοιπά εφευρήματα για να ικανοποιηθούν οι εγωισμοί των πολιτικών είναι άχρηστοι, περιττοί και επικίνδυνοι.




Μία σύγχρονη πολιτεία και όχι απλά κράτος, χρειάζεται πολίτες, που θα έχουν την απαραίτητη παιδεία ώστε να στείλουν όλον αυτό τον συμφερτό στον αγύριστο, αφού θα μπορούν να αναλάβουν την διακυβέρνησή τους οι ίδιοι, μέσω κατάλληλων θεσμών που θα είναι σε θέση οι ίδιοι να δημιουργήσουν. Αυτό ονομάζεται Δημοκρατία! Όλα τα άλλα πολιτεύματα παίζουν ανάμεσα στην δικτατορία και στην ολιγαρχία, και την ίδια αντίστοιχα ιδεολογία φέρουν και οι οπαδοί τους.

ε όχι, και ρεπάμπλικες υπάρχουν
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 26, 2017 2:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι υπάρχει και η Αφροδίτη της Μήλου, υπάρχουν και τα ρωμαικά αντίγραφα, μόνο που τα δεύτερα είναι κακές απομιμήσεις της πρώτης.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 27, 2017 11:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δε θα διαφωνήσω
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 01, 2017 10:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz

Πρόσφατα πληροφορήθηκα ότι το Ελληνικό Υπουργείο Παιδείας, αυτό που θέλει να κάνει αντικείμενο της εκπαίδευσης τον τρανσεξουαλισμό και την κτηνοβασία, έχει επίσης σαν πρόθεση να αφαιρέσει από τα διδακτικά αντικείμενα την "Αντιγόνη".
Σαν φιλόλογος και όχι μόνο σαν πολιτικό ον, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο από το να εκφράσω μια διαμαρτυρία, για την απαλοιφή από την εκπαιδευτική ύλη ενός κειμένου που υμνεί την έως θανάτου αντίσταση στην αυθαίρετη και άναρχη - με την έννοια της χωρίς αναστολές και αντιστάσεις - εξουσία.
Θεωρώ ότι αυτή η πράξη δείχνει μια βαθειά πρόθεση για αφαίρεση σταδιακά κάθε πνευματικής άμυνας των νέων ανθρώπων απέναντι στον ισοπεδοτισμό και την εσκεμμένα καλλιεργούμενη παρακμή.





Evil or Very Mad Razz Evil or Very Mad
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center