Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

H επόμενη ημέρα μετά τη σύλληψη βουλευτών ΧΑ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 3:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
MARIA έγραψε:
είμαι από την Κρήτη και έχω δει την 'ανώτερου τύπου' συμπεριφορά των Κρητών...σκαπανέα..
Υπάρχουν εκείνοι που είναι κρητικοί και εκείνοι που θα ήθελαν να ειναι κρητικοι.. Very Happy Wink

άρα καλώς τον αποκαλώ γιαννάκη και όχι γιάννη.... Laughing



Συμπέρασμα

Όσο και να χτυπιέσαι skapanea Κρητικός ΔΕΝ γίνεσαι .
Ο κρυφορατσισμός σου, πάντα θα σε εμποδίζει

Έτσι θα διαφυλαχτεί η καθαρότητα της “φυλής” των...... “βροντάκιδων”

Idea !

Κρητικος ; Rolling Eyes Rolling Eyes
"Θεος φυλαξοι !!" Wink

Αλλά να, σκεφτομουνα ( !! Twisted Evil ) οτι τωρα που απονεμηθηκε το νομπελ φυσικης για το "σωματιδιο του θεου" ( ετσι ακουσα ) και η επιστημη μπηκε πλεον στο χωρο των θαυματων, μηπως θα μπορουσε να κανει και "κατι" ( η επιστημη ) για την μετάλλαξη των Κρητων ή τη βελτιωση της "ρατσας" τους και να παψουν να σκεφτονται ( διαπιστωμενα ) γραμμικα οπως επισημαινει "καπου" και ο j_pap



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Τρι Οκτ 15, 2013 7:51 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 4:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss έγραψε:
MARIA έγραψε:
είμαι από την Κρήτη και έχω δει την 'ανώτερου τύπου' συμπεριφορά των Κρητών...σκαπανέα..
Υπάρχουν εκείνοι που είναι κρητικοί και εκείνοι που θα ήθελαν να ειναι κρητικοι.. Very Happy Wink

άρα καλώς τον αποκαλώ γιαννάκη και όχι γιάννη.... Laughing



Συμπέρασμα

Όσο και να χτυπιέσαι skapanea Κρητικός ΔΕΝ γίνεσαι .
Ο κρυφορατσισμός σου, πάντα θα σε εμποδίζει

Έτσι θα διαφυλαχτεί η καθαρότητα της “φυλής” των...... “βροντάκιδων”

Idea !

Κρητικος ; Rolling Eyes Rolling Eyes
"Θεος φυλαξοι !!" Wink

Αλλά να, σκεφτομουνα ( !! Twisted Evil ) οτι τωρα που απονεμηθηκε το νομπελ φυσικης για το "σωματιδιο του θεου" ( ετσι ακουσα ) και η επιστημη μπηκε πλεον στο χωρο των θαυματων, μηπως θα μπορουσε να κανει και "κατι" ( η επιστημη ) για την μετάλλαξη των Κρητων ή τη βελτιωση της "ρατσας" τους και να παψουν να σκεφτονται ( διαπιστωμενα ) γραμμικα οπως επισημαινει "καπου" και ο j_pap



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως


Για το νομπελ φυσικής , γνήσια είναι τα ακούσματα σου. .

Η επιστήμη, εδώ και καιρό, ..... άλωσε και το μεγάλο “κάστρο του θεού” , που ήτανε, το “κάστρο των θαυμάτων”
Τώρα το πήρες χαμπάρι εσύ?

Άντε , άντεεεεε
Ξύπνα Μανωλάκη

Όσο για τον φίλο μου τον j_pap 
Περίμενε κα ακούσεις τα νοήματα ..... και τις επεξηγήσεις.

Ου γαρ .. οίδε τι....



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 8:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Η επιστήμη, εδώ και καιρό, ..... άλωσε και το μεγάλο “κάστρο του θεού” , που ήτανε, το “κάστρο των θαυμάτων”
Τώρα το πήρες χαμπάρι εσύ?

Idea !

Δηλαδη θεωρεις οτι η επιστημη αλωσε το καστρο του θεου ονομαζοντας "ανακαλυψη" αυτο ( σωματιδιο του θεου ) που κατασκευαζε περιτεχνα τοσα χρονια σπαταλωντας αμετρητα τρισεκατομμυρια ευρω ;

Φιλε μου θα στο πω αλλη μια φορα : εισαι μακρια νυχτωμενος

Ο ανθρωπος παντοτε ανακαλυπτει αυτα που θεωρει οτι υπαρχουν και πειραματιζεται γι' αυτα !, εγραφα παλιοτερα

Αντιλαμβανεσαι αραγε το νοημα της συγκεκριμενης διατυπωσης ;

Η πειραματικη επιστημη της φυσικης δεν ανακαλυπτει... κατασκευαζει...

Μονο τις τεραστιες εγκαταστασεις που απαιτουνται για τους πειραματισμους να αναλογιστεις, θα κατανοησεις οτι προκειται για εργοστασια παραγωγης πρωτοτυπων "πραγματων" που τα κατεβαζει με τη χρηση θεωριων ( που καθοδηγουν στους πειραματισμους ) απο την χαοτικα πολυσυνθετη υπερθεσιακη πραγματικοτητα του "Απαν Κατι - Θεος"



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 15, 2013 8:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιαννάκη μου,

Δεν πασχίζω τίποτα, εσύ μου τα φέρνεις στο πιάτο τα ρατσιστικά σου επιτεύγματα…

Μα βλέπω ότι εσύ πασχίζεις ν΄ακυρώσεις ολόκληρους επιστημονικούς τομείς όπως η ανθρωπολογία. Θέλεις να καταργήσουμε την επιστήμη της ανθρωπολογίας για χάρη σου??

Ναι υπάρχουν διαφορετικές φυλές σε όλα τα ζώα (ανθρώπους και μη) αυτό είναι κάτι που δεν αμφισβητείται βρε γιαννάκη, μην μας τρελάνεις εντελώς...

Βεβαιότατα αναγνωρίζω το δικαίωμα της ζωής σε όλους τους ανθρώπους και τα ζώα.
Είτε είναι καθαρόαιμοι, είτε ευγενείς, είτε προλετάριοι, είτε δυσκοίλιοι…
Οι μοναδικές εξαιρέσεις είναι σοβαρότατα θέματα υγείας, τα οποία καθιστούν αδύνατη την διαβίωση του ανθρώπου και ο πόλεμος…

Εγώ δεν μίλησα για ανώτερες ράτσες…εσύ γιατί μιλάς για ανώτερες ράτσες ή φυλές? Εξήγησέ το μου σε παρακαλώ…

Αν είχες γνώση πάνω στην ζωή των κυνιδών, δεν θα έκανες αυτές τις ερωτήσεις πάνω στις ράτσες των σκύλων (ημίαιμο-καθαρόαιμο)…
Αρα, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι δεν έχεις τουλάχιστον εμβαθύνει…

Άλλο ένα ρατσιστικό σχόλιο γιαννάκη μου στις πρόσφατες παραθέσεις σου…
Όσο πας και προοδεύεις ομολογώ… Wink

‘Βλέπεις εσύ πληρώνεσαι για την διάδοση και διάσωση της ανώτερης ράτσας σου και της ράτσας των σκύλων σου (ζώων και χρυσαυγιτών)’

ή το χαριτωμένο με το φρουτάκι που είπες... Laughing Laughing



μα γι αυτό λέω και χτυπιέμαι σέννα, ότι ρατσισμός υπάρχει σε όλους μας...άλλοι το αποδέχονται, άλλοι όχι...απλά πράγματα...
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 16, 2013 9:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss έγραψε:
Η επιστήμη, εδώ και καιρό, ..... άλωσε και το μεγάλο “κάστρο του θεού” , που ήτανε, το “κάστρο των θαυμάτων”
Τώρα το πήρες χαμπάρι εσύ?

Idea !

Δηλαδη θεωρεις οτι η επιστημη αλωσε το καστρο του θεου ονομαζοντας "ανακαλυψη" αυτο ( σωματιδιο του θεου ) που κατασκευαζε περιτεχνα τοσα χρονια σπαταλωντας αμετρητα τρισεκατομμυρια ευρω ;

Φιλε μου θα στο πω αλλη μια φορα : εισαι μακρια νυχτωμενος

Ο ανθρωπος παντοτε ανακαλυπτει αυτα που θεωρει οτι υπαρχουν και πειραματιζεται γι' αυτα !, εγραφα παλιοτερα

Αντιλαμβανεσαι αραγε το νοημα της συγκεκριμενης διατυπωσης ;

Η πειραματικη επιστημη της φυσικης δεν ανακαλυπτει... κατασκευαζει...

Μονο τις τεραστιες εγκαταστασεις που απαιτουνται για τους πειραματισμους να αναλογιστεις, θα κατανοησεις οτι προκειται για εργοστασια παραγωγης πρωτοτυπων "πραγματων" που τα κατεβαζει με τη χρηση θεωριων ( που καθοδηγουν στους πειραματισμους ) απο την χαοτικα πολυσυνθετη υπερθεσιακη πραγματικοτητα του "Απαν Κατι - Θεος"



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως


Η αναφορά μου ήταν σαφής και ξεκάθαρη .
Η αναφορά μου ήταν, για το “κάστρο των θαυμάτων” , δηλαδή για τα “θαύματα” της επιστήμης.

Όσο για το “σωματίδιο του θεού” , αμφιβάλω αν έχεις κατανοήσει την σπουδαιότητα αυτού του εντοπισμού, που αν επιβεβαιωθεί 100% , είναι ένα μεγάλο βήμα στην κατανόηση των “νόμων της φύσης” .

Ένα μεγάλο βήμα προς την αποκωδικοποίηση του “θειικού προγράμματος” , που είναι οι νόμοι που ορίζουν την ύλη και την ενέργεια , και όχι μόνο αυτά, αλλά και τον χρόνο και τό χώρο,
Δηλαδή το “Άπαν κάτι” .

Η “φύση” αυτών των νόμων, η αν θες, η αποκωδικοποίησή τους , είναι “κάτι” που μου λείπει για να καταλάβω ολόκληρη την ύπαρξη , το “Άπαν κάτι”.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 16, 2013 9:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
gianiss έγραψε:
Η επιστήμη, εδώ και καιρό, ..... άλωσε και το μεγάλο “κάστρο του θεού” , που ήτανε, το “κάστρο των θαυμάτων”
Τώρα το πήρες χαμπάρι εσύ?

Idea !

Δηλαδη θεωρεις οτι η επιστημη αλωσε το καστρο του θεου ονομαζοντας "ανακαλυψη" αυτο ( σωματιδιο του θεου ) που κατασκευαζε περιτεχνα τοσα χρονια σπαταλωντας αμετρητα τρισεκατομμυρια ευρω ;

Φιλε μου θα στο πω αλλη μια φορα : εισαι μακρια νυχτωμενος

Ο ανθρωπος παντοτε ανακαλυπτει αυτα που θεωρει οτι υπαρχουν και πειραματιζεται γι' αυτα !, εγραφα παλιοτερα

Αντιλαμβανεσαι αραγε το νοημα της συγκεκριμενης διατυπωσης ;

Η πειραματικη επιστημη της φυσικης δεν ανακαλυπτει... κατασκευαζει...

Μονο τις τεραστιες εγκαταστασεις που απαιτουνται για τους πειραματισμους να αναλογιστεις, θα κατανοησεις οτι προκειται για εργοστασια παραγωγης πρωτοτυπων "πραγματων" που τα κατεβαζει με τη χρηση θεωριων ( που καθοδηγουν στους πειραματισμους ) απο την χαοτικα πολυσυνθετη υπερθεσιακη πραγματικοτητα του "Απαν Κατι - Θεος"



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως


Η αναφορά μου ήταν σαφής και ξεκάθαρη .
Η αναφορά μου ήταν, για το “κάστρο των θαυμάτων” , δηλαδή για τα “θαύματα” της επιστήμης.

Όσο για το “σωματίδιο του θεού” , αμφιβάλω αν έχεις κατανοήσει την σπουδαιότητα αυτού του εντοπισμού, που αν επιβεβαιωθεί 100% , είναι ένα μεγάλο βήμα στην κατανόηση των “νόμων της φύσης” .

Ένα μεγάλο βήμα προς την αποκωδικοποίηση του “θειικού προγράμματος” , που είναι οι νόμοι που ορίζουν την ύλη και την ενέργεια , και όχι μόνο αυτά, αλλά και τον χρόνο και τό χώρο,
Δηλαδή το “Άπαν κάτι” .

Η “φύση” αυτών των νόμων, η αν θες, η αποκωδικοποίησή τους , είναι “κάτι” που μου λείπει για να καταλάβω ολόκληρη την ύπαρξη , το “Άπαν κάτι”.

Idea ! !

Ειναι κριμα πραγματικα που σου λειπει μονο αυτο και δεν εχεις φτασει στην κατανοηση
Και ειναι κριμα γιατι δεν εχεις κατανοησει την ιδια σου τη θεωρια
Σε σημειο που να αναρωτιεμαι αν τελικα ειναι δικη σου
Διοτι
αν οπως λες υπαρχεις εσυ υπαρχει "κατι"
και εσυ εισαι νοημον ον οπως και παλι λες
τοτε ως αμιγες κομματι του "Απαν Κατι - Θεος" που εισαι η διανοια σου ειναι η πηγη αυτων των νομων

Ειναι απλο !!!

Αλλά εξαιρωντας τον εαυτο σου απο την ιδια σου τη θεωρια και βλεποντας τα πραγματα ψυχρα επιστημονικα αντικειμενικα, ενω η ιδια η νοημοσυνη ειναι συστατικο της στοιχειο, στερεις απο τη θεωρια σου τη ζωντανια της αμεσης προσωπικης σου μετοχής σε αυτη, οχι ως παρατηρητης ή μελετητης και διερευνητης της αληθειας της αλλά ως το λειτουργικο μερος της που την καθιστα σε σενα αισθητηριακα και απειραματιστα αποδεδειγμενη και αρα αποδεκτη

Η ιδια σου η θεωρια σε πιεζει αφορητα να δεχτεις την ενεργο παρουσια του Θεου - Απαν Κατι και συ αρνιεσαι πεισματικα στον εαυτο σου σα μικρο παιδι αυτη της τη λογικη αναγκαιοτητα

Αν το πραξεις και πιστεψεις τοτε θα βρεις και το δρομο για την αυστηρη αντικειμενικη αποδειξη της αληθειας της

Γιατι ειναι αληθης

Κι αυτο ειναι το μεγαλειωδες στοιχειο της ουσιας της : η επιστημονικη αποδειξη της υπαρξης του θεου



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 16, 2013 10:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
Γιαννάκη μου,

Δεν πασχίζω τίποτα, εσύ μου τα φέρνεις στο πιάτο τα ρατσιστικά σου επιτεύγματα…

Μα βλέπω ότι εσύ πασχίζεις ν΄ακυρώσεις ολόκληρους επιστημονικούς τομείς όπως η ανθρωπολογία. Θέλεις να καταργήσουμε την επιστήμη της ανθρωπολογίας για χάρη σου??

Ναι υπάρχουν διαφορετικές φυλές σε όλα τα ζώα (ανθρώπους και μη) αυτό είναι κάτι που δεν αμφισβητείται βρε γιαννάκη, μην μας τρελάνεις εντελώς...

Βεβαιότατα αναγνωρίζω το δικαίωμα της ζωής σε όλους τους ανθρώπους και τα ζώα.
Είτε είναι καθαρόαιμοι, είτε ευγενείς, είτε προλετάριοι, είτε δυσκοίλιοι…
Οι μοναδικές εξαιρέσεις είναι σοβαρότατα θέματα υγείας, τα οποία καθιστούν αδύνατη την διαβίωση του ανθρώπου και ο πόλεμος…

Εγώ δεν μίλησα για ανώτερες ράτσες…εσύ γιατί μιλάς για ανώτερες ράτσες ή φυλές? Εξήγησέ το μου σε παρακαλώ…

Αν είχες γνώση πάνω στην ζωή των κυνιδών, δεν θα έκανες αυτές τις ερωτήσεις πάνω στις ράτσες των σκύλων (ημίαιμο-καθαρόαιμο)…
Αρα, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι δεν έχεις τουλάχιστον εμβαθύνει…

Άλλο ένα ρατσιστικό σχόλιο γιαννάκη μου στις πρόσφατες παραθέσεις σου…
Όσο πας και προοδεύεις ομολογώ… Wink

‘Βλέπεις εσύ πληρώνεσαι για την διάδοση και διάσωση της ανώτερης ράτσας σου και της ράτσας των σκύλων σου (ζώων και χρυσαυγιτών)’

ή το χαριτωμένο με το φρουτάκι που είπες... Laughing Laughing



μα γι αυτό λέω και χτυπιέμαι σέννα, ότι ρατσισμός υπάρχει σε όλους μας...άλλοι το αποδέχονται, άλλοι όχι...απλά πράγματα...


Τρία πουλάκια κάθονταν στης μαρούλας μας το κεφάλι.....
Αχ! μωράκι μου μαράκι μου, γιατιιιιιιί?
Γιατί τα λες αυτά?


Παράθεση:
Μα βλέπω ότι εσύ πασχίζεις ν΄ακυρώσεις ολόκληρους επιστημονικούς τομείς όπως η ανθρωπολογία. Θέλεις να καταργήσουμε την επιστήμη της ανθρωπολογίας για χάρη σου?? 

Ναι υπάρχουν διαφορετικές φυλές σε όλα τα ζώα (ανθρώπους και μη) αυτό είναι κάτι που δεν αμφισβητείται βρε γιαννάκη, μην μας τρελάνεις εντελώς...


Έχεις μεγάλη πλάκα μαράκι μου, όταν επιβεβαιώνεις αυτά που σου λέω, αντιστρέφοντας το νόημά τους?
Γιατί να το κάνεις αυτό?
Απλά γιατί ο ιδεολογικός στραβισμός σου, αντιστρέφει τις έννοιες.
Δεν είναι παράξενο για μία βαμμένη ρατσίστρια
Και μην μου πείς ξανά πως αυτή η επισήμανση μου είναι ρατσιστική.
Από πότε η απονομή ενός τίτλου τιμής σε κάποιον, έχει ρατσιστική χροιά?
Ρατσισμός είναι η δική σου απαίχθεια προς τους Πακιστανούς, τους Αφρικανούς και γενικώς ανθρώπους άλλης “ράτσας”
Ρατσισμός ΔΕΝ είναι η αντίθεσή σου προς τους μουσουλμάνους .
Αυτό λέγεται μισαλλοδοξία , θρησκευτικός φανατισμός
Ρατσισμός ΔΕΝ είναι η αντίθεσή σου προς τους Τούρκους.
Αυτό λέγεται εθνικισμός

Υπάρχουν και πολλά άλλα παραδείγματα αλλά δεν είναι εκεί το θέμα

Ας πάμε πάρα κάτω.

Σε ρώτησα


Παράθεση:
gianiss

Ποιος είπε πως η διαφορετικότητα δεν υπάρχει ? 
Διαφορετικές φυλές -“ράτσες”για τους ρατσιστές - ανθρώπων υπάρχουν αδιαμφισβήτητα, , όπως υπάρχουν ..... και στους σκύλους. 
Σωστά? 

Αναγνωρίζεις το δικαίωμα της ζωής σε όλες τις “ράτσες” του κόσμου?(σκύλων και ανθρώπων) 

Δέχεσαι πως οι ανάγκες επιβίωσης , όλων των ανθρώπων της γης είναι ίδιες, και πρέπει όλοι οι άνθρωποι πάνω στην γη , να αντιμετωπίζονται ως ίσοι , ανεξάρτητα αν γεννήθηκαν λιγότερο “ίσοι” από κάποιους άλλους .... καθαρόαιμους ευγενείς, “ανώτερης” ράτσας? 


Την ίδια ερώτηση απευθύνω και στον ρατσιστή φίλο μου, skapaneas 



Με έντονα γράμματα , είναι αυτά που δεν...... είδες , και δεν απάντησες

Αναμένω μια απάντηση σε αυτά και από τους δυο ιδεολόγους χρυσαυγίτες ρατσιστές , εθνικιστές.
Θα ωφελούσε πολύ, στην ανάλυση του προβλήματος που κουβεντιάζουμε.


Αναμένω!!!

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 16, 2013 11:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas


Ειναι κριμα πραγματικα που σου λειπει μονο αυτο και δεν εχεις φτασει στην κατανοηση 
Και ειναι κριμα γιατι δεν εχεις κατανοησει την ιδια σου τη θεωρια 
Σε σημειο που να αναρωτιεμαι αν τελικα ειναι δικη σου 
Διοτι 
αν οπως λες υπαρχεις εσυ υπαρχει "κατι" 
και εσυ εισαι νοημον ον οπως και παλι λες 
τοτε ως αμιγες κομματι του "Απαν Κατι - Θεος" που εισαι η διανοια σου ειναι η πηγη αυτων των νομων 

Ειναι απλο !!! 



Δεν μπορώ να παρακολουθήσω την “λογική” αυτού του συνειρμού σου.
Πως από το “κάτι” ........οδηγείσαι στο “τίποτα”
Λογικά άλματα?
Μάλλον ΔΕΝ έχω εντρυφήσει σε βάθος , στον παραλογισμό του “συνειρμικού σου λογισμού”

Τα τρελά αυτά ΔΕΝ τα μπορώ.
Ήμαρτον σκαπανεύ!!!

Όχι άλλο “συνειρμικό λογισμό”

Έλεοοοοοοοος!!!!!

Τι είναι αυτά που λες βρε φίλε?
Να φταίει η αγωγή του ..... νοσοκομείου?

Τι να πω?
Έμεινα εμβρόντητος με την .... "απλότητα" του συνειρμού σου φίλεεεε !!!!!


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 16, 2013 11:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea ! !

Ε, τοτε να σε ρωτησω "κατι" απλο μη και καψεις τον εγκεφαλο σου και το ΄χω βαρος ...

Ειπες οτι εισαι υπερ των δικαιωματων των ζωων και αυτο ειναι η αποδειξη σου ( με την οποία πειθεις τον εαυτο σου ) οτι δεν εισαι ρατσιστης ;



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 16, 2013 11:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Idea ! !

Ε, τοτε να σε ρωτησω "κατι" απλο μη και καψεις τον εγκεφαλο σου και το ΄χω βαρος ...

Ειπες οτι εισαι υπερ των δικαιωματων των ζωων και αυτο ειναι η αποδειξη σου ( με την οποία πειθεις τον εαυτο σου ) οτι δεν εισαι ρατσιστης ;



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως


Με μεγάλη και πλατιά αγάπη θα σου εξηγήσω όσες απορίες μου θέσεις,(ακόμη και την βλακώδη τελευταία) αρκεί να μου “δείξεις” με απλούς συλλογισμούς για την ορθότητα της παρακάτω αρλούμπας σου .


Παράθεση:
skapaneas έγραψε

Ειναι κριμα πραγματικα που σου λειπει μονο αυτο και δεν εχεις φτασει στην κατανοηση
Και ειναι κριμα γιατι δεν εχεις κατανοησει την ιδια σου τη θεωρια
Σε σημειο που να αναρωτιεμαι αν τελικα ειναι δικη σου
Διοτι
αν οπως λες υπαρχεις εσυ υπαρχει "κατι"
και εσυ εισαι νοημον ον οπως και παλι λες
τοτε ως αμιγες κομματι του "Απαν Κατι - Θεος" που εισαι η διανοια σου ειναι η πηγη αυτων των νομων

Ειναι απλο !!!




Εξηγώντας την λογική αυτού του συμπεράσματος, θα βοηθούσε να προσδιορίσω ακριβώς τι μπορείς να καταλάβεις και τι όχι .

Βλέπεις , μετά το ψεκασμό σου, ρετάρεις επικίνδυνα, και πρέπει να είμαι ποιο επεξηγηματικός

Φιλικά στο λέω ,
..μην το πάρεις αλλιώς εεε?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 16, 2013 11:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss !! πρόσεχε γιατί ο skapy (κατά το Σκόμπυ ) κάνει φουρφούρια λεκτικά με δικαιώματα υπέρ των ζώων σε thread για βουλευτές της Χ.Α. Cool
Θα σε τυλίξει σε μια κόλλα χαρτί ! Το νου σου.
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 16, 2013 12:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Idea ! !

Ε, τοτε να σε ρωτησω "κατι" απλο μη και καψεις τον εγκεφαλο σου και το ΄χω βαρος ...

Ειπες οτι εισαι υπερ των δικαιωματων των ζωων και αυτο ειναι η αποδειξη σου ( με την οποία πειθεις τον εαυτο σου ) οτι δεν εισαι ρατσιστης ;



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως


Με μεγάλη και πλατιά αγάπη θα σου εξηγήσω όσες απορίες μου θέσεις,(ακόμη και την βλακώδη τελευταία) αρκεί να μου “δείξεις” με απλούς συλλογισμούς για την ορθότητα της παρακάτω αρλούμπας σου .


Παράθεση:
skapaneas έγραψε

Ειναι κριμα πραγματικα που σου λειπει μονο αυτο και δεν εχεις φτασει στην κατανοηση
Και ειναι κριμα γιατι δεν εχεις κατανοησει την ιδια σου τη θεωρια
Σε σημειο που να αναρωτιεμαι αν τελικα ειναι δικη σου
Διοτι
αν οπως λες υπαρχεις εσυ υπαρχει "κατι"
και εσυ εισαι νοημον ον οπως και παλι λες
τοτε ως αμιγες κομματι του "Απαν Κατι - Θεος" που εισαι η διανοια σου ειναι η πηγη αυτων των νομων

Ειναι απλο !!!




Εξηγώντας την λογική αυτού του συμπεράσματος, θα βοηθούσε να προσδιορίσω ακριβώς τι μπορείς να καταλάβεις και τι όχι .

Βλέπεις , μετά το ψεκασμό σου, ρετάρεις επικίνδυνα, και πρέπει να είμαι ποιο επεξηγηματικός

Φιλικά στο λέω ,
..μην το πάρεις αλλιώς εεε?

Idea ! !

Με μεγαλη μου ευχαριστηση να σου εξηγησω τη θεωρια σου Smile

Εισαι νοημων ;
Θεωρητικα εισαι, αφου χρησιμοποιεις και επιλεκτικα και σκοπιμως και κατα συρροη τις "βλακειες" και τις "αρλουμπες" ως εκφραστικα μεσα της αδυναμιας σου οταν στριμωχνεσαι ( ή ετσι νομιζεις )

Αφου λοιπον η θεωρια του "Απαν Κατι - Θεος" αναφερεται σε μια παμπεριεκτικη οντοτητα-υπαρξη-υποσταση-ουσια εκ της οποιας ουδεν εξαιρειται ( πλην του μη νοουμενου ως υπαρκτου μηδενος ) τοτε και η νοημοσυνη σου ως υπαρκτη που δεχομαστε οτι ειναι οφειλει να περιεχεται και περιεχεται αναμφιβολα στο "Απαν Κατι - Θεος" ουσιαστικα και οχι ονομαστικα

Αντιλαμβανεσαι τι λεω ;

Η νοημοσυνη σου δεν μετεχει μονο ως εργαλειο στη διατυπωση της θεωριας σου αλλά αποτελει συγχρονως, ως υπαρχουσα αυταποδεικτα λογω της διατυπουμενης θεωριας η οποια θεωρια απαιτει νοημοσυνη για να καταρτιστει και να διευκρινιστει, αναποσπαστο κομματι του Απαν Κατι - Θεος
Αποτελει δηλαδη ακεραιο μερος του Απαν Κατι - Θεος μη δυναμενο να εξαιρεθει κατ΄ουδενα τροπο εξ αυτου
Αρα η νοημοσυνη σου ειναι δραστικο ακεραιο κομματι ουσιας στο Απαν Κατι - Θεος

Αν αυτο ειναι κατανοητο, αφου λες οτι εισαι νοημων, πεσ΄το να παμε παρακατω Cool



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 16, 2013 12:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα πολιτικά εκτρώματα Σαμαρας και Βενιζέλος δεν έχουν καμμία διαφορά απο τα πολιτικά εκτρώματα Τσίπρας και Κουβέλης.
Ολοι αυτοί είναι απλά αχυράνθρωποι ,πραιτοριανοί έπαρχοι των ξένων αφεντικών τους.
Πληρώνονται όλοι απο τα ίδια αφεντικά
Εχουν προ πολλού απεμπολήσει κάθε έννοια εθνικής συνείδησης και εθνικής ταυτότητας.
Εχουν δημιουργήσει έναν όχλο απο κομματικούς σιτιζόμενους(παράδειγμα εχουμε κι εδώ μέσα) τους οποίους σιτίζουν για να τους ψηφίζουν και να τους στηρίζουν.
Με τη χρυσή αυγή δεν είναι τυχαίο ότι συσπείρωθηκαν όλοι γύρω απο ένα κοινό κέντρο.
Την απόλυτη αμαύρωση και κατασυκοφάντηση κάθε εθνικής ιδέας ,κάθε πατριωτικού ιδανικού ,κάθε φυλετικής αξίας.

Πλέον όποιος έχει σπίτι του σταυρό ,είναι χρυσαυγίτης.
Οποιος έχει εικόνες απο τους ήρωες της επανάστασης είναι χρυσαυγίτης.
Οποιος έχει αναρτημένη ελληνική σημαία είναι χρυσαυγίτης.
Εχουν καταφέρει αντί να υποστούν οι ίδιοι τις συνέπειες απο την καταχρηση και την υφαρπαγή του δημοσίου χρήματος και τις προδοτικές τους πολιτικές στα εθνικά θέματα,να καταστήσουν παράνομους όσους έχουν πατριωτικά ιδανικά και φυλετικές αξίες.
Και σε αυτο τον στόχο δεν υπάρχουν πλέον νεοδημοκράτες ,πασοκτζήδες,συριζαίοι,αριστεροί,δεξιοι ,υπάρχουν μόνο πληρωμένα τομάρια που παριστάνουν τους δεξιούς ,οι οποίοι συμμάχησαν με τους πάντα ανθέλληνες και προδότες αριστερούς για να διαλύσουν κάθε
υγιές κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας που έχει απομείνει μετά τη χρόνια προπαγάνδα κατα των εθνικών αξιών.
Δεν υπάρχει πλέον ελληνική πολιτική τάξη τη χώρα μας.
Υπάρχουν μόνο ξεπουλημένοι και χρηματιζούμενοι ανθέλληνες ,έπαρχοι της παγκοσμιοποίησης ,οι οποίοι έχουν ξεσαλώσει και προσπαθούν να καταπνίξουν και την τελευταία φωνή αντίστασης στα προδοτικά τους σχέδια.
Καθήκον όλων των Ελλήνων ,όσων έχουν απομείνει ακόμη που να έχουν διατηρήσει τα εθνικά ιδανικά και τις αξίες της πατριδας και της φυλής είναι να αντισταθούν με καθε τρόπο και απο όποιο σημείο βρισκεται ο καθενας για να ακυρώσουν αυτά τα προδοτικά σχεδια.
Οι προδότες και οι ανθέλληνες πρέπει να πάρουν πάλι τη θέση που τους αξίζει .είτε να εξοριστούν είτε να εκτελεσθούν με την κατηγορία της εσχάτης προδοσίας.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 16, 2013 1:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Idea ! !

Ε, τοτε να σε ρωτησω "κατι" απλο μη και καψεις τον εγκεφαλο σου και το ΄χω βαρος ...

Ειπες οτι εισαι υπερ των δικαιωματων των ζωων και αυτο ειναι η αποδειξη σου ( με την οποία πειθεις τον εαυτο σου ) οτι δεν εισαι ρατσιστης ;



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως


Με μεγάλη και πλατιά αγάπη θα σου εξηγήσω όσες απορίες μου θέσεις,(ακόμη και την βλακώδη τελευταία) αρκεί να μου “δείξεις” με απλούς συλλογισμούς για την ορθότητα της παρακάτω αρλούμπας σου .


Παράθεση:
skapaneas έγραψε

Ειναι κριμα πραγματικα που σου λειπει μονο αυτο και δεν εχεις φτασει στην κατανοηση
Και ειναι κριμα γιατι δεν εχεις κατανοησει την ιδια σου τη θεωρια
Σε σημειο που να αναρωτιεμαι αν τελικα ειναι δικη σου
Διοτι
αν οπως λες υπαρχεις εσυ υπαρχει "κατι"
και εσυ εισαι νοημον ον οπως και παλι λες
τοτε ως αμιγες κομματι του "Απαν Κατι - Θεος" που εισαι η διανοια σου ειναι η πηγη αυτων των νομων

Ειναι απλο !!!




Εξηγώντας την λογική αυτού του συμπεράσματος, θα βοηθούσε να προσδιορίσω ακριβώς τι μπορείς να καταλάβεις και τι όχι .

Βλέπεις , μετά το ψεκασμό σου, ρετάρεις επικίνδυνα, και πρέπει να είμαι ποιο επεξηγηματικός

Φιλικά στο λέω ,
..μην το πάρεις αλλιώς εεε?

Idea ! !

Με μεγαλη μου ευχαριστηση να σου εξηγησω τη θεωρια σου Smile

Εισαι νοημων ;


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως


ΡΗΤΟΡΙΚΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΣΙ ΦΙΛΕ?????
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 16, 2013 1:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:


μα γι αυτό λέω και χτυπιέμαι σέννα, ότι ρατσισμός υπάρχει σε όλους μας...άλλοι το αποδέχονται, άλλοι όχι...απλά πράγματα...


'ελα τώρα ... υπάρχει κάποιο ιστορικό κατώφλι αποδεκτής ρατσιστικής συμπεριφοράς το οποίο μετακινείται διαρκώς συνθηκών θέλοντας ...
κάποτε (το 1800) ο ρατσισμός χτυπούσε σε αυτούς που χαμογελούσαν στις φωτογραφίες γι αυτό και οι περισσότερες διασωθείσες είναι όλοι σοβαροί έως μουτρωμένοι ...
τώρα με τα γονιδιακά κόλπα θα βρεθεί μέθοδος να κάνουμε ξεκάθαρο στις καλοκάγαθες κατσαρίδες ότι μόνον αισθητικά μας ενοχλούν οπότε να κυκλοφορούν εις το σπίτι μόνον όταν ο .. λύκος κοιμάται οπότε πάει κι ο ρατσισμός στα πολύ δυσμεγέθη ζώα Razz Razz Laughing
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Επόμενο
Σελίδα 14 από 16

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center