Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η επόμενη μέρα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2015 12:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ετερον εκάτερον, μπορείς να θαυμάζεις ένα διανοούμενο που στηρίζει άλλες πολιτικές.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2015 12:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
Ετερον εκάτερον, μπορείς να θαυμάζεις ένα διανοούμενο που στηρίζει άλλες πολιτικές.


χμμμ, δεν το νομίζω! Very Happy΄

Όπως και να έχει, θα δείξει!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2015 10:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι σχέση μπορεί να έχει τώρα ο Chomsky είτε με τη ΝΔ είτε με το ΣΥΡΙΖΑ,τη στιγμή που και οι δυο προσπαθούν να κάνουν το αντίθετο από αυτό που λέει ο πιο πάνω αναφερόμενος ;

Ούτε με επιιστημονική φαντασία δε βγαίνει η συσχέτιση.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2015 4:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Τσόμσκι γράφει:

«Η νίκη του Συριζα είναι, πιστεύω, μια εξεγερτική λαϊκή αντίδραση στις άγριες και καταστροφικές πολιτικές που έχουν επιβληθεί στην Ελλάδα από την Τρόικα, μια από πολλές παρόμοιες αντιδράσεις στην Ευρώπη, και μέχρι στιγμής αυτή που πρωταγωνιστεί. Θα υπάρξουν πολλά και πολύ σοβαρά εμπόδια στην προσπάθεια να εφαρμοστούν υγιείς και ανθρώπινες πολιτικές. Η επιτυχία δεν θα είναι μόνο νίκη για την Ελλάδα αλλά και για πολλούς άλλους που υπόκεινται στην επίθεση του νεοφιλελευθερισμού στον παγκόσμιο πληθυσμό, επίθεση που παίρνει πολλές μορφές».

Από αυτά τα παραπάνω, μπορεί να συμπεράνει κανείς πως ο Τσόμσκι υποστηρίζει τον Σύριζα έναντι του νεοφιλελευθερισμού της προηγούμενης κυβέρνησης, δηλαδή της ΝΔ. Και εδώ το παράξενο: η νεοδημοκράτισσα eleonora συφιλιάζεται με τον Σύριζα, ενώ εγκωμιάζει τον Τσόμσκι ο οποίος μιλάει υπέρ του Σύριζα!

Δε χρειάζεται φαντασία, επιιστημονική ή μη, λίγο μυαλό μονάχα, αλλά πού τέτοια τύχη! Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2015 4:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη




_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 18, 2015 11:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι ψευδοεπαναστάτες του ΣΥΡΙΖΑ ξαναχτύπησαν. Ο Βαρουφάκης πριν λίγες ώρες προτείνει "ομόλογα εις το διηνεκές" έτσι ώστε ν' αποφύγει η Ελλάδα πληρωμή δόσεων κεφαλαίου και να πληρώνει μόνο τόκους.

Δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει την Ελλάδα μια τέτοια συμφωνία ή κατά πόσο είναι ρεαλιστική . Αυτό που ξέρω είναι ότι άλλα υπέγραφε στις 20 Φεβρουαρίου κι άλλα λέει τώρα:

"...Οι ελληνικές αρχές επαναλαμβάνουν την αδιαμφισβήτητη δέσμευσή τους να τηρήσουν τις οικονομικές υποχρεώσεις τους προς όλους τους πιστωτές τους πλήρως και εγκαίρως..."

http://www.express.gr/news/politics/765859oz_20150221765859.php3


Συμπέρασμα: ενώ ήξερε από τότε ότι οι Ευρωπαίοι δε θα δέχονταν μια τέτοια πρόταση,γι' αυτό και υπέγραψε άλλα,τώρα κάνει τον ανήξερο κι ότι η Ευρώπη δε θέλει βιώσιμο χρέος.

Και καλά,η Ευρώπη δε θέλει βιώσιμο χρέος ,εσύ βρε πα..άρα γιατί υπέγραψες αυτό που τώρα θεωρείς ευρωπαϊκή εχθρότητα;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 20, 2015 3:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz



Gια τα προσωπικά μας με τον δάσκαλό μου, δεν θα απολογηθώ σε κανέναν.
Πως το χαιρόμαστε στις συζητήσεις μας όταν εγώ του επικαλούμαι πράγματα που ο ίδιος είπε ή έγραψε σαν αντίθεση με όσα επιμένει να προβάλλει σαν πολιτική του θέση και ακολουθούν καυγάδες με απόλαυσή τους αμοιβαία, δεν αφορούν άλλους.
Δεν είναι στ' αλήθεια δάσκαλός μου, αφού γνωριστήκαμε από τον καλό μου όταν με ανάγκασε - καλά, όχι και τόσο δραματικά όσο το λέω η σκύλα - να έρθω στις Γιουζα. Αλλά στάθηκε εθελοντής δάσκαλος και με έμαθε και με μαθαίνει πολλά' στις λίγες τώρα πια ώρες που καταφέρνουμε να βρεθούμε.
Γιατί αμφισβητείτε ορισμένοι - όλοι άντρες - ότι άνθρωποι με διαφορετικούς προσανατολισμούς στην πολιτική τους επιλογή, μπορούν να αγαπήσουν αληθινά ο ένας τον άλλον? Μήπως σας αρέσουν καλύτερα οι διευθετήσεις μεταξύ ομοϊδεατών? Του Χίτλερ με τον Ρεμ? Του Στάλιν με τον Τρότσκι? Του Μάο με τον Λιν Πιάο? Ή του Ζαχαριάδη με τον Βελουχιώτη?

Και για να γυρίσουμε σε αυτά που είναι αληθινά σημαντικά:
Σε όλη τη συζήτηση που γίνεται, και όση γίνεται, δε θα σταθώ σε όσα είναι σκέτα συνθήματα και ανώφελες αοριστολογίες.
Θα ρωτήσω μονάχα η χαζούλα η ξανθιά:
Γινόταν όλη κι όλη η συζήτηση μεταξύ Σαμαρά και Τρόϊκας για 1.5B Ευρώ και εκείνος σθεναρά αρνιόταν μέτρα που επιβάρυναν τους πιο αδύνατους οικονομικά Έλληνες? Και αυτή την αδυναμία συνεννόησης επικαλέστηκε ο Τσύριζα για να ξεφωνίζει πως δεν τα καταφέρνει στην διαπραγμάτευση, όταν το ζήτημα ήταν η δικιά του εμμονή ότι θα αναιρέσει κάθε συμφωνία και σωστά κλωτσούσαν οι εταίροι επειδή φοβούνταν τη συνέχεια που πραγματικά έγινε?
Έχει ή όχι αποδεχθεί ήδη ο Τσύριζα μέτρα πολύ χειρότερα κοντά στα 5B, και παρ' όλο αυτό δεν γίνονται αποδεκτά εξ αιτίας της επαμφοτερίζουσας τοποθέτησής του και της αδυναμίας αποδοχής της σοβαρότητας στις δεσμεύσεις του?
Είναι όλο το πρόβλημα η εμμονή του Τσύριζα να κρατήσει τη δυνατότητα χρηματοδότησης των συνδικαλιστικών του στελεχών και των αναγκών της δικής τους επικράτησης καθώς και της εξυπηρέτησης των μεγαλοεπιχειρηματιών που τον υποβοήθησαν να γίνει κυβέρνηση?
Τι δείχνει η κάθε μία κυβερνητική συμπεριφορά? Ποιος είναι ο βαθμός υπευθυνότητας και αντίληψης των αναγκών των ανθρώπων κάθε μιας?
Καλή συνθηματολογία είναι η κουβεντούλα για τους τραπεζίτες και τους βιομήχανους' αλλά είδαμε και ποιοι από αυτούς υποστηρίζουν για μικροπρόθεσμα συμφέροντά τους κάθε πλευρά.
Θα συνεχιστεί μια ιδεοληπτική προπαγάνδα που θεωρεί τη επιβίωση του απλού ατόμου αμελητέα ποσότητα, μπροστά στην αυτοδικαίωση της Θεωρίας? Να τη ζήστε και να την χαίρεστε αγάπες μου, τέτοια που είναι...

Και τελικά κάποιος είχε γράψει κάτι για αυτό πολλά χρόνια πριν να αποκτήσουμε συνείδηση εμείς:



Θα σου πάρω βιολιά και ένα ντέφι γλυκό να σου παίζουν
Ερηνούλα μου, Ερηνούλα μου

Mεταξύ μας όπως βλέπεις τα περιθώρια στενεύουν
Ερηνούλα μου, Ερηνούλα μου

Τις καμμένες πόλεις, τα νεκρά παιδιά θυμάμαι και το αίμα
Ερηνούλα μου, Ερηνούλα μου

και η δικιά μου η ζωή, δίχως νόημα δίχως φωνή και μ' άδειο βλέμμα
Ερηνούλα μου, Ερηνούλα μ

Πέφτει σύρμα, πέφτει σύρμα και οι μισθοφόροι που σε κυβερνούν
πέφτει σύρμα, πέφτει σύρμα, οι ίδιοι αύριο θα σε δικάζουν
και "Χαίρε, Καίσαρα μελλοθάνατε" θα σου πουν
αυτά που λες, "et preterea censeo Carthago delenda est"

Με τρομάζεις σαν των γηπέδων τις φωνές και τις σημαίες
Ερηνούλα μου, Ερηνούλα μου

φοβισμένος σε κοιτάζω διπλωμένες κρατώντας τις κεραίες
Αχ Ερηνούλα μου, Ερηνούλα μου

Πέφτει σύρμα, πέφτει σύρμα και οι μισθοφόροι που σε κυβερνούν
πέφτει σύρμα, πέφτει σύρμα, οι ίδιοι αύριο θα σε δικάζουν
και "Χαίρε, Καίσαρα μελλοθάνατε" θα σου πουν
αυτά που λες, "et preterea censeo Carthago delenda est"

Ξεκινάς να με βρεις κι όλο πέφτεις θαρρείς σ' ένα τοίχο
Ερηνούλα μου, Ερηνούλα μου

και ερωτεύεσαι εκεί δίχως χρώμα, δίχως οσμή και δίχως μύθο
Αχ Ερηνούλα μου, Ερηνούλα μου

Πέφτει σύρμα, πέφτει σύρμα και οι μισθοφόροι που σε κυβερνούν
πέφτει σύρμα, πέφτει σύρμα, οι ίδιοι αύριο θα σε δικάζουν
και "Χαίρε, Καίσαρα μελλοθάνατε" θα σου πουν
αυτά που λες, "et preterea censeo Carthago delenda est"

Αλλά εγώ Θα σου πάρω βιολιά και ένα ντέφι γλυκό να σου παίζουν
Ερηνούλα μου, Ερηνούλα μου...


https://www.youtube.com/watch?v=wzviXJ3igQY

Να περνάτε καλά...




Evil or Very Mad Evil or Very Mad Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 20, 2015 3:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:

Γινόταν όλη κι όλη η συζήτηση μεταξύ Σαμαρά και Τρόϊκας για 1.5B Ευρώ και εκείνος σθεναρά αρνιόταν μέτρα που επιβάρυναν τους πιο αδύνατους οικονομικά Έλληνες?


Κάνεις λάθος!

http://www.newsbomb.gr/prionokordela/news/story/596774/metra-5-dis-eyro-eixe-ypograpsei-i-sygkyvernisi-nd-pasok

Αφού πρώτα κι αυτός μας τρέλανε στο ψέμα ότι θα βγούμε γρήγορα στις αγορές. Δεν ενημερώνεσαι καλά!



eleonora έγραψε:


Έχει ή όχι αποδεχθεί ήδη ο Τσύριζα μέτρα πολύ χειρότερα κοντά στα 5B, και παρ' όλο αυτό δεν γίνονται αποδεκτά εξ αιτίας της επαμφοτερίζουσας τοποθέτησής του και της αδυναμίας αποδοχής της σοβαρότητας στις δεσμεύσεις του?



Δεν είναι χειρότερα τα μέτρα,τα ίδια σ...τά είναι, αλλά συμφωνούμε!


Είχα την εντύπωση ότι ο δικομματισμός,που μας αναγκάζει να μπαίνουμε στο δίλημμα "Αποφασιστικός και ψεύτης κυβερνήτης που δημιουργεί χάος ή αναποφάσιστος και ψεύτης που δημιουργεί χάος" δεν έχει τόση σημασία,όσο να τους μαυρίσουμε και τους δύο για κάποιον που θα έχει μια πρόταση παραγωγικής ανασυγκρότησης της χώρας αλλά διαψεύστηκα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 20, 2015 4:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz

Αληθινά δεν την χαίρομαι την απελπισία σε επιχειρήματα και τρόπους ανθρώπων που εκτιμώ το συνολικό πνεύμα τους.
Για αυτό βγαίνω μέχρι την επόμενη φορά που θα έχω χρόνο' αν υπάρχει ακόμα για τους συμπατριώτες μου, με το μυαλό που δείχνουν να έχουν...




Evil or Very Mad Twisted Evil Razz Twisted Evil Evil or Very Mad
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 20, 2015 4:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι,αν σκέφτονται συνεχώς με δικομματικούς εκβιασμούς ,όπως τους προτείνεις,δε θα προκόψει ποτέ η χώρα!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 23, 2015 2:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιούνκερ: Είμαι αισιόδοξος για συμφωνία εντός της εβδομάδας


http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64206801

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Exclamation Καλό!


Γι' αυτό βγήκε ο Τσίπρας, για να κοιμηθούμε με τεχνητούς παραδείσους μέχρι να καταλάβουμε ότι απουσιάζαμε από την πραγματικότητα...

Καλό ξημέρωμα!

troian έγραψε:

_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2015 7:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz

Geia, πάνω από τον Ατλαντικό!
Είχα έρθει στην Ελλάδα να ψηφίσω ΝΑΙ στο δημοψήφισμα και τώρα γυρίζω στη δουλειά μου, πάνω στον Ελληνισμό' και όχι με τον ελληναρισμό...

Έχει κάτι διαφορετικό να πετάς με Gulfstream G650, όποτε σε βολεύει η ώρα και με ένα θαύμα πλήρωμα στη διάθεσή σου. Νομίζω πως αρχίζει να μου αρέσει, τρίτη φορά που το χρησιμοποιώ. Καλά, μην κακομαθαίνω, δεν είναι και δικό μας' "φιλική παραχώρηση" που λένε. Αλλά δεν θα ήταν ωραίο δώρο ένα τέτοιο παιχνίδι, στα επόμενα ή μεθεπόμενα γενέθλιά μου? (Αυτοσαρκάζομαι η σκύλα)...

Μαθαίνω πως παραιτήθηκε ο Σαμαράς και πολύ χάρηκα. Έτσι αποκλείεται ο καλός μου να μου λείψει από τον γάμο μας ότι και να γίνει, αφού δεν τον δένει τίποτα με την υπόλοιπη Νου Δου. Είχα μια ανησυχία αν έβγαινε το ΝΑΙ, και μη με πείτε κακιά' το ξέρω πως είμαι... Τώρα τι θα κάνει αυτή η κυρία, ας κόψει το λαιμό της. Μεθαύριο στέλνω τα email μου με τις δικές μου παραιτήσεις τόσο από τα κεντρικά της όργανα όσο και από τα περιφερειακά. Θα πάψω να ζαλίζω κι εσάς κάθε τόσο...
Και έβαλα μυαλό: Ούτε και στις USA δεν θέλω πια να έχω σχέση με εκλογές του πλήθους και δημόσια αξιώματα. Γιατί βρε, μια χαρά δεν είναι και τα μη δημόσια? Περισσότερη ησυχία' και ΠΟΛΥ μεγαλύτερη δύναμη...

Και μια πληροφορία για να την ξέρετε: Ένας ακατανόμαστος, είχε περάσει αυτές τις τελευταίες ημέρες ολόκληρη την Ευρώπη από τη μια άκρη στην άλλη παρακαλώντας, πιέζοντας και εξαργυρώνοντας χάρες, ζητώντας ένα πράγμα: Τη στήριξη της Ελλάδας με κάθε τρόπο και κάθε όρο.
Τώρα με αυτά τα ποσοστά που δίνουν διαφορετική επιλογή γενικής κατεύθυνσης, ξέρω πως θα ησυχάσει...




Evil or Very Mad Twisted Evil Razz Twisted Evil Evil or Very Mad
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2015 1:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε ύφος Ελεονώρας:


Να συμπεράνω με το αθώο μου μυαλουδάκι ότι ο Σαμαράς ανήκει στον ελληνισμό κι όχι στον ελληναρισμό;

Αλλιώς πώς εξηγείται ,αγάπες μου,ότι αυτός μαζί με τους άλλους μνημονιακούς Έλληνες (αιωνία η μνήμη τους και τα μνημόνιά τους!) κι ουχί Ελληναράδες εκτίναξε το δείκτη χρέους στο 183% από 118% που ήταν προ μνημονίων;Αν δεν είναι αυτό εκπλήρωση του πατριωτικού "χρέους" ενός Έλληνα ,τότε τι είναι;

Να τον χαιρόμαστε τον Αντωνάκη μας,λοιπόν,αφού και πριν την εμφάνισή του κάποιος είχε γράψει κάτι γι' αυτόν :

«Για σήκω Κατσαντώνη μου, για σήκω καπετάνιο,
γιατί Ελληναράδες πλάκωσαν, μας έχουν προδομένους.
- Παιδιά μου, μη παιδεύεστε, μη χάνετε τα βόλια.
Απόψ’ είδα στον ύπνο μου, είδα και στ’ όνειρό μου,
θολό ποτάμι διάβαινα, θολό, κατεβασμένο,
ουδέ και πέρα διάβηκα, ούτε και δώθε βγήκα
και μου ’πεσε το φέσι μου, κι η χούφτ’ απ’ το σπαθί μου».

Τι δείχνει το ελληνικό κι όχι ελληναράδικο,βεβαίως βεβαίως ,δημώδες άσμα; Μα τι άλλο απ' την αγωνία του γαμπρού Αντωνάκη να σώσει το γάμο του με την Ελλάδα που έπνεε τα λοίσθια; Μήπως νομίζετε ότι δεν ήξερε πως οι Ελληναράδες περίμεναν στη γωνία να τον αφανίσουν; Εκεί,όμως,αυτός...όρθιος στις επάλξεις κι αφού γ...σε ό,τι γ...σε (συγνώμη,"παντρεύτηκε" ήθελα να πω) ήπιε και το τελευταίο δηλητήριο:

ΔΡΥΟΣ ΠΕΣΟΥΣΗΣ ΠΑΣ ΑΝΗΡ (ΚΑΙ ΓΥΝΗ) ΞΥΛΕΥΕΤΑΙ .

(έπεσες θύμα αδέρφι εσύ σε άνιση Πάλη κι αγώνα
ζωή, λευτεριά και τιμή του Λαού γυρεύοντας, εβρήκες μνήμα...)










Να ζήσω αγάπες μου και να με χαίρεστε,είστε καλεσμένοι όλοι στον γάμο μου (τον 18ο ,για τον 19ο δεν έχουν βγει ακόμα οι προσκλήσεις) !


_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 06, 2015 2:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν κάποιος είχε αμφιβολίες για τη σκατοψυχία της eleonoras, τώρα μου φαίνεται πως αυτές θα πρέπει να του λύθηκαν! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 07, 2015 3:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γλώσσα λανθάνουσα τα αληθή λέγει. Άλλα νομίζει πως εννοεί η αληθής ξανθιά και άλλα στην πραγματικότητα λέει, πράγμα εντελώς φυσικό ως αληθέστατη ξανθιά που είναι. Αυτό που στην πραγματικότητα λέει έιναι πως όλο αυτό το σκυλολόι που αντιπροσωπεύει αυτή και οι φίλοι της, και που κατάντησαν την χώρα μας όπως στην φωτογραφία που με περηφάνεια ανάρτησε στην δημοσίευσή της, όλοι αυτοί αναχωρούν κακήν κακώς και με ότι έχουν και δεν έχουν,απλούστατα γιατί της φυλακής τα σίδερα είναι μόνο για τους λεβέντες. Αφήνουν πίσω τους το πλήθος και τα αξιώματα λέει που τους έθρεψαν πλουσιοπάροχα τόσα χρόνια, και πάνε να ζήσουν τώρα στην σκληρή απομόνωση της πολυτέλειας τους. Τους συνοδεύουν φυσικά οι συνολικές μούντζες με χέρια και με πόδια όλων των Ελλήνων, μπορούν τώρα επιτέλους να σαπίσουν μέσα στο περιβάλλον που οι ίδιοι επέλεξαν για τους εαυτούς τους. Εδώ πάντως ο αέρας τουλάχιστον, αρχίζει να μυρίζει καλύτερα.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Σελίδα 7 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center