Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τι προβλέπει ο νόμος για διάδοση ψευδών ειδήσεων;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 16, 17, 18
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 09, 2015 1:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπαυτήν την άποψη ναι δεν μπορείς να ξέρεις όπως δεν ξέρεις πως θα αισθανθείς και για τον χαμό του κάθε γνωστού και φιλικού προσώπου.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 09, 2015 7:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

troian έγραψε:
Υπαυτήν την άποψη ναι δεν μπορείς να ξέρεις όπως δεν ξέρεις πως θα αισθανθείς και για τον χαμό του κάθε γνωστού και φιλικού προσώπου.

Αφου λοιπον δεν ξερεις πως θα αισθανεσαι οταν πεθαινεις, δεν μπορεις να προεξοφλεις οτι ο θανατος σου θα ειναι ιδιος με το θανατο καποιου γνωστου σου ή φιλου σου τον οποίο βλεπεις αντικειμενικα να πεθαινει
Αν το κάνεις, που μπορεις να το κάνεις ως ελευθερος ανθρωπος που εισαι, τοτε αποφασιζεις οτι ο δικος σου θανατος και ο θανατος οποιουδηποτε άλλου προσωπου ειναι το ιδιο πραγμα κι αρα αποφασιζεις να ταυτιστεις αντικειμενικα μαζι του
Αν το κανεις, κι αυτο που λεω στη συνεχεια ειναι παρατραβηγμενο αλλά ετσι ειναι, παυεις να θεωρεις τον εαυτο σου υποκειμενο και τον αντιμετωπιζεις ως ... αντικειμενο
Εσυ δηλαδη και ( κατα συνεπεια "ο,τιδηποτε" αλλο ) εισαστε το ιδιο πραγμα, μια και ο φυσικος αφανισμος ή του ενος ή του άλλου ... προκαλει το ιδιο συναισθημα


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 09, 2015 2:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneasΑναρωτιεμαι τωρα ... 
Επειδη εσυ απο τη μιά πιστευεις στο αναποφευκτο του θανατου και οτι αυτος ειναι το μεγιστο καλο για τη φυση και την εξελιξη και εγω απο την αλλη πιστευω οτι ο θανατος συμβαινει οντως στα οντα ( χωρις να τον θεωρω αναποφευκτο ) ( αρα ο θανατοςειναι και για τους δυό μας υπαρκτος ), αν εγω σου ευχηθω ανθρωπινα να πεθανεις συντομα, γρηγορα και ανωδυνα, θα ειναι αραγε ευχη ή καταρα ; 



Επαναλαμβάνω ξανά την άποψή μου , που την λογική τεκμηρίωση της σου έχω διατυπώσει ήδη στο παρελθόν
Ο θάνατος κάθε ζωντανού πολυκύτταρου οργανισμού , ήταν η ιδανικότερη μετάλλαξη των μονοκύτταρων οργανισμών .
Χωρίς αυτή την μετάλλαξη , δεν θα υπήρξε εξέλιξη των πολυκύτταρων οργανισμών στην βιοποικιλότητα που παρατηρούμε σήμερα.
Κάθε ζωντανός πολυκύτταρος οργανισμός , έχει εξελιχθεί στα ήδη που παρατηρούμε σήμερα και προσαρμοστεί αρμονικά σε ένα ισορροπημένο βιότοπο με τρόπους που χαρακτηρίζουν το κάθε είδος και αντιπαλεύουν τα πλεονεκτήματα των άλλων εξισορροπώντας το οικοσύστημα τους.

Θα ήταν – θεωρητικά – ευχής έργον , κάθε ζωντανός οργανισμός να ζει και να πεθαίνει ανώδυνα , στο τέλος του αυστηρά καθορισμένου κύκλου ζωής του κάθε ατόμου (εξαρτάται από το μήκος της τελομεράσης του κάθε όντος , όπως σου έχω αναφέρει και ποιο παλιά)

Αυτή η ευχή είναι στα μέτρα του ανθρώπου και όχι στα μέτρα της φύσης που στοχεύουν στην συνεχή βελτίωση του κάθε είδους , αδιαφορώντας για το μέλλον και την ευτυχία των μεμονωμένων ατόμων σε κάθε είδος, καθώς για την φύση , πρωτεύει η ευημερία του είδους και όχι του ατόμου , που το θέτει σε ένα διαρκεί αγώνα επιβίωσης , 'όπου επιβιώνουν τα ποιο ανθεκτικά άτομα σε κάθε είδος για να είναι αυτά που θα μεταφέρουν τις δικές τους πληροφορίες επιβίωσης στην επόμενη γενιά του είδους.

Αν καταλαβαίνεις αυτά που σου λέω , τότε θα καταλάβεις πόσο αστεία είναι η ευχή σου .
Αν μου ευχόσουν να ζήσω 10.000 χρόνια , ενώ στην φύση μου ο κύκλος της ζωής του ανθρώπου είναι καθορισμένος και σπάνια υπερβαίνει τα 100 χρόνια , με τις περισσότερες ζωτικές λειτουργίες του ατόμου να υπολείπονται κατά πολύ αυτών του ατόμου στα 30 του χρόνια , θα σου έλεγα πώς αυτή δεν είναι ευχή αλλά κατάρα , ακόμα και αν σε όλα αυτά τα χρόνια παρέμενα σε ζωτικά σε ηλικία 30-40 ετών , καθώς θα έβλεπα με μεγάλη οδύνη τα παιδιά μου ακόμα και τα εγγόνια μου , να γερνούν και να πεθαίνουν .
Για σκέψου ρε συ, τον εαυτό του 30 ετών , τον γιο σου 80 και τον εγγονό σου στα 55 του χρόνια
Να βιώνεις το τέλος της ζωής των προσφιλών σου προσώπων και συ να παραμένεις νέος .

Τέτοια κατάρα ρε συ, όχι δεν θέλω .
Μακρυά από μένα.
Ο θάνατος δεν είναι για μένα μπαμπούλας , και ούτε συμφορά .
Συμφορά θα ήταν να θάψω όλους του οικείους μου
“Κατάρα” θα ήταν να πεθάνω αφήνοντας ορφανά και απροστάτευτα τα παιδιά μου σε μικρή ηλικία

Η “κατάρα” σε εισαγωγικά , καθώς εγώ δεν πιστεύω σε κατάρες και ευχές , και ότι εσύ να ξεστομίσεις, στα παλιά μου τα παπούτσια στα έχω γραμμένα.

Για σένα που “πιστεύεις” όλες αυτές τις δεισιδαίμονες βλακείες , ισχύουν τα όσα αρχικά σου ανέφερα

Είναι αμφίβολο βέβαια αν καταλάβεις το νόημά τους , και καλύτερα να μην το καταλάβεις ,γιατί το νόημά τους είναι πολύ σκληρό να το αντέξει το “Εγώ” σου

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 09, 2015 7:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
“Κατάρα” θα ήταν να πεθάνω αφήνοντας ορφανά και απροστάτευτα τα παιδιά μου σε μικρή ηλικία

Να λοιπον, που εχεις ενα πραγματικο λογο να αντιστεκεσαι στον πανισχυρο νόμο του φυσικου θανατου που δεσποζει στο σωμα σου οπως και σε καθε πολυκυτταρο οργανισμο φθειροντας το σιγα σιγα, προβαλλοντας σε αυτον τον υπερπανισχυρο πνευματικο νομο της προστασιας και της αγαπης στα παιδια σου

"Κατάρα" θα ειναι για σενα να εγκαταλειψεις τον αγωνα της φυσικης επιβιωσης και της φυσικης προσαρμογης σου και να πεθανεις αφηνοντας ορφανα τα παιδια σου σε οποιαδηποτε ηλικια τους


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 10, 2015 11:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
“Κατάρα” θα ήταν να πεθάνω αφήνοντας ορφανά και απροστάτευτα τα παιδιά μου σε μικρή ηλικία

Να λοιπον, που εχεις ενα πραγματικο λογο να αντιστεκεσαι στον πανισχυρο νόμο του φυσικου θανατου που δεσποζει στο σωμα σου οπως και σε καθε πολυκυτταρο οργανισμο φθειροντας το σιγα σιγα, προβαλλοντας σε αυτον τον υπερπανισχυρο πνευματικο νομο της προστασιας και της αγαπης στα παιδια σου

"Κατάρα" θα ειναι για σενα να εγκαταλειψεις τον αγωνα της φυσικης επιβιωσης και της φυσικης προσαρμογης σου και να πεθανεις αφηνοντας ορφανα τα παιδια σου σε οποιαδηποτε ηλικια τους


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Από αυτά που λες καταλαβαίνω πως έχεις πλήρη άγνοια της ζωής και του θανάτου, τουλάχιστον των πολυκύτταρων οργανισμών . (οι μονοκύτταροι είναι βιολογικά αθάνατοι ,όπως έχω αναφέρει και εξηγήσει αναλυτικά σε άλλες μου τοποθετήσεις)
Ενημερώνεσαι προφανώς από μία και μόνο πηγή , την παπαδίστικη του φίλου μου του spiros
Είσαι δηλαδή άλλο ένα θύμα της μεγάλης αυταπάτης

Ενημερωτικά σου αναφέρω μια άλλη άποψη , χωρίς να σου παραθέσω αναλυτικά την λογική τεκμηρίωσή της , καθώς η αποδοχή της μπορεί να ταράξει την μακάβρια ηρεμία σου, ανατρέποντας την δογματική πίστη σου

Κάθε ζωντανός οργανισμός για να επιβιώσει ,φέρει ένα πρόγραμμα που ορίζει την συμπεριφορά του και τις δράσεις του στο φυσικό του περιβάλλον, αλλά και τις αντιδράσεις του στους ερεθισμούς και τους κινδύνους που ο βιότοπος του επιφυλάσσει, βελτιώνοντας συνεχώς το πρόγραμμα του, με πλήθος απροσδιόριστων μεταλλάξεων (λάθος στις αντιγραφές της πληροφορίας των κυττάρων) όπου επικρατούν όσες εξ αυτών έχουν “λόγο” ύπαρξης , που επιβεβαιώνεται από το αποτέλεσμα , που είναι η επιβίωση του είδους σε ένα συνεχώς μεταβαλλόμενο βιότοπο

Οι πληροφορίες αυτές για τις δράσεις και τις αντιδράσεις του κάθε είδους , είναι αυτό που ονομάζουμε “ΈΝΣΤΙΚΤΑ”
Κλείνεις το βλέφαρο του ματιού σου , “ενστικτωδώς” (ασυνείδητα) σε κάθε ξένο σώμα που το απειλεί άμεσα , στρέφοντας ταυτόχρονα αλλού το πρόσωπό σου.
Αυτό οφείλεται στο πρόγραμμα που φέρεις και μιλάμε για μια απλή ενστικτώδη αντίδραση που ωστόσο αποτελεί μέρος ενός βασικού ενστίκτου ζωής , που είναι η επιβίωση του μεμονωμένου ατόμου.
Η σημασία αυτού του ενστίκτου , της αυτοσυντήρησης όπως το ονομάζουμε , είναι πάρα πολύ σπουδαίο όχι μόνο για το άτομο , αλλά για την επιβίωση του είδους.
Τα μεμονωμένα άτομα που θα καταφέρουν να επιβιώσουν αντιμετωπίζοντας τους κινδύνους του περιβάλλοντος τους , θα πει πως έχουν κάποια πλεονεκτήματα έναντι των άλλων ατόμων του ιδίου είδους , και θα περάσουν το δικό τους “δοκιμασμένο” γονιδίωμα στους απογόνους του .
Έτσι το είδος συνεχώς θα βελτιώνεται.

Άλλο βασικό ένστικτο , - δηλαδή δράση δεν ορίζεται συνειδητά- , είναι και το ένστικτο αναπαραγωγής και εκδηλώνεται μια πολύ καθορισμένη περίοδο της ζωής των ατόμων του είδους βιοχημικά με παράλληλη διαμόρφωση της ανατομίας του ατόμου.

Βασικό ένστικτο είναι και το ένστικτο της μητρότητας , αλλά και της προστασίας της ομάδας / οικογένειας , από το αρσενικό (ή αρσενικά ) της ομάδας / οικογένειας .

Πολύ περιληπτικά σου περιέγραψα το “πρόγραμμα” που φέρεις και οφείλεις “αναγκαστικά” (χωρίς να μπορείς εσύ να το καθορίσεις / ανατρέψει , χωρίς να προκαλέσεις κάποια “ψυχική” διαταραχή που μπορεί να είναι και αρκετά έντονη .

Κάθε ζωντανός πολυκύτταρος οργανισμός , εκτός από όλα αυτά τα “ενστικτώδη” φέρει και ένα πρόγραμμα που ορίζει το “όριο” της ζωής του.
Αυτό θα πει πως αν καταφέρει να αντιμετωπίσει κάθε κίνδυνο όσο θα ζει , θα ωριμάσει, θα πολλαπλασιαστεί , θα φροντίσει να επιβιώσουν οι απόγονοι του έως την ηλικία που όλοι τους θα μπορούν να αυτοσυντηρηθούν και θα πρέπει πλέον να αποσυρθεί για να βοηθήσει έτσι στην συνεχή βελτίωση του είδους.

Είναι δραματικό (κατάρα) να θανατωθεί μια μάνα γατόπαρδος , όταν έχει 2-3 μικρά να φροντίσει , παρόλα αυτά , στην φύση συμβαίνει και αυτό , καθώς στην φύση δεν υπάρχει ηθική.
Οι ευχές και οι κατάρες , είναι ανθρώπινα , η φυσική ζωή δεν νογάει από αυτά .
Είναι μια ανθρώπινη ανάγκη, και εκδηλώνει αγανάκτηση ή εκτίμηση , δηλαδή ανθρώπινα συναισθήματα που όμως επηρεάζουν την διάθεση όλων όσων τα “δέχονται” , σαν ευχές ή κατάρες.

Προσωπικά καρφί δεν μου καίγεται για κατάρες και ευχές .
Η ζωή είναι ένα θαύμα υπαρκτό όσο ο καθένας ζει και την απολαμβάνει ολοκληρώνοντας τον βιολογικό του κύκλο με τον θάνατό του .
Αυτή είναι ιδανική εξέλιξη για κάθε άτομο που ολοκληρώνει τον βιολογικό του κύκλο.
Ο θάνατος του παλιού , δεν είναι μπαμπούλας αλλά η σοφότερη μετάλλαξη όλων των πολυκύτταρων οργανισμών.

Αν καταλάβεις αυτή την “τρομερή” αλήθεια , τότε θα πάψει να σε καταδυναστεύει η βέβαιη και αμετάκλητη κατάληξή σου και η επιστροφή σου στην “πηγή”

“Χους ει και εις χουν απελεύσει” που λέει και το γνωστό άσμα


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 10, 2015 3:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

Πολυ τυπικα ολα αυτα που λες gianiss, και γνωστα ...
Λες και διαβαζω βιβλιο !
Αντιγραφη τα κανεις ;
Πρεπει μαλλον να ανανεωσεις το προγραμμα σου ...
Οσο για το θανατο που γραφεις και ξαναγραφεις και εξυμνεις, δεν χρειαζεται να πεθανεις για να πεθανεις ...
Το θανατο ετσι κι αλλιως τον ζεις καθημερινα σε κυτταρικο επιπεδο κι ας μη το συνειδητοποιεις ...
Και αναφερομαι παντα στο βιολογικο θανατο και οχι στον πνευματικο ο οποίος δεν υπαρχει για σενα
Αν συμφωνησεις λοιπον ως ατομο με τον κυτταρικο θανατο, στο τελος θα πεθανεις κι εσυ ...
Αν ομως δεν συμφωνησεις με αυτο που βιωνουν φυσικα και αναποφευκτα τα κυτταρα σου ( τα φυσικο θανατο δηλαδη ) θα κανεις το καθε τι που περναει απο το χερι για να τον αποφυγεις ...
Θα τα καταφερεις ;
Αγνωστο !!!
Ωστοσο θα εχεις κανει την προσπαθεια σου, αντι να συμφωνεις με το κυτταρικο μοιραιο εξ αρχης ...
Διοτι αν συμφωνεις με τα κυτταρα σου σε αυτο που δεν μπορουν να αποφυγουν τοτε παραμεριζεις την ανθρωπινη λογικη σου και σκεφτεσαι ως κυτταρο


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 10, 2015 7:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas
Πολυ τυπικα ολα αυτα που λες gianiss, και γνωστα ... 
Λες και διαβαζω βιβλιο ! 
Αντιγραφη τα κανεις ; 
Πρεπει μαλλον να ανανεωσεις το προγραμμα σου ...


Αν και έχω κουρασθεί να σου γράφω ξανά και ξανά τα ίδια και τα ίδια , με την ελπίδα η συχνή ανάγνωσή τους ,να στα εμπεδόσει , δεν φαίνεται να υπάρχει κανένα θετικό αποτέλεσμα .
Όσες φορές και να διαβάσεις το..... βιβλίο μου.....
Το αποτέλεσμα ... τζίφος..

Παράθεση:
Οσο για το θανατο που γραφεις και ξαναγραφεις και εξυμνεις, δεν χρειαζεται να πεθανεις για να πεθανεις ... 


Έχεις ένα καταπληκτικό χάρισμα ρε μπαγάσα , να πετάς.... “ωραίες” αρλούμπες
Είσαι θεός!!!!.
Τελεία και παύλα.

Παράθεση:
Το θανατο ετσι κι αλλιως τον ζεις καθημερινα σε κυτταρικο επιπεδο κι ας μη το συνειδητοποιεις ... 
Και αναφερομαι παντα στο βιολογικο θανατο και οχι στον πνευματικο ο οποίος δεν υπαρχει για σενα 
Αν συμφωνησεις λοιπον ως ατομο με τον κυτταρικο θανατο, στο τελος θα πεθανεις κι εσυ ... 
Αν ομως δεν συμφωνησεις με αυτο που βιωνουν φυσικα και αναποφευκτα τα κυτταρα σου ( τα φυσικο θανατο δηλαδη ) θα κανεις το καθε τι που περναει απο το χερι για να τον αποφυγεις ... 
Θα τα καταφερεις ; 
Αγνωστο !!! 
Ωστοσο θα εχεις κανει την προσπαθεια σου, αντι να συμφωνεις με το κυτταρικο μοιραιο εξ αρχης ... 
Διοτι αν συμφωνεις με τα κυτταρα σου σε αυτο που δεν μπορουν να αποφυγουν τοτε παραμεριζεις την ανθρωπινη λογικη σου και σκεφτεσαι ως κυτταρο 








Άντε να στα εξηγήσω για μιά ακόμη φορά (τελευταία)

Η συνεχής ανανέωση των κυττάρων , εμπεριέχεται στο πρόγραμμα (γενετικό κώδικα) του είδους ταυτόχρονα με την πληροφορία που θέτει ένα όριο στο ρυθμό / συχνότητα της ανανέωσης των κυττάρων και είναι αυτή η πληροφορία που ορίζει τον κύκλο (διάρκεια) ζωής κάθε πολυκύτταρου οργανισμού , (διαφορετικό κύκλο για κάθε είδος και έχει τον “λόγο” του).
Στην ουσία τα κύτταρα αρχίζουν να “γερνούν”, μετά από ένα καθορισμένο – από το πρόγραμμα – όριο διχοτομήσεων που τα απενεργοποιεί βιολογικά .
Την διαδικασία αυτή της “γήρανσης” και απενεργοποίησης των κυττάρων , μάθαμε πως μπορούμε να να την αποτρέψουμε , αλλά (ευτυχώς) δεν μπορούμε να την ελέγξουμε , καθώς οδηγεί σε ;ανεξέλεγκτο πολλαπλασιασμό των κυττάρων , δηλαδή την εμφάνιση καρκίνων
Το θέμα μου δεν είναι , αν θα μπορέσουμε να ξεπεράσουμε το πρόβλημα , - που θα μπορέσουμε στο μέλλον – αλλά αν πρέπει

Για αυτό σκέφτομαι – για το καλό σου – πως θα ήταν ποιο συνετό να αποβάλεις την εγωιστική αλαζονική επιθυμία σου να ζεις αιώνια , στερώντας την δυνατότητα στο ανθρώπινο είδος να εξελίσσεται , αλλά και βιώνεις την χαρά της ζωής που είναι η αναπαραγωγή , η φροντίδα και η σωστή εκπαίδευση της νέας γενιάς .
Καιρός να φιλιώσεις με την φύση σου και να την καταλάβεις.
Έτσι θα ηρεμήσεις , όχι με την ψευδαίσθηση της βασιλείας των ουρανών που σου υπόσχεται κάθε λογής ..... δημαγωγός λαοπλάνος
Στα λέω για να τα ακούσεις σωστά , και όσο έχεις ακόμα κρίση (αχ!, αυτή η ανελέητη γήρανσης των κυττάρων σου) να αποφασίσεις μόνος σου σωστά

Μην με ρωτήσεις ξανά για το ίδιο θέμα.
Βαρέθηκα να στα εξηγώ.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 11, 2015 6:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει & & & & & & & & Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Άντε να στα εξηγήσω για μιά ακόμη φορά (τελευταία)

Η συνεχής ανανέωση των κυττάρων , εμπεριέχεται στο πρόγραμμα (γενετικό κώδικα) του είδους ταυτόχρονα με την πληροφορία που θέτει ένα όριο στο ρυθμό / συχνότητα της ανανέωσης των κυττάρων και είναι αυτή η πληροφορία που ορίζει τον κύκλο (διάρκεια) ζωής κάθε πολυκύτταρου οργανισμού , (διαφορετικό κύκλο για κάθε είδος και έχει τον “λόγο” του).
Στην ουσία τα κύτταρα αρχίζουν να “γερνούν”, μετά από ένα καθορισμένο – από το πρόγραμμα – όριο διχοτομήσεων που τα απενεργοποιεί βιολογικά .
Την διαδικασία αυτή της “γήρανσης” και απενεργοποίησης των κυττάρων , μάθαμε πως μπορούμε να να την αποτρέψουμε , αλλά (ευτυχώς) δεν μπορούμε να την ελέγξουμε , καθώς οδηγεί σε ;ανεξέλεγκτο πολλαπλασιασμό των κυττάρων , δηλαδή την εμφάνιση καρκίνων
Το θέμα μου δεν είναι , αν θα μπορέσουμε να ξεπεράσουμε το πρόβλημα , - που θα μπορέσουμε στο μέλλον – αλλά αν πρέπει

Αξιολογο ανθρωπινο κομματι


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 16, 17, 18
Σελίδα 18 από 18

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center