Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΙΤΟ ΤΟ "Χ" Η ΟΧΙ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Τεχνική Υποστήριξη
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 12, 2013 3:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΙΤΟ ΤΟ "Χ" Η ΟΧΙ Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα ήθελα να μιλήσω λίγο για το περιβόητο "χ' που βαζουμε σε κάποιον και κατα ποσο αυτό είναι θεμιτό.
Κατα τη γνώμη μου αυτό είναι απόλυτα θεμιτό ,οταν υπάρχουν μέλη που δεν σέβονται κατ αρχάς τον εαυτό τους ,δεύτερον την οικογένεια τους και τρίτον τους συνομιλητές τους.
Δεν είναι κανείς υποχεωμένος να διαβάζει τις ύβρεις που γράφει κάποιος ,
ο οποίος πάσχει απο ψυχωτικά σύνδρομα και διεστραμμένο μυαλό.
Κάποιοι λένε ότι έτσι απλώς κρύβεις τα σκατά που αφήνει ο άλλος στη πόρτα σου.
Η γνώμη μου είναι ότι ο υβριστής δεν αφήνει τίποτα στη δική μου πόρτα.
Τα σκατά του τα αφήνει πάντα στη δική του πόρτα.
Εκείνον βρωμίζουν αυτα που γράφει κι όχι εμένα.
Αυτό συμβαίνει για δύο λόγους
1) Οι χαρακτηρισμοί του και οι ύβρεις του ,δεν αντιπροσωπεύουν σε καμμία περίπτωση αυτό που είμαι εγώ ,αλλα αντιπροσωπεύουν αυτο που υποθέτει ο ίδιος ότι είμαι εγώ ,πράγμα το οποίο προκύπτει απο το άρρωστο μυαλό του τη διεστραμμενη του προσωπικότητα και τα ψυχωτικά του σύνδρομα.
Και που σίγουρα δεν είμαι εγώ.
2) Ο άλλος που το διαβάζει ,αν το υιοθετήσει αδιακρίτως και χωρίς να γνωρίζει εμένα και τι εγώ πιστευω και χωρίς να κάνει το κόπο να προσπαθήσει έστω να το θέσει υπο διερεύνηση , τότε είναι κι αυτός άθλιος σαν αυτόν που το γραφει, οπότε πάλι δεν με ενδιαφέρει.
Αν κάποιος κάθεται και πιστεύει αυτά που γράφωνται υπο μορφή ύβρεων και χυδαιολογίας ,τότε πάλι αυτός έχει το πρόβλημα κι όχι εγώ.
Αρα βαζωντας "χ" στον υβριστή, προστατεύω την δική μου ψυχική ηρεμία και το δικό μου επίπεδο ήθους και αξιοπρέπειας ,τα οποία δεν μπορούν σε καμμία περίπτωση να θιγούν απο τον κάθε αλήτη ψυχωτικό, που επειδή γράφει σε ένα φόρουμ φιλοσοφίας ,νομίζει ότι μπορεί να εκμαιεύσει τον σεβασμό που του έχει αρνηθεί η κοινωνία και η οικογένεια του και που δεν του αξίζει.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center