Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΔΙΑΙΡΕΙ και ΒΑΣΙΛΕΥΕ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 15, 2014 12:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΔΙΑΙΡΕΙ και ΒΑΣΙΛΕΥΕ Απάντηση με Συμπερίληψη

το βίντεο έχει μεγάλη χρονική διάρκεια....αξίζει όμως να το παρακολουθήσετε

Διαίρει και Βασίλευε...

http://www.youtube.com/watch?v=jS62LQUk1DI#t=117
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 16, 2014 8:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλώς το κορίτσι! Very Happy

Που χάθηκες εσύ βρε ψυχή;

Όλα οκ;

(Έχεις νέα του Μπακμαν; Μου' λειψε λίγο και αυτός..)
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 16, 2014 10:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

επανήλθα ως άλλος λάζαρος spyro μου... Laughing

ο μπάγκμαν ειναι καλά, τον βλέπω στο φέις μπουκ
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 17, 2014 9:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α, ωραία.
Το βιντεάκι θα το δω λόγω χρόνου το Σ/Κ.
Ωστόσο, τι ακριβώς πραγματεύεται;

Αν αφορά την παγκοσμιοποίηση, γενικότερα ρίξε αν θέλεις και μια ματιά εδώ, σε μια πρόσφατη δημοσίευσή μου. Νομίζω θα τη βρείς ενδιαφέρουσα.

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=5104

Very Happy
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 21, 2014 11:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

επειδή θέλει χρόνο σπυρο, καλό θα ήταν το παρακολουθήσεις το Σ/Κ

στο θέμα που παρέθεσες, -μέχρι την 3 σελίδα έφτασα- βλέπω μια ενδιαφέρουσα συζήτηση μεταξύ spyrou-troian...

το θέμα ειναι ότι μπορεί κάποιοι να αποκαλούνται γραφικοί...αλλά αν κανείς μελετήσει όσα γίνονται γύρω του, θα καταλάβει πως τελικά δεν ειναι όλα τόσο γραφικά, ή συνομοσιωλογικά...αρκει να έχει 'ανοιχτά' μάτια...

νομίζω πως το βίντεο 'διαίρει και βασίλευε' θα σε συναρπάσει...όταν το δεις θέλω την άποψή σου..
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 25, 2014 3:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πολύ ενδιαφέρον Βίντεο ,Μαρία.........

Διαίρει λοιπόν ,για όσους δεν αντέχουν την λέξη Αγάπη.
Πού καιρός τώρα για αγκαλίτσες,φιλάκια,δωράκια,λίγο ενδιαφέρον για τους φίλους μας,τα χρέη και τα δάνεια τρέχουν .
Σίγουρα ο Εωσφόρος έχει μπεί για τα καλά στο πετσί μας και πρέπει να γυρίσουμε εναντίον του εαυτού μας του βολεψάκια,ν αρχίσουμε να ενδιαφερόμαστε για τον συνάνρθωπο.(Βεβαίως εγω μ αυτά που λέω γίνομαι στόχος ,όλα αυτά αποτελούν Δύναμη για τον λαό και αυτό η κυβέρνηση δεν το θέλει.)
Μου άρεσε πολύ το σημείο ,όπου γινόνταν το πείραμα με τον ανθρωπο που δεχόταν για κάθε λάθος απάντηση αρκετά Βόλτ.Εχει σημασία η αντίδραση του ''Καθηγητή'' που έδινε οδηγίες στον υποβολεα των ερωτήσεων και χειριστή του ηλεκτροσοκ ,πόσο πολύ αδιάφορος ήταν για το άν έπαθε κάτι ο άνθρωπος ,μέσα στο δωμάτιο.Χαρακτηριστικό,και εντυπωσιακό.Αραγε διαφέρει απο τους Τζιχάντ?
Υποθέτω πως αυτοί που έκαναν το πείραμα ειναι Πανεπιστημιακοί καθηγητές ,......πώς άραγε θα μάθουμε περισσότερα πράγματα για το την προσωπικότητά τους?Επιστήμονες ,ονομάζονται.......διαλέγω θρησκεία.Χαλαρά.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 25, 2014 10:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι,επιστήμονες που διαφώτισαν με αυτό το πείραμα τον κόσμο να αμφισβητεί τους πάντες είτε φορούν θρησκευτικό είτε επιστημονικό ένδυμα.
Να αμφισβητεί κι αυτά που του δείχνουν στην τηλεόραση ότι οι τζιχαντιστές είναι η μάστιγα της ανθρωπότητας ενώ αυτοί είναι πληρωμένοι ηθοποιοί χριστιανικών συμφερόντων.

Κατάλαβες,vag_el;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 26, 2014 2:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν είναι αναγκαίο το να είσαι επιστήμονας,για να αμφισβητείς τους πάντες.
Μπορείς να είσαι ειλικρινής και τίμιος δίχως να φοράς μάσκα επιστήμονα,η Ιερέα ,να είσαι ένας άνθρωπος που δέχεται την πραγματικότητα με την αλήθεια της .
Αλλώστε σε ολόκληρη την ανθρωπότητα ,και σε κάθε ομάδα ανθρώπων ,είτε αυτή οπλίζεται και τιτλοφορείται ,σαν ομάδα ,δηλαδή Επιστήμων,ποδοσφαιριστής,Ιερέας,Τσαγκάρης,Εμπορος,Επιχειρηματίας,Πολιτικός,υπάρχουν τα ευτράπελα και αυτοί που θα δείξουν την δική τους φασιστική ζωώδη αρχοντιά.
Εχει σημασία να τηρείς λοιπόν ,τις ιδέες του Χριστιανισμού ακόμη κι αν αφοριστείς απο την Εκκλησία της Ελλάδος.Η ηθική του καθενός μας διαφέρει ,και αν είσαι αξιος την τηρείς.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 27, 2014 1:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και οι μετέχοντες στο πείραμα "τίμιοι" άνθρωποι ήταν,που με δυσκολία πατούσαν το κουμπί "για το καλό" του άλλου. Η χριστιανική τους ηθική δεν μπόρεσε να τους βοηθήσει να σηκώσουν ανάστημα με μια απλή ερωτησούλα:

"Και ποιος είσαι εσύ ,ρε διάολε, που θα μου πεις ποιο είναι το καλό μου;"

Να,λοιπόν,που η επιστήμη και η ηθική συναντιούνται για την αφύπνιση των "προβάτων".
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 27, 2014 4:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ιωάννη,

έχεις γενικά μια ευκολία στο να παρεξηγείς,τα όσα βλέπεις και ακούς,
Απ όσο είδαμε στο βίντεο,δεν ακούστηκε πουθενά ότι είναι Χριστιανός.
Οπότε ,νομίζω πως πράττεις λιγάκι άδικα λέγοντας τα όσα είπες.

Εντάξει,δε παίρνω κανενός το μέρος ,διότι δεν τον γνωρίζω,όμως.......
αν παρακολουθήσεις με περισσότερη λεπτομέρεια το βίντεο,θα διαπιστώσεις πως δείχνει την Επιτακτικότητα και τον τρόπο που υποβάλλεται στις διαταγές ο Χειριστής των Βόλτ και των ερωτήσεων.Αξιοθαύμαστο .Ο ορισμός της Ιντριγκας σε πολλαπλότητα.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 27, 2014 4:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το πείραμα έγινε στην Αμερική και οι περισσότεροι εκεί είναι Χριστιανοί.Αυτό δε σημαίνει ότι οι μη Χριστιανοί είναι περισσότερο ενάρετοι.Αυτό ήθελαν να δείξουν οι επιστήμονες,ότι η ανάγκη για υπακοή στην αυθεντία βρίσκεται μέσα σε όλους μας. Οι επιστήμονες το έδειξαν αυτό,όχι το Ευαγγέλιο.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 29, 2014 10:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

το αν θα πράξεις με συγκεκριμένο τρόπο, σαφώς δεν έχει σχέση με την θρησκεια...

ας μην κατευθύνουμε αλλού την κουβέντα και ας μείνουμε σε αυτά που πραγματεύεται το ενδιαφέρον αυτό βίντεο..
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center