Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Βλέπομεν γαρ εν εσόπτρω και δι αινίγματι
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 30, 2013 9:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:

Το να σκεφτείς κάτι, να πεις μια γνώμη που έχει βάση, ίσως να είναι ανούσιο.
Ίσως όμως και να μην είναι.

Ποτέ δεν ξέρεις το ανάλαφρο πέταγμα μιας πεταλούδας, τι επιρροή θα έχει στο χαοτικό σύστημα που λέγεται καιρός..


Εδώ υποχωρώ πλήρως. Με αυτό το σκεπτικό τίποτε δεν πάει χαμένο. Βέβαια αν οι Σύριοι διαδηλώνουν ως φοιτητές από το Λονδίνο αντί να πολεμήσουν στην χώρα τους και να σκοτωθούν για χάρη των παιδιών που χάθηκαν με χημικά τότε δεν ξέρω πως μου έρχεται ο συλλογισμός αλλά από ένα πέταγμα πεταλούδας θα περιμένουμε να γλυτώσουμε από τον επόμενο Χίτλερ είτε ανατολικής είτε δυτικής προελέυσεως (δεν είναι εκεί το θέμα). Με άλλα λόγια προκρίνουμε ίσως τη λύση του είμαστε πρόβατα και ίσως βρεθεί ένας τσομπάνος καλόκαρδος και μας γλυτώσει από τους λύκους ...
Μακάρι ..
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 12:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μην εχεις παραπονο.
Διευκρινισα πως οι "πραξεις" δεν ειναι απαραιτητο να γινονται απο τους ιδιους που εχουν και τις "ιδεες".

Ο Θεος μας εφτιαξε με διαφορετικες δυνατοτητες ωστε να συνεργαζομαστε..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 12:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Μην εχεις παραπονο.
Διευκρινισα πως οι "πραξεις" δεν ειναι απαραιτητο να γινονται απο τους ιδιους που εχουν και τις "ιδεες".

Ο Θεος μας εφτιαξε με διαφορετικες δυνατοτητες ωστε να συνεργαζομαστε..


Με καθηλώνει η σκέψη σου ! Εμείς θα είμαστε το πολίτμπιρό. Μένει να βρούμε κομμισάριους να διεκπεραιώσουν τη δουλειά. Έτσι όμως θαρρώ φούνταρε και η Οκτωβριανή γιατί στο τέλος αυτοί που είχαν τις ιδέες και συνέχισαν στα ψηλά δώματα με τις ιδέες και το χαβιάρι και ξαπόστειλαν στα χαμηλά με λίγα κοκκαλάκια αυτούς που τους βοήθησαν να τις υλοποιήσουν.
Κάπου χωλαίνει ο συλλογισμός σου ιστορικά Spyros.
Απ'αλλού πρέπει να αρπαχτεί το νήμα αυτή τη φορά.
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 12:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οχι, ακριβως αυτο που γραφεις ειναι:
Οι τυποι εγιναν η χαβιαρωμενη ελιτ επειδη ακριβως δεν ειχαν "φοβο Θεου"!

Ηταν "αθεοι"..

Βλεπεις ποσο ακεραιος κριτης γινεται η ιστορια;
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 1:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Οχι, ακριβως αυτο που γραφεις ειναι:
Οι τυποι εγιναν η χαβιαρωμενη ελιτ επειδη ακριβως δεν ειχαν "φοβο Θεου"!

Ηταν "αθεοι"..

Βλεπεις ποσο ακεραιος κριτης γινεται η ιστορια;


Ναι όντως ακέραιος κριτής αλλά καθυστερημένος και άδικος για αυτούς που τσαλαπατηθήκανε και δεν ζούνε για να νοιώσουν δικαιωμένοι.
Αλλά στην ουσία τώρα : ενώ η λύση με την πεταλούδα και τον καιρό έχει μία λογική (τώρα το σκέφτηκα) για τους "μεγάλους" σε ηλικία εντουτοις η νέα γενιά όταν θα νοιώσει πως βρέθηκε σε μια τανάλια που θα της τσακίσει ολάκερη τη ζωή ενδέχεται να αντιδράσει βίαια. Αυτή την βία ενώ δεν θα ήταν σώφρον να την παρεμποδίσουμε να εκδηλωθεί όμως δεν θα ήταν καλύτερο να την καθοδηγήσουμε κάπως ? Να την εκλογικεύσουμε αντί να εξελιχθεί σε τυφλή ? Εκεί σε θέλω.
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 1:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειπαμε η λυση ειναι "φοβος Θεου".

Τα λεμε αυριο. Καληνυχτα.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 1:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Ειπαμε η λυση ειναι "φοβος Θεου".

Τα λεμε αυριο. Καληνυχτα.

Razz

spyros μου, αυτό ακριβώς το "φοβος Θεου" είναι που φοβίζει αυτή την ευτυχισμένη χαζοξανθούλα.
Τι διάολο - συγγνώμη για τη έκφραση αλλά βγαίνει μονάχη της - τον χρειαζόμαστε;
Αν έχουμε αυτοσυνείδηση και έφεση για το θείο, δεν χρειάζεται.
Αν έχουμε έφεση για το θείο αλλά όχι αυτοσυνείδηση, δεν μας χρειάζεται ο θεός.
Αν δεν έχουμε έφεση για το θείο αλλά έχουμε αυτοσυνείδηση, με το ζόρι δεν γίνεται μουσακάς.
Αν δεν έχουμε ούτε αυτοσυνείδηση ούτε τη σχετική έφεση, δεν χρειάζεται να ψάχνεις.
Θα γίνουμε δημοσιογράφοι, μοντέλα, ηθοποιοί νέας τεχνολογίας, στη χειρότερη περίπτωση ακόμα και υπουργοί.
(Το τελευταίο, ΔΕΝ το λέω για αστείο)...
Σε κάθε περίπτωση, ο "φοβος Θεου" μόνο αποτρεπτικό επιχείρημα είναι, για κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο.
Αυτά είναι μόνο μια δικιά μου γνώμη και όχι κανόνας, για να μην παρεξηγηθώ κιόλας.



Embarassed Razz Twisted Evil Razz Embarassed
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 2:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Ειπαμε η λυση ειναι "φοβος Θεου".


eleonora έγραψε:
αυτοσυνείδηση


Πόσο μεταφυσική είναι η «κατηγορική προσταγή»;

Συνείδηση και το τέλος του Υλισμού;

Απαντώντας σαυτά θα βρεθούμε σε ένα σημείο που πρέπει να διαλέξουμε:

υλισμος ή ιδεαλισμος;

Αλλά μάλλον έχουμε ήδη διαλέξει αναλόγως πως θα απαντήσουμε στα παραπάνω.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 7:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ελεονορα μου με ερμηνευεις μεσα απο μια προτεσταντικη οπτικη.

Καμια σχεση.

Η θα με ερμηνευσεις μεσα απο την ορθοδοξη οπτικη, η θα διαβασεις προσεκτικα απο την αρχη τις δημοσιευσεις μου.

(Προτεσταντικου τυπου φοβο Θεου ειχαν και οι ιουδαιοι οταν σταυρωνανε τον Χριστο, αλλα και οι ιεροεξεταστες οταν ριχνανε στην πυρα.)
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 9:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Οχι, ακριβως αυτο που γραφεις ειναι:
Οι τυποι εγιναν η χαβιαρωμενη ελιτ επειδη ακριβως δεν ειχαν "φοβο Θεου"!

Ηταν "αθεοι"..

Βλεπεις ποσο ακεραιος κριτης γινεται η ιστορια;



“Φοβερός” ο θεός σου παπασπύρο μου

Είναι ένας θεός “μπαμπούλας” , ένας θεός “τιμωρός” και πάνω από όλα “άδικος” και “εκδικητικός” , που τιμωρεί όσους δεν τον “αγαπούν” ακόμη και τα αγέννητα παιδιά τους και τα παιδιά των παιδιών τους “έως τρίτης και τετάρτης γενεάς”

Η “συγχώρεση” ..... στις ακραίες της εκφάνσεις

Μα καλά είναι δυνατόν ένα φοβισμένο ανθρωπάκι, να είναι ελεύθερο?
Υπάρχει ελευθερία στην βούληση υπό το βλέμμα του αδέκαστου εκδικητικού τιμωρού, “ός τα πανθ' ορά” ?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 9:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η αντιληψη σου περι Θεου, προκυπτει μονο απο τις ταινιες του χολιγουντ που ετυχε να δεις.

Ισχυουν και για σενα οσα εχω γραψει στην ελεονορα.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 10:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Η αντιληψη σου περι Θεου, προκυπτει μονο απο τις ταινιες του χολιγουντ που ετυχε να δεις.

Ισχυουν και για σενα οσα εχω γραψει στην ελεονορα.


Άρα δεν έχεις δικά σου επιχειρήματα να αντικρούσεις αυτά που λέω και έχουν πηγή την βίβλο σου.
Συνεχίζεις να χρησιμοποιείς μονότονα την ίδια κασέτα που σου έδωσαν να παίζεις για κάθε περίπτωση.

Βέβαια αν στριμωχθεί πολύ , επιστρέφεις στους ... προγραμματιστές σου , για νέα κασέτα.

Δεκτή η απάντηση σου , όχι για μένα , αλλά για τους καθοδηγητικές σου

Αξίζει άραγε ο μισθός σου, με τόσα πήγαινε , έλα?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 11:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Η θεολογία είναι και επιστήμη.
Αν κάνεις τον κόπο θα δεις σε κάθε μεγάλο πανεπιστήμιο και μια σχολή θεολογίας.
Που ζεις;

Φίλε μου, ζω όπου ζεις και εσύ, γι΄ αυτό και εγώ θα ήθελα να σού κάνω την ίδια ερώτηση, δηλ. που ζεις.
Ιδού οι θεολογικές σχολές στην Ελλάδα.
Εσύ γνωρίζεις πόσα πανεπιστήμια υπάρχουν;

Λοιπόν πέρα από αυτό, εσύ έχεις κάποια άποψη περί της σχέσης της θεολογίας με την επιστήμη; Άφησε τι λένε στα πανεπιστήμια ή αλλού, εσύ εάν έχεις άποψη. Εάν δεν έχεις άποψη, θα μπορούσα να ξεκινήσω λέγοντας εγώ τη δική μου, αλλά εσύ ξεκίνησες το θέμα, οπότε κάτι πρέπει να ξέρεις, φαντάζομαι.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 11:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
θεολογία ∈ θρησκειολογία ∈ επιστήμη
Πετυχημένο το σύμβολο του ευρώ εδώ! - the missing link... Laughing
(στα μαθηματικά κάτι σημαίνει από ότι θυμάμαι...)
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MERLIN
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Αύγ 2013
Δημοσιεύσεις: 349
Τόπος: MAHABRAHMA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 11:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:
spyros έγραψε:
Ειπαμε η λυση ειναι "φοβος Θεου".

Τα λεμε αυριο. Καληνυχτα.

Razz

spyros μου, αυτό ακριβώς το "φοβος Θεου" είναι που φοβίζει αυτή την ευτυχισμένη χαζοξανθούλα.
Τι διάολο - συγγνώμη για τη έκφραση αλλά βγαίνει μονάχη της - τον χρειαζόμαστε;
Αν έχουμε αυτοσυνείδηση και έφεση για το θείο, δεν χρειάζεται.
Αν έχουμε έφεση για το θείο αλλά όχι αυτοσυνείδηση, δεν μας χρειάζεται ο θεός.
Αν δεν έχουμε έφεση για το θείο αλλά έχουμε αυτοσυνείδηση, με το ζόρι δεν γίνεται μουσακάς.
Αν δεν έχουμε ούτε αυτοσυνείδηση ούτε τη σχετική έφεση, δεν χρειάζεται να ψάχνεις.
Θα γίνουμε δημοσιογράφοι, μοντέλα, ηθοποιοί νέας τεχνολογίας, στη χειρότερη περίπτωση ακόμα και υπουργοί.
(Το τελευταίο, ΔΕΝ το λέω για αστείο)...
Σε κάθε περίπτωση, ο "φοβος Θεου" μόνο αποτρεπτικό επιχείρημα είναι, για κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο.
Αυτά είναι μόνο μια δικιά μου γνώμη και όχι κανόνας, για να μην παρεξηγηθώ κιόλας.

Embarassed Razz Twisted Evil Razz Embarassed


Ας δούμε τι έλεγε ο ίδιος ο Ιησούς
Ο Ιησούς μεσα στα ευαγγέλια ελεγε συνέχεια οτι ήταν ο Υιός του Ανθρώπου.
Ελεγε επίσης όμως ότι ήταν και ο Υιός του Θεού.
Πως γίνεται αυτό;;;
Αλλα για να σκεφθούμε τι εννοούσε ο Ιησούς όταν έλεγε είμαι ο Υιός του Ανθρώπου.
Ποιός είναι ο Ανθρωπος με Α κεφαλαίο.
Μα ο ίδιος ο Θεός.
Ομως τι εννοούμε με τον όρο Θεός.
Εννοούμε δύο πράγματα.
1) Τη δύναμη που κυβερνα τον κόσμο
Η δύναμη αυτή είναι η Νόηση του σύμπαντος ,η θεία Νόηση που στο εκδηλωμένο σύμπαν εκδηλώνεται ως Φυσικοι νόμοι.
Το σύμπαν λειτουργεί και διατηρείται απο τη θεια αυτή νόηση.
2) Η δύναμις όμως αυτη εκπροσωπείται απο τους Θεούς.
Το Εν οδηγείται στην πολλαπλότητα, δηλαδή από τον έναν Θεό, στους πολλούς, οι οποίοι εξέφραζαν τις διάφορες όψεις του Όλου. Όπως ακριβώς κατά τον Πλάτωνα, ένα Ουράνιο αρχέτυπο αντανακλάται με διάφορες μορφές στη γη, π.χ. το αρχέτυπο του Ωραίου μπορεί να εκφράζεται στην Γη από ένα τριαντάφυλλο.
«Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν» έλεγε ο ΠΛωτίνος.
Πρέπει κάποιος να ασχοληθεί πραγματικά με τα αρχαία κείμενα και να ψάξει τις βαθύτερες αλήθειες, για να αντιληφθεί το "ένας" και "πολλοί" είναι έννοια αριθμητική, που μικρή αξία έχει στον υπεραισθητό κόσμο. Είναι διάκριση που έγινε μεταγενέστερα, όταν προσπαθούσαν να ερμηνεύσουν τον Θεό Πνεύμα, κατατάσσοντας κι Αυτόν σε λογικές κατηγορίες, κι απετέλεσε απλώς αφορμή για συγκρούσεις μεταξύ φανατικών.
Αρα λοιπόν αυτό που λέμε Θεός είναι απλά μια αφηρημένη έννοια που για να γίνει κατανοητή απο εμάς πρεπει να ασχοληθούμε όχι με τον ΕΝΑ ΘΕΟ αλλά με τους πολλούς Θεούς που στην ουσια είναι απόρροιες του ΕΝΟΣ.
Αυτοί οι Θεοί είναι που δημιουργούν τά σύμπαντα.
Αυτοί είναι που εκπροσωπούν τη Νόηση του Ενός.
Στη πραγματικότητα ο Ενας ΕΙΝΑΙ οι πολλοί και οι πολλοί ΕΙΝΑΙ ο Ενας.
Αλλα η σχεση του πολυθεισμου με τον μονοθεισμο και τον Ενθεισμο όπως το λέω εγώ πρέπει να αναλυθει σε ειδικό θέμα.
Αρα ο Πρώτος Λόγος(ο Σίβα ,ο Πατήρ,το kether,o Αhuramazda) αντιπροσωπεύεται στην πραγματικότητα απο ατελείωτες ιεραρχίες θεοτήτων άλλες ανωτερες κι αλλες κατωτερες όπως ενας στρατός.
Ο Δεύτερος Λόγος (ο Βισνου , οΥιος,το binah o asha)
αντιπροσωπευεται επίσης απο άλλες ιεραρχίες Θεοτήτων οι οποίες παίρνουν εντολές απο αυτές του Πρώτου Λόγου.
Ο Τρίτος Λόγος αντιπροσωπέυεται απο άλλες ιεραρχίες Θεοτητων οι οποίες παίρνουν εντολές απο αυτές του Δεύτερου λόγου.
Αυτές οι ιεραρχίες του Τρίτου Λόγου είναι που δημιουργούν τα σύμπαντα κατω απο τις εντολές του Δευτερου Λόγου.
Ολες όμως αυτές οι ιεραρχίες Θεοτήτων ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΝΗΧΘΗΣΑΝ ΣΤΟ ΘΕΙΚΟ.
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΙΕΡΑΡΧΙΕΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ,ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΩΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΙΕΡΑΡΧΙΕΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΕΙΝΑΙ "ΧΡΙΣΤΟΙ" ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΕΧΡΙΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ ΘΡΟΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ Ως ΑΛΗΘΙΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ.
Αυτός ήταν ο Ανθρωπος που έλεγε ο Ιησούς.
Ο Ιησούς ήταν ο Υιός του Ανθρώπου δηλαδη του Θεου.
Ο Ιησούς ήταν ο κεχρισμενος του Πατρός.
Ο Ιησούς ήταν ο Αρχετυπικός Ανθρωπος που είναι η αληθινη εικονα του Θεού.
Ελεγε ο Ιησούς
ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΗΡ ΜΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙ, Ο ΠΑΤΗΡ ΔΗΛΑΔΗ Η ΔΥΝΑΜΙΣ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΘΕΟ ΚΑΙ Ο ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΗΛΑΔΗ Η ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΩΣΙΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ.
ΑΡΑ ΟΤΑΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΛΕΓΕ ΕΙΜΑΙ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΝΝΟΥΣΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΤΡΙΑΔΟΣ,ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΩΣ ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΕΦΘΑΣΕ ΣΤΗ ΘΕΩΣΗ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ Ο ΚΕΧΡΙΣΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ.
ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΘΑΣΟΥΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΦΘΑΣΕ ΕΚΕΙΝΟΣ.
ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΚΕΧΡΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ.
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΗΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΗ ΘΕΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ,ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΕΝΣΑΡΚΩΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΦΘΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΦΘΑΣΕ ΑΥΤΟΣ.
Βέβαια ο Ιησούς για να φθάσει σε αυτο το σταδιο και να εκπροσωπει τον ιδιο το Θεό στο κόσμο εχει περασει απο αμετρητες ανθρωπότητες και εχει ζήσει εκατομμύρια ζωές μεχρι να φθάσει στη Θέωση.
Επίσης το αγιο πνεύμα επισης είναι ένας αφηρημένος όρος που σημαίνει τον Τρίτο Λόγο δηλαδη τις ιεραρχίες των Θεοτήτων που δημιουργησαν τα σύμπαντα.
Και γιατι λέγεται άγιο πνεύμα.
Γιατι οι θεότητες αυτες δεν χρησιμοποίησαν βέβαια μυστρι και μπετονιέρα για να κατασκευάσουν τα σύμπαντα.
Ολα έγιναν με τη δυναμη της νόησης τους.
Με το Αγιο Πνεύμα.
_________________
η Μαγεία, έχει τη δύναμη να βιώσει και να κατανοήσει τις εκδηλώσεις του Θεού, οι οποίες είναι απροσέγγιστες για την ανθρώπινη λογική
ΤΟ ΨΕΥΔΟΣ ΤΩΝ ΘΝΗΤΩΝ ΝΑ ΑΡΝΗΘΩ
ΤΟ ΕΓΩ ΜΟΥ ΝΑ ΔΑΜΑΣΩ
ΣΑΝ ΡΑΨΩΔΟΣ ΤΩΝ ΠΛΑΝΗΤΩΝ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΩ
ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΔΑΞΩ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 2 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center