Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Το φιλοσοφικό φαινόμενο "Opyrgos"!
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Σώζεται ο opyrgos- ή όπως αλλιώς λέγεται τώρα ?
Είναι τέλειος όπως είναι
25%
 25%  [ 4 ]
Δεν έχει ανάγκη' φτάνει που αυτός αισθάνεται καλά
0%
 0%  [ 0 ]
Τι τα σκαλίζεις; Μυρίζουν...
6%
 6%  [ 1 ]
Μπορεί να σωθεί, αν το θέλει και προσπαθήσει
12%
 12%  [ 2 ]
Βρίσκεται πέρα από κάθε ελπίδα σωτηρίας. Ξέφυγε!
6%
 6%  [ 1 ]
Ίσως, αν φύγουν όλοι οι άλλοι και οι άλλες
0%
 0%  [ 0 ]
Είμαι μια απαίσια, που παίζω με τον πόνο της ψυχής του
12%
 12%  [ 2 ]
Όλο το θέμα είναι μια αισχρή προβοκάτσια
37%
 37%  [ 6 ]
Σύνολο Ψήφων : 16

Συγγραφέας Μήνυμα
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 26, 2013 3:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Το φιλοσοφικό φαινόμενο "Opyrgos"! Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz

Αφορμή για αυτό το γραφτό μου είναι ένα τρέξιμο που έκανα στα γρήγορα στα τελευταία άρθρα και θέματα, αλλά και μια γενικότερη αίσθηση που έχω από το 2009ν.χ. που ήρθα σε αυτό το site.
Μη βιαστείς καλέ μου Ιάσωνα να το μεταφέρεις σε άλλο θεματικό σύνολο, γιατί ανήκει ακριβώς εδώ.
Είναι καθήκον της Φιλοσοφίας το να διερευνά φαινόμενα περίεργα, που ξεφεύγουν από την άμεση αντιληπτική ικανότητα του ανθρώπου και θέλει να τα ψάξει σε βάθος που δεν φθάνει συνήθως η "απτική" Φυσική προσέγγιση.

Έχουμε λοιπόν εδώ έναν άνθρωπο - χωρίς σημασία αν είναι αρσενικού, θηλυκού ή ουδέτερου γένους - που με κάθε τρόπο, σε κάθε τόνο και με εκκωφαντική ένταση, φωνάζει αδιάκοπα για την κάθαρση αυτού του "φιλοσοφικού forum" από εμάς, τις θρασύτατες και τους θρασύτατους, που τολμούν να το προσβάλλουν με την παρουσία τους και ξεφεύγουν από τα αυστηρά πρότυπα Υψηλού Λόγου που θα ήθελε να έχει.

Και σε αντιπαράθεση υπάρχει η δραστηριότητα του ίδιου αυτού του ανθρώπου - χωρίς σημασία αν είναι αρσενικού, θηλυκού ή ουδέτερου γένους - που καθημερινά, επεμβαίνει ακούραστα σε οποιαδήποτε δημοσίευση με τρόπο χυδαίο, χωρίς κανένα σεβασμό στη διαφορετικότητα της άποψης και με μια γλώσσα ετσιθελική που μόνο σεβασμό στον Υψηλό Λόγο δεν δείχνει.

Δεν του αρέσει που υπάρχει εδώ ο Μπάγκμαν, δεν του αρέσει η Μαρία, δεν του αρέσει ο Μαξίμ, δεν του αρέσει ο Σάρουμαν, δεν του αρέσει ο Δάκης, δεν του αρέσει ο Νεοφώτιστος, δεν του αρέσει ο Σέννα, δεν του αρέσει ο LSNM, δεν του αρέσει ο Σκαπανέας, δεν του αρέσει ο Σπύρος, δεν του αρέσει η Ελεωνόρα, δεν του αρέσει αυτός, δεν του αρέσει εκείνη, δεν του αρέσει τίποτα τελικά.
Και δεν φτάνει που δεν του αρέσουν, πράγμα που είναι θεμιτό και θα μπορούσε - ίσως - να πολεμήσει τις γνώμες τους με αντεπιχειρήματα ή - αν είχε τις γνώσεις και την ικανότητα - με δικές του δημοσιεύσεις.
Φωνάζει πως θέλει να τα εξαφανίσει όλα αυτά τα πρόσωπα, να πάψουν να υπάρχουν και να ενοχλούν με την παρουσία τους την πνευματική του ησυχία.
Αν ήταν στο χέρι του, έτσι όπως εκφράζεται, θα πατούσε ένα κουμπάκι στον υπολογιστή του και θα εξαφάνιζε ηλεκτρονικά - και ίσως υλικά - κάθε τι που τον ενοχλεί.
Για να βάλει άραγε τι στη θέση του, ρωτάω εγώ η χαζούλα ξανθοκόκκινη και αλλοπαρμένη;

Θέλει ένα πλήθος που θα χειροκροτά και θα εκστασιάζεται σε κάθε αντιγραφή από άλλους - που έχουν πραγματική πνευματική υπόσταση - ανθρώπους, που είτε κάνει copy-paste είτε παρουσιάζει σαν δικά του γραφτά και όταν τον πάρουν είδηση κάνει τον Ινδιάνο;
Θέλει ένα φανταστικό ακροατήριο για τον φανταστικό του θίασο οπαδών και θαυμαστών;
Γιατί λοιπόν δεν κάνει ένα δικό του site, όπου θα μπορεί να θαυμάζει απεριόριστα τον εαυτό του, όπως στο διήγημα "Ο Κονρουά και οι κόπιες του" του Ron Goulart, που είχε γίνει ενδιαφέρον θεατρικό από τον Περικλή Κούκο;

http://www.youtube.com/watch?v=ei2FAmroKeM

Μήπως επειδή - όπως και στο βιβλίο και στο θεατρούργημα - αναγνωρίζει βαθιά στη ψυχή του τελικά το αδιέξοδο του αυτοθαυμασμού (που φτάνει να γίνεται αυτοερωτισμός με τη χειρότερη έννοια) και ζητάει να αναγνωρίσουν την ύπαρξή του, έστω και προκαλώντας την οργή και τον θυμό και την μερική απόρριψη' για να μην υποστεί την ολοκληρωτική απόρριψη της ανυπαρξίας;

Και τι σπατάλη πνευματικής ενέργειας που είναι όλος αυτός ο κύκλος, αν βέβαια ισχύει!
Θα μπορούσε απλά, να παρεμβαίνει με όποιον τρόπο μπορεί, εκφράζοντας όποια δικιά του σκέψη έχει, να δέχεται τον έπαινο, την επίκριση ή τη διαφωνία όπως όλες και όλοι μας, να τσακώνεται αν κάτι τον προσβάλει και να φιλιώνει όταν η διάθεση γίνεται καλύτερη.
Θα μπορούσε να αποδεχθεί έναν εαυτό που δεν είναι τέλειος, όπως καμία και κανείς από εμάς, αλλά που προσπαθεί τουλάχιστον να μάθει κάποια πράγματα και να τα συζητήσει με άλλους' να τα συζητήσει και να βγάλει κάποια συμπεράσματα, όσο καλύτερα γίνεται αυτό.
Αλλά για να γίνεις καλύτερος, πρέπει πριν από όλα να το θέλεις' και να έχεις καταλάβει ότι δεν είσαι αρκετά ή και καθόλου καλός.

Μπορεί άραγε να το κάνει αυτό ένας που έχει τόσο πολύ βυθιστεί στον εγωτισμό, τον αυτοθαυμασμό και το μίσος απέναντι σε κάθε τι που νοιώθει ή φαντάζεται πως απειλεί τον κόσμο που έχει φτιάξει στο μυαλό του, για να προστατευθεί από την σκληρή πραγματικότητα;



Twisted Evil Embarassed Razz Embarassed Twisted Evil
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μέγας Αστεράρχης του Σύμπ
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 82
Τόπος: Παντού και Πουθενά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 26, 2013 3:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ψήφισα: Είναι τέλειος όπως είναι

Γνωρίζω διότι εγώ είμαι ο Δημιουργός του...

Όμως η τελειότητα και το τεράστο μέγεθος της αξίας του, δεν μπορεί να γίνει αντιληπτή, από την μέση και ημιτελή ανθρώπινη διανόηση, διότι κυριαρχείται από αντιλήψεις που έχουν περιορισμένη γνώση των λειτουργιών της φύσης...Οι περίφημες ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΡΗΧΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ!

Οπότε, σε αυτό τον κόσμο μπορεί ο opyrgos να θεωρείται σκουπίδι, ενώ σε άλλους κόσμους να τον ανακηρρύσουν ως... τον Μεγάλο Βασιλιά!
_________________
Ο Eteronymous είναι φασιστοειδές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Get a life ρε Άστραρχε !
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 07 Ιαν 2013
Δημοσιεύσεις: 53

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 26, 2013 5:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μέγας Αστεράρχης του Σύμπ έγραψε:
Ψήφισα: Είναι τέλειος όπως είναι

Γνωρίζω διότι εγώ είμαι ο Δημιουργός του...

Όμως η τελειότητα και το τεράστο μέγεθος της αξίας του, δεν μπορεί να γίνει αντιληπτή, από την μέση και ημιτελή ανθρώπινη διανόηση, διότι κυριαρχείται από αντιλήψεις που έχουν περιορισμένη γνώση των λειτουργιών της φύσης...Οι περίφημες ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΡΗΧΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ!

Οπότε, σε αυτό τον κόσμο μπορεί ο opyrgos να θεωρείται σκουπίδι, ενώ σε άλλους κόσμους να τον ανακηρρύσουν ως... τον Μεγάλο Βασιλιά!


Τέκνο, κόψε τα βαριά ναρκωτικά σε πειράζουν. Ήσουν που ήσουν παπάρας....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Beeetatzis
Πρύτανης


Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 121

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 26, 2013 5:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.newsitamea.gr/%CE%A4%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B7%CF%84%CF%8C/



Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Clement Duval
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 866

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 26, 2013 6:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μέγας Αστεράρχης του Σύμπ έγραψε:
Get a life ρε Άστραρχε ! έγραψε:
Beeetatzis έγραψε:


(Όλα τα σκατά και τα απόβλητα εδώ μέσα μαζευτήκανε!
Αλλά θα μου πεις, η eleonora άνοιξε ένα θέμα, ποιός ήθελε να γράψει, ο Τσόμσκυ???)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Clement Duval
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 866

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 26, 2013 6:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Το φιλοσοφικό φαινόμενο "Opyrgos"! Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:

Έχουμε λοιπόν εδώ έναν άνθρωπο - χωρίς σημασία αν είναι αρσενικού, θηλυκού ή ουδέτερου γένους - που με κάθε τρόπο, σε κάθε τόνο και με εκκωφαντική ένταση, φωνάζει αδιάκοπα για την κάθαρση αυτού του "φιλοσοφικού forum" από εμάς, τις θρασύτατες και τους θρασύτατους, που τολμούν να το προσβάλλουν με την παρουσία τους και ξεφεύγουν από τα αυστηρά πρότυπα Υψηλού Λόγου που θα ήθελε να έχει.[/img]
To θέμα είναι ότι εσύ συγκεκριμένα δεν έχεις την αξία να κατέχεις ούτε καν αυτή τη θέση!
Εσύ δεν είναι ότι ξεφεύγεις από τα αυστηρά πρότυπα του Υψηλού Λόγου (όπως θες πέστα).
"Ξεφεύγω" σημαίνει ότι είμαι τις περισσότερες φορές κάπου και κάποιες λίγες φορές ξεφεύγω από εκεί.
Κι εσύ δεν τα άγγιξες καν αυτά τα πρότυπα.
Γιατί δεν δοκιμάζεις την τύχη σου εδώ;



Νομίζω θα ενδιαφερόντουσαν περισσότερο για ό,τι ανούσιο γράφεις, για το πώς περνάς στους τόπους που παραθερίζεις, ποιούς και αν περιμένεις καλεσμένους και τι κάνει ο άντρας σου αυτή τη στιγμή.
Ίσως εκεί ενδιαφέρονται και σου έδιναν λίγη σημασία αναγνωρίζοντας επιτέλους τί GLAMOUR ζωή κάνεις!
Μόλις δουν δε τις εικονίτσες, τα προσωπάκια και τα μωβ γραμματάκια με τα οποία στολίζεις τις αερολογίες σου....θα σε χρίσουν αμέσως επίτιμο μέλος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 27, 2013 11:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Το φιλοσοφικό φαινόμενο "Opyrgos"! Απάντηση με Συμπερίληψη

Clement Duval έγραψε:
eleonora έγραψε:

Έχουμε λοιπόν εδώ έναν άνθρωπο - χωρίς σημασία αν είναι αρσενικού, θηλυκού ή ουδέτερου γένους - που με κάθε τρόπο, σε κάθε τόνο και με εκκωφαντική ένταση, φωνάζει αδιάκοπα για την κάθαρση αυτού του "φιλοσοφικού forum" από εμάς, τις θρασύτατες και τους θρασύτατους, που τολμούν να το προσβάλλουν με την παρουσία τους και ξεφεύγουν από τα αυστηρά πρότυπα Υψηλού Λόγου που θα ήθελε να έχει.[/img]
To θέμα είναι ότι εσύ συγκεκριμένα δεν έχεις την αξία να κατέχεις ούτε καν αυτή τη θέση!
Εσύ δεν είναι ότι ξεφεύγεις από τα αυστηρά πρότυπα του Υψηλού Λόγου (όπως θες πέστα).
"Ξεφεύγω" σημαίνει ότι είμαι τις περισσότερες φορές κάπου και κάποιες λίγες φορές ξεφεύγω από εκεί.
Κι εσύ δεν τα άγγιξες καν αυτά τα πρότυπα.
Γιατί δεν δοκιμάζεις την τύχη σου εδώ;



Νομίζω θα ενδιαφερόντουσαν περισσότερο για ό,τι ανούσιο γράφεις, για το πώς περνάς στους τόπους που παραθερίζεις, ποιούς και αν περιμένεις καλεσμένους και τι κάνει ο άντρας σου αυτή τη στιγμή.
Ίσως εκεί ενδιαφέρονται και σου έδιναν λίγη σημασία αναγνωρίζοντας επιτέλους τί GLAMOUR ζωή κάνεις!
Μόλις δουν δε τις εικονίτσες, τα προσωπάκια και τα μωβ γραμματάκια με τα οποία στολίζεις τις αερολογίες σου....θα σε χρίσουν αμέσως επίτιμο μέλος!


SARUMAN έγραψε:

ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ




Η εκστρατεία σου έχει πολύ ομοιογενές μοτίβο αληταρά και δίνει μπόνους στο γυναικείο ένστικτο και την υποψία της.

Iason αν έχεις μούτρα ξαναβγές να πεις αντίο σε αυτό το άθλιο υποκείμενο.
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 27, 2013 5:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΙΑΣΩΝΑ ΙΑΣΩΝΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΒΑΡΑΝΕ Sad
ΝΤΑ ΝΤΑ ΚΑΚΟ ΠΑΙΔΙ ΝΤΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το μόνο που κατορθώνεις με το να αναρτας αυτά που τα έχεις ήδη αναρτησει χιλιες φορές είναι να δικαιώνεις τα λεγομενα μου.
Τίποτα δε σε ξεπλένει πλέον.
Δε πα να τα αναρτήσεις άλλες χιλιες φορές.
Η διανοητική σου αναπηρία και τα ψέμματα σου ότι δήθεν μπορείς να διαβάζεις βιβλία που ούτε το εξώφυλλο τους καταλαβαίνεις είναι πια γεγονός.
Βρίζε κι εμένα ,βρίζε και τον BUGMAN ,βρίζε και τον Δάκη που ξεσκέπασε όλη τη διανοητική σου αναπηρία και τα ψέμματα σου ,βρίζε κι όλο το κόσμο.
ΕΙΣΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΥ ΝΟΗΜΑΤΟΣ ΚΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟ.
ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ



Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 27, 2013 5:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωραία βγες τώρα και σαν opyrgos να πεις κάτι γιατί λείπεις επικίνδυνα πολύ Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Στις 19.15 χθες το απόγευμα ξεκίνησες το σερί εσύ αληταρά ενώ ο opyrgos / clement duval αληταράς λείπει από χθες στις 18:36 Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing



φσσσσσ αλήτη ? Οργανώσου καλύτερα. Wink με τον εαυτό σου


παίξε αδιαφορια στο πρώτο σου σχόλιο σαν clement ή έλα να δούμε πόσο θα διαφοροποιηθείς από τον άλλο σου εαυτό Wink Laughing
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 27, 2013 5:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΣΕ ΛΥΠΑΜΑΙ Sad
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 27, 2013 5:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN έγραψε:
ΣΕ ΛΥΠΑΜΑΙ Sad


Τον εαυτό σου να λυπάσαι αλήτη. Αυτά μας τα είπες και τον προηγούμενο μήνα. Άλλαξε τη κασέτα γελοίο κατασκεύασμα (ξέρουν αυτοί).


SARUMAN έγραψε:
skapaneas έγραψε:


Και δεν δικαιολογειται με τιποτα για ενα ανθρωπο πνευματικου προσανατολισμου, οπως αφησες να διαφανεί, να εχει τετοια ξεσπασματα διαρκειας και να εκπεμπει τοσο χαμηλες δονησεις οταν πιεζεται απο τα πραγματα μεσα σε ενα forum
Τι γινεται λοιπον οταν αυτη η πιεση σου ερχεται αμεσα στην αντικειμενικη πραγματικοτητα ;
Ισοπεδωνεις τα παντα τυφλα και ανελεητα ;


Ναι έχεις δίκιο και σου ζητώ συγνωμη.
Οντως το ξέσπασμα μου ήταν αδικαιολόγητο και όντως ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΩΝ ΔΟΝΗΣΕΩΝ τις οποίες δεν έχω ακόμη καταφέρει να ξεπεράσω.
Δυστυχώς και λόγω κάποιων προσωπικών δυσκολιών πολλές φορές χάνω τον έλεγχο.
Ομως γι αυτο είναι οι πραγματικοι φίλοι για να σε φέρνουν στη πραγματική σου θέση χωρίς να σε προσβάλλουν και γι αυτο σε υπερευχαριστώ.
Δεν είπα ποτέ για τον εαυτό μου ούτε ότι είμαι πνευματικός ούτε τίποτα το αξιόλογο.
Δέχομαι τη κριτική σου ως απόλυτα σωστή.
Ομως κι εσύ έπρεπε να με σκάσεις ,να με φέρεις σε αυτο το σημείο για να διατυπώσεις ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μια πρόταση.

skapaneas έγραψε:

Σου θυμιζω δε την προσφατη δηλωση σου

SARUMAN Τρι Ιούν 04, 2013 10:11 pm
έγραψε:
Kαλε μου φίλε σκαπανέα
Είναι πάντα χαρά μου και τιμή μου να συνομιλώ μαζί σου.

την οποια οσο και αν νομιζεις οτι ξεχασα την κραταω
Και να που παιζει το ρολο της


Η πρόταση μου ισχύει.
Σε σέβομαι και σε αγαπώ γιατί είσαι απο τα λίγα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ άτομα με τα οποία μπορώ να συνδιαλέγωμαι.



SARUMAN έγραψε:


ΒΡΕ ΜΑΙΡΟΥΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ
Ξέρεις πόσο σ αγαπώ και σε σέβομαι.
Αν δεν ήσουν εσύ ,που μετά απο τόσο καιρό εδώ γνωρίζω πια το ήθος σου ,την ευπρέπεια σου ,την ευγένεια σου ,την καλοσύνη σου και την μόρφωση σου δεν θα ασχολιόμουν αλήθεια σου λέω.
Θα έλεγα ,έλα μωρε ένα τσόκαρο ,μια κατίνα είναι γιατί να ασχοληθώ
Ασχολιέμαι όμως γιατι ξέρω όλα τα παραπάνω προσόντα σου και τον ευγενικό χαρακτήρα σου και δε μπορώ με τίποτα να τα συνδυάσω όλα αυτά με αυτον τον τραμπουκισμό και την εξαλλότητα αυτού του ναζιστικού κόμματος.
Μη μου λές για τη νεα δημοκρατια γιατι απο οσα εχω γραψει μεχρι τωρα ελπιζω να ξέρεις την αποψη μου.
Αν ήταν στο χέρι μου θα τους εκλεινα όλους φυλακη απο το Σαμαρα μέχρι τον τελευταίο υπάλληλο του κόμματος.
Για να μη πω ότι κανονικα θα 'ηθελαν τουφέκισμα ως τιμωρία για την εσχάτη προδοσία που διέπραξαν αυτοί και οι κολλητοί τους κλέφτες του Πασόκ.



SARUMAN έγραψε:
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΦΙΛΕ.
ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ.
ΤΑ ΜΙΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΑΔΕΛΦΟΚΤΟΝΙΕς ΑΝΗΚΟΥΝ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.
ΕΣΕΝΑ ΦΙΛΕ ΣΕ ΑΓΑΠΑΩ ΣΑΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΩ






SARUMAN έγραψε:
ΡΕ ΣΕΙΣ
SENNA KAI ROGER
Μην τσακώνεσται ρε.
Είστε και οι δύο τα καλύτερα παιδιά.
Δε θελω να σας βλέπω να τσακώνεστε ,σας αγαπώ και τους δυο. Very Happy



SARUMAN έγραψε:

Ελπίζω ,ο αγαπητός μας skakos ,που εγώ τον αγαπώ κι ας είναι κοτοπουλοφάγος,να μην αποκτήσει ποτέ τέτοιο πρόβλημα.




SARUMAN έγραψε:
gidi έγραψε:
υπαρχουν λες τετοιοι? Confused Sad


Δε λέω για σένα ρε γίδι.
Εσύ είσαι ωραίος και πολλά απο όσα λές είναι αληθινά.
Ασχετα αν με στεναχώρησαν πολλα σχόλια σου όταν τα ξανασκέφτηκα είδα ότι σε πολλά ησουν πολύ σωστός.
Εγώ τουλάχιστον σ αγαπώ ότι και να λές γιατί έχεις δίκιο.




SARUMAN έγραψε:
VAG EL ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΦΙΛΕ
ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΔΡΟΣΙΑΣ
ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΥΣΩΝΑ ΤΗΣ ΑΓΝΩΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑΣ


Idea
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 27, 2013 5:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έλα opyrgos πλησίασε η ώρα σου.
Βρες κάτι από τα παλιά της marias ή του bugman να κάνεις ένα αδιάφορο μπάσιμο και όταν ζεσταθείς ασχολείσαι και με το προσκήνιο. Νομίζω είμαι δίκαιος και σου προτείνω μια καλή εναλλακτική για την "απουσία" σου Wink
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 27, 2013 5:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν κατάλαβα γιατι ανάρτησες τα παραπάνω.
Τον jollyroger τον αγαπώ ναι, γιατί είναι αγνός και καθαρός όχι σαν έσένα ελεεινό βδέλυγμα.
Οσο για τον Skakos δεν τον συμπαθώ αλλά δεν έχω τίποτα μαζί του.
Καλά εκανες όμως και δημοσίευσες τα παραπάνω γιατί μερικές φορές είμαι τόσο αφελής που με κοροιδεύουν τα φίδια ότι είναι άνθρωποι κι έγώ τους πιστεύω.
Ομως όχι πιά.
Εκανα μεγαλειώδες λάθος με σένα ύπουλο και φαρμακερό φίδι και δεν πρόκειται να το ξανακάνω.
Αντε τώρα διάβασε κανα chao να ξεχαρμανιάσεις άχρηστε και διανοητικά καθυστερημένε και άσε τα παραμυθιάσματα ότι διαβάζεις και βιβλία γιατί ο Δάκης άθελα του σε έκανε ρεζίλι των σκυλιών.
Αυτό που τόσο καιρό μας έπρηζες τα αρχίδια ότι σε συγκλόνισε ούτε καν το πρόλογο δεν μπόρεσες να κατανοήσεις διανοητικά ανάπηρε.
Και τώρα αναρτώντας συνέχεια δικές μου δημοσιέυσεις νομίζεις ότι θα καλύψεις τη διανοητικη αναπηρία σου.
Εγινες ρεζίλι και το καλό που σου θέλω είναι όπως κι εσύ είπες κατσε λίγο στη κεκρίδα μέχρι να ξεχαστεί γελοιοποίηση σου και η τεράστια ξεφτίλα σου και μετα ξαναελα να μας τα ξαναπρήξεις με βιβλία που ούτε να τα ανοίξεις δε μπορείς.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΛΥΠΑΜΑΙ.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 27, 2013 5:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN έγραψε:
Δεν κατάλαβα γιατι ανάρτησες τα παραπάνω.
Τον jollyroger τον αγαπώ ναι, γιατί είναι αγνός και καθαρός όχι σαν έσένα ελεεινό βδέλυγμα.
Οσο για τον Skakos δεν τον συμπαθώ αλλά δεν έχω τίποτα μαζί του.
Καλά εκανες όμως και δημοσίευσες τα παραπάνω γιατί μερικές φορές είμαι τόσο αφελής που με κοροιδεύουν τα φίδια ότι είναι άνθρωποι κι έγώ τους πιστεύω.
Ομως όχι πιά.
Εκανα μεγαλειώδες λάθος με σένα ύπουλο και φαρμακερό φίδι και δεν πρόκειται να το ξανακάνω.
Αντε τώρα διάβασε κανα chao να ξεχαρμανιάσεις άχρηστε και διανοητικά καθυστερημένε και άσε τα παραμυθιάσματα ότι διαβάζεις και βιβλία γιατί ο Δάκης άθελα του σε έκανε ρεζίλι των σκυλιών.
Αυτό που τόσο καιρό μας έπρηζες τα αρχίδια ότι σε συγκλόνισε ούτε καν το πρόλογο δεν μπόρεσες να κατανοήσεις διανοητικά ανάπηρε.
Και τώρα αναρτώντας συνέχεια δικές μου δημοσιέυσεις νομίζεις ότι θα καλύψεις τη διανοητικη αναπηρία σου.
Εγινες ρεζίλι και το καλό που σου θέλω είναι όπως κι εσύ είπες κατσε λίγο στη κεκρίδα μέχρι να ξεχαστεί γελοιοποίηση σου και η τεράστια ξεφτίλα σου και μετα ξαναελα να μας τα ξαναπρήξεις με βιβλία που ούτε να τα ανοίξεις δε μπορείς.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΛΥΠΑΜΑΙ.


Είπαμε να λυπάσαι τον εαυτό σου αλήτη.
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 27, 2013 7:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ηλίθια ροή. Να διαγραφεί πάραυτα ή να μεταφερθεί στο τμήμα... σε κάποιο άλλο τμήμα τέλος πάντων.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center