Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΠΕΡΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 13, 2015 7:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ορίστε:

http://www.ohchr.org/EN/UDHR/Pages/Language.aspx?LangID=grk

τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 13, 2015 8:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ουλιάδη έχεις δίκιο και είσαι εύστοχος. Η ίδια η φύση του ανθρώπου έχει την τάση να καμουφλάρει την ανασφάλειά του. Εγώ δεν ζήτησα το κεφάλι ούτε το ξεμπρόστιασμα κανενός. Να ανοίξει την καρδιά του και να μιλήσει με ειλικρίνεια ζήτησα. Το ξέρω ότι είπα πικρές αλήθειες και κτύπησα πολύ ευαίσθητες χορδές της ανθρώπινης ψυχής. Τη γνώμη σας ζήτησα, όχι το κεφάλι σας. Αφού υπάρχει φόβος, ας μην απαντήσουν λοιπόν. Ας συνεχίσουν να είναι όπως είναι. Την προσπάθειά μου την έκανα.

Ο Τρόιαν με παρέπεμψε στη διακήρυξη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Μη νομίζει ότι είναι ευαγγέλιο. Του λέω να μη φοβάται από μένα. Από αυτούς που σιωπούν να φοβάται και από αυτούς που την επικαλούνται συχνά. Αν παραβίασα κάτι απ' αυτήν να το τεκμηριώσει.
Από αυτή την διακήρυξη, αν και σε κάποια σημεία δεν συμφωνώ (ως προς την μονόδρομη λογική της), βλέπει να ισχύει τίποτα γύρω του; Που είναι η επανάστασή του; Να πετάει μια πρόταη και να χάνεται;

Απ΄ότι φαίνεται τα λόγια μου χαλάω.....μείνετε όπως είστε λοιπόν.
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 13, 2015 8:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ας πάμε σε αυτό:
Παράθεση:
Δεν με ενδιαφέρει το χρώμα ή η καταγωγή κάποιου, με ενδιαφέρει η ανθρωπιά του και γι αυτήν αν χρειαστεί θα γίνω ρατσιστής, κι όχι με το χρώμα του. Είμαι ρατσιστής με τον εγκληματία, τον παιδεραστή, τον έμπορο ναρκωτικών, τον εμπρηστή δασών κτλ. Όχι με την καταγωγή του. Αν στην Ελλάδα έχουμε ήδη δικούς μας εγκληματίες, μας φτάνουν, δεν χρειάζεται να μας φέρουν και εισαγόμενους, Δεν με νοιάζει η φυλή του αλλοδαπού, αλλά το ποιόν του. Πρέπει να ξέρω ποιος είναι έξω από την πόρτα μου για να του ανοίξω. Αν δεχτώ τον κάθε άγνωστο, ποιος θα με προστατέψει; Η αστυνομία που φοβάται να τραβήξει όπλο αν δεν την πυροβολήσουν πρώτα οι εγκληματίες; Το να έχω το δικαίωμα της επιλογής αν θέλω ή όχι τον λαθρομετανάστη στη χώρα μου δεν είναι ρατσισμός. Αντιθέτως, το να με υποχρεώνεις με νόμο να τον θέλω, θέλοντας και μη, αυτό είναι ρατσισμός. Ρατσιστής είναι ο ενεργών κι όχι ο παραλήπτων. Αν έρθει ο μετανάστης νόμιμα με έγγραφα και υγειονομικές εξετάσεις και εφόσον μπορεί να απορροφηθεί από την αγορά εργασίας χωρίς να γυρνάει στους δρόμους και να κοιμάται στις γέφυρες, να μην αφοδεύει στις πλατείες ψάχνοντας να αρπάξει κάτι για να φάει, τότε ας έρθει. Πήγαμε και εμείς οι Έλληνες μετανάστες, αλλά επίσημα με έγγραφα κι όχι μπαίνοντας από τα βουνά. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει ένας άγνωστος, τι αρρώστιες κουβαλάει, τι εγκληματικό ιστορικό έχει και τι προτίθεται να κάνει.


Είναι αυθαίρετη η άποψη και τσουβάλιασμα επειδή δεν ξέρεις κάποιον να λες ότι είναι εγκληματίας; Δεν ισχύει το τεκμήριο της αθωοτητας; Δεν θα ήταν πιο σωστό να κάνει πρώτα έγκλημα και μετά να τον χαρακτηρίσεις έτσι; Ξέρεις μήπως τον υπάλληλο ενός καφέ ή τον δ.υ. σε μια δημόσια υπηρεσία; κιόμως τους συναναστρεφόμαστε.
Επίσης δεν θεωρείς πως πρέπει ν α υπάρξει μια διάκριση στους αιτούντες άσυλο και μη;
Έχεις ακουστά για τους βρωμοέλληνες του προηγούμενου αιώνα στη Β.Αμερική;
Μια εκεντρική πρότασή μου είναι να φτιάξουμε ένα άγαλμα της ελευθερίας για τον 21ο αιώνα στην Ελλάδα να γίνουμε η γη της ελευθερίας για όλους τους ανθρώπους της γης. Να γίνουμε το φως του τώρα και να μην ψάχνουμε στο παρελθόν γιατί πάψαμε να φωτίζουμε τον κόσμο.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 13, 2015 9:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχεις δίκιο. Μάλλον δεν κατάλαβες το ύφος μου. Και βέβαια δεν πρέπει να καταδικάσουμε κάποιον εκ προοιμίου. Ένας Έλληνας υπάλληλος βρίσκεται στη θέση αυτή με κάποια διαπιστευμένα χαρτιά και προσόντα. Ζει σε κάποιο δηλωμένο μέρος και γνωρίζουν κάποιοι την οικογενειά του και το προφίλ του. Ένας όμως απολύτως άγνωστος που δεν εχουμε κανένα χαρτί για αυτόν ούτε τι αρρώστια κουβαλάει, δεν μπορεί να γίνει το ίδιο αποδεκτός. Αν βεβαιωθούμε για όλα αυτά, με γειά του με χαρά του. Εγώ δεν είπα να του πάρουμε το κεφάλι.
Ρε γαμώτο....τίποτα δεν καταλάβατε απ' ότι έγραψα; Ποιος είπε ότι στην Ελλάδα θα βρουν όλοι στρωμένο τραπέζι; Και ποιος είπε ότι η Ελλάδα αντέχει να καλύψει κάθε άνθρωπο πάνω στη Γη. Εδώ δεν μπορεί να καλύψει τους δικούς της πολίτες. Έχω 4 πτυχία (αν θέλεις να στα στείλω στο ε-μαιλ σου) και παρότι δουλεύω δεν έχω να περάσω μια εβδομάδα πριν πληρωθώ. Γιατί να κόπτομαι για αυτόν που μπήκε άγνωστος από το πουθενά και θέλει όλα τα προνόμια να του δωθούν αθρώα στο χέρι; Δεν λέω ότι οι γηγενείς είμαστε πιο αξιόλογοι, αλλά αφού δεν κατάφερε το κράτος κάτι για μας, θα καταφέρει για αυτούς; Η χώρα δεν είναι το σαλόνι του καθενός να βάζει μέσα όποιον θέλει χωρίς να ρωτήσει και τους άλλους συγκάτοικους. Αυτή τη λογική γιατί δεν την εφαρμόζεις και στο σπίτι σου; Για να δούμε τι θα σου πουν αυτοί που ζουν μαζί σου.

Μη βιάζεστε να το παίξετε φιλελεύθεροι και φιλάνθρωποι. Η κοινωνία βρίσκεται σε έσχατη κρίση. Δεν έχει την πολυτέλεια να αντιδρά με παρισσεία και στωικότητα από τον καναπέ της. Μην εκθειάζετε πάντα το ιδανικό. Για να κινηθείς ιδανικά θα πρέπει να έχεις και ιδανικό πλαίσιο. Διαφορετικά είναι πιο επικίνδυνο.

Με τα ανθρώπινα δικαιώματα που λέτε....πολύς ντόρος. Είδατε τι έγινε με τον εξαφανισμένο 20χρονο; Τα κακόμοιρα τα παιδάκια, έκαναν και bullying, είναι και της μόδας βλέπεις. Έχουν και ανθρώπινα δικαιώματα τα φουκαριάρικα, δικαιούνται να μιλήσουν ή να μη μιλήσουν, δικαιούνται και δικηγόρο και έφεση και δευτερολογία. Αλίμονο...τι δημοκρατική χώρα που είμαστε. Μην ξεχάσετε να τους στείλετε και τη διακήρυξη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων να την βάλουν στο μνήμα του 20χρονου. Έχουν και καλούς δικηγόρους που τους παρατηρούν καθημερινά μήπως έχουν ίχνη βίας απάνω τους από την ανάκριση. Αλίμονο...όχι και βία. Που ζούμε; Κι όταν θα γίνει και η δίκη οι συνήγοροι κατηγορίας θα κάνουν και ειρωνικές ερωτήσεις στον πικραμένο πατέρα του παιδιού ...μήπως πέσει σε αντιφάσεις και φανεί ότι έφταιγε και εκείνος λίγο.... Είδατε τι ωραία που είναι τα ανθρώπινα δικαιώματα όταν είναι μονόδρομος; Σας τα χαρίζω λοιπόν...Σας ταιριάζουν άλλωστε.
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 13, 2015 10:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ούτε δίκη λοιπόν; Αυτό δεν είναι καν ρατσισμός, ξέρεις τι είναι ε; Ξέρεις αλλά ας μην το πούμε στους άλλους, ας μείνει μεταξύ μας.

Αντί να συζητάμε προγράμματα ενσωμάτωσης και να διαφωνούμε πάνω σε αυτά κλεινόμαστε στο καβούκι μας και αφήνουμε ανθρώπους στο περιθώριο. Αυτό με θυμίζει την υποκρισία των νατοικών χωρών που αναρωτιούνται γιατί οι πρώην μαχητές της ελευθερίας μετατράπηκαν σε τρομοκράτες ή γιατί μεταναστεύει ο κόσμος ενώ πριν τους βομβαρδίζαμε.
Είναι το είδος της υποκρισίας που ισχύει και για τους ναρκομανείς. Θύτες αν βλέπουμε μόνο τις δράσεις, θύματα αν δούμε τα αίτια.

Είπαμε, ο καθένας όσο μπορεί.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 13, 2015 10:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πάλι ξεκάρφωτα πέταξες. Ποιος είπε να μη γίνει δίκη; Πάλι άλλο κατάλαβες. Τους χειρισμούς θίγω, που είναι πάντα ενάντια του βαλλόμενου κι όχι του πρωταίτιου.
Με τους ναρκομανείς καλά το είπες αλλά αντίστροφα. Τα ναρκωτικά στην Ελλάδα ξέρεις, δεν απαγορεύονται επειδή μας σκοτώνουν. Καρφάκι δεν τους καίγεται αν μας σκοτώνουν. Απαγορεύονται επειδή είναι αφορολόγητο έσοδο για το κράτος. Στα κράτη που εισπράτεται ο αναλογούν φόρος επιτρέπονται πάραυτα. Πόσο αφελής και παρασυρμένος είσαι. Εσύ νομίζεις ότι τα δικαιώματα, μας δόθηκαν για το καλό μας και γιαυτό πρέπει να τα σεβαστούμε άκριτα; Ω ρε ...γλέντια. Πες μου αν πράγματι μιλάς σοβαρά ή αστειεύεσαι για να πω και γω κανένα αστείο. Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;
Λες "ο καθένας όσο μπορεί". Εσύ δε μας έδειξες ως που μπορείς. Εγώ ξέρω. Οι άλλοι δεν ξέρουν. Για δείξε ως που μπορείς. Μην πετάς ένα τηλεγράφημα και φεύγεις.
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 13, 2015 11:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άντε ακόμα μία προσπάθεια.
Θα το πάρω από κει που το έχεις χωρίς να σχολιάσω. Λες ότι τα δικαιώματα μας δώθηκαν, φαντάζομαι και οι υποχρεώσεις ας το δεχτούμε. Τα σύνορα των χωρών; Ποιόν εξυπηρετούν τα σύνορα; Πρέπει να τα σεβαστούμε άκριτα; Αν ναι, τότε: Ω ρε ...γλέντια. Πες μου αν πράγματι μιλάς σοβαρά ή αστειεύεσαι για να πω και γω κανένα αστείο. Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

Ας επιστρέψω στο αρχικό ποστ, περι διαφορετικότητας. Αυτές οι υπαρκτές διαφορές που έχω με έναν αλλοεθνή είναι μικρότερης σημασίας με τις διαφορές που δημιουργούνται από την ιδιοκτησία και τον πλούτο. Αλλά ας δούμε εδώ ένα κυκλικό συλλογισμό: λέμε, λοιπόν, ότι αυτός που έχει συσσωρεύσει πλούτο και κατέχει ιδιοκτησία είναι άξιος. Ωραία, και γιατί είναι άξιος; Επειδή έχει μαζέψει πλούτο.

Αυτά τα λίγα για τώρα.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 14, 2015 2:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κι αν σου πω ότι δεν κατάλαβα λέξη απ' ότι λες... Δεν βγάζω νόημα ούτε ξέρω που το πας. Οπότε θα σου απαντήσω στο περίπου. Τι δουλειά έχουν τα σύνορα και ποιος είπε ότι πρέπει να τα αλλάξουμε. Έτσι τα βρήκαμε. Πρέπει να τα διατηρήσουμε. Αν είναι άδικα εκεί που βρίσκονται, έτσι το αποφάσισαν οι ιστορικές περιστάσεις με όλη τη δολιότητα που τις διακρίνει. Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά τι λες. Θες να αλλάξεις το χάρτη;
Οι διαφορές που έχεις με τον πλούτο και την ιδιοκτησία που λες, (χαζοκουμουνιστικά μου ακούγονται) δεν οφείλονται στους μετανάστες. Πως τα μπλέκεις έτσι; Και ποιος είπε ότι είναι άξιος όποιος έχει μαζέψει πλούτο; Μάλλον κακώς σε πήρα στα σοβαρά. Το κάνεις επίτηδες και έχουμε φύγει από το θέμα συζητώντας βλακίες. Δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου. Θες και συ κάτι να... πεις.

Βλέπω ότι το φόρουμ έχει 3500 μέλη και έχουν μείνει τρία και χαζεύουν τη μοναξιά τους. Και γω νόμιζα ότι θα πιάσω σοβαρή ...κουβέντα.
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 14, 2015 12:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλή συνέχεια...
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center