Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Καλά λένε οι Χρυσαυγίτες για τη Δημοκρατία!?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 26, 2012 1:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βέβαια σε κάτι τέτοια μαύρα κουτιά με γάτες μέσα ελοχεύει ο κίνδυνος του αμοραλισμού με τον μανδύα της αριθμητικής λογικής.
Αν σε μαχαιρώσω και ζήσεις θα έρθω και θα σου πω αν σε δω να μεμψοιμρίζεις μετ'επιτάσεως "οτι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό" : άρα σου έκανα καλό !
Αφού το επιτελείο μου λέει οτι σύφμωνα με τις στατιστικές και τις μελέτες θα χάσουμε 200.000 στρατιώτες μας για να καταλάβουμε το νησί είναι πιο λογικό να ρίξω 2 ατομικές βόμβες κι έτσι να γλωτώσω εμάς από τόσους θανάτους αλλά και το νησί από μια αιματηρή συνέχεια πάλι βάσει φιλοσοφίας : καλύτερα ένα φρικτό τέλος (άθλιο το έγραφε ο μαρξ) παρά μία φρίκη χωρίς τέλος.

Οπότε πάμε σε αναζήτηση της "ηθικής" του υποκειμένου που .. "φιλοσοφεί με ρουκέτες".
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 26, 2012 1:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ένα έσχατο όριο ανιδιοτέλειας είναι εάν το κάνεις για την ψυχή σου ενώ πρακτικά δεν προκύπτει οτι δύνασαι να έχεις άλλο όφελος. Αν και αυτό (για την ψυχή σου) εκληφθεί ως ιδιότυπη ιδιοτέλεια τότε μόνον εάν βρεθεί μηχανισμός να ακυρώνει στην μνήμη σου κάθε λεπτομέρεια που σχετίζεται με το γεγονός (ακόμα και την ψυχολογική προετοιμασία για να πετάξεις στην Αφρική στα παιδάκια) τότε μπορεί να διασφαλιστεί η ανιδιοτέλεια αλλά από ένα κατ'ουσίαν πλέον άψυχο κορμί όσον αφορά τη συγκεκριμένη δράση. Όσο θα θυμάσαι οτι βοήθησες τότε τίποτε δεν διασφαλίζει οτι κάπου βαθιά κρυμένο ακόμα και από τον ίδιο σου τον εαυτό (υποσυνείδητο) δεν τρέφεις ιδιοτέλεια.

(νομίζω αυτό εχει πολύ ενδιαφέρον να το μεταφέρω στο νέο μου θέμα Φιλοσοφία των Αντιφάσεων και του Παραλόγου. Τι λέτε Wink
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 26, 2012 1:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω ότι πρώτα θα πρέπει να ξέρουμε αν βοηθάμε πραγματικά ή όχι και μετά αν το κάνουμε ανιδιοτελώς, γιατί να προσφέρεις μούφα βοήθεια ανιδιοτελώς το βλέπω λίγο δύσκολο. Τι εννοώ

Πραγματική βοήθεια νομίζω προσφέρει όποιος βοηθάει τον άλλο σ αυτό που είναι και όχι σ αυτό που είναι ο ίδιος. Ο άστεγος ήταν επικεντρωμένος στον εαυτό του και όχι στον άλλο, εδώ άνθρωποι αυτοκτονούν που τους κοροιδεύουν άλλοι, πόσο μάλλον αν χάσουν έγγραφα απ τα οποία κρέμεται η δουλειά τους κλπ. Και αν αυτοκτονούσε τι θα λέγαμε ότι δεν δέχτηκε βοήθεια? Μπορεί κάποιος να μην μπορεί να φτάσει στο σημείο να μην τα χρειάζεται, θα του λέμε συνέχεια το ίδιο και θα ναι βοήθεια αυτό? πονοκέφαλος θα ναι για τον άλλο και συ απλά θα νομίζεις ότι ξέρεις ποιό είναι το καλό των άλλων. Στους ανθρώπους που λες γλαστρούλες σύνηθως υπάρχει η ανιδιοτέλεια, απλά να μην παρεμβάλλονται με το εγώ τους το λέμε παθητικότητα κλπ. Αν το κάνει όμως συνειδητά κάποιος? Εκεί είναι η ειδόποιός διαφορά. Άρα μούφα βοήθεια προσφέρει όποιος είναι επικεντρωμένος στο εγώ του και τέτοιος άνθρωπος αδυνατεί να λειτουργήσει ανιδιοτελώς.


Για την ανιδιοτέλεια τι να σου πω απ τη στιγμή που να μην σκέφτεσαι το συμφέρον σου είναι το πραγματικό συμφέρον σου...
Τη διαφορά την κάνει μάλλον αν σκέφτεσαι ότι θα σου ρθει κάτι σαν αντάλλαγμα ή αν το κάνεις επειδή η ίδια η πράξη σε γεμίζει. Το πως σκέφτεται ο καθένας το διακρίνεις με την παρατήρηση μάλλον. Αλλά όπως το πες συνήθως οι άνθρωποι είναι διχασμένοι, και αληθινά γενναιόδωροι και σιχαμερά εγωιστές, δύσκολο να βρείς τα άκρα.
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 26, 2012 1:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρουπέλιον έγραψε:
Ένα έσχατο όριο ανιδιοτέλειας είναι εάν το κάνεις για την ψυχή σου ενώ πρακτικά δεν προκύπτει οτι δύνασαι να έχεις άλλο όφελος. Αν και αυτό (για την ψυχή σου) εκληφθεί ως ιδιότυπη ιδιοτέλεια τότε μόνον εάν βρεθεί μηχανισμός να ακυρώνει στην μνήμη σου κάθε λεπτομέρεια που σχετίζεται με το γεγονός (ακόμα και την ψυχολογική προετοιμασία για να πετάξεις στην Αφρική στα παιδάκια) τότε μπορεί να διασφαλιστεί η ανιδιοτέλεια αλλά από ένα κατ'ουσίαν πλέον άψυχο κορμί όσον αφορά τη συγκεκριμένη δράση. Όσο θα θυμάσαι οτι βοήθησες τότε τίποτε δεν διασφαλίζει οτι κάπου βαθιά κρυμένο ακόμα και από τον ίδιο σου τον εαυτό (υποσυνείδητο) δεν τρέφεις ιδιοτέλεια.

(νομίζω αυτό εχει πολύ ενδιαφέρον να το μεταφέρω στο νέο μου θέμα Φιλοσοφία των Αντιφάσεων και του Παραλόγου. Τι λέτε Wink


συμφωνώ, η ανιδιοτέλεια πηγάζει απο μέσα και αυτό μπορεί να εκληφθεί ως εγωισμός. Θα σε ρωτήσω το εξής, αν ερχόταν κάποιος και σου λεγε αν με αγαπάς γίνε εγωιστής, κάντο για μένα..... σου ζητάει να γίνεις ανιδιοτελώς, αφου το κάνεις για τον άλλο, εγωιστής. Μπορείς? Μα αν γίνεις θα ναι ανιδιοτελής πράξη...
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 26, 2012 11:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μάλλον επειδή κάθε ρήμα αιτιολόγησης της ανιδιοτέλειας καταλήγει να εκφράζει ιδιοτέλεια πιο σωστό θα ήταν πχ αντί να πεις ότι σε γεμίζει η ίδια η πράξη της προσφοράς να πεις ότι προσφέρεις επειδή είσαι ήδη πλήρης, σαν να ξεχειλίζεις. Οπότε αυτός που προσφέρει ανιδιοτελώς δεν έχει ανάγκη να προσφέρει, μοιράζεται χωρίς να σκορπίζεται η πληρότητα του ενώ ο χαμηλής αυτοεκτίμησης έχει ανάγκη την προσφορά του εαυτού του που αποκτά την έννοια του σκορπίσματος, δουλοπρέπεια μάλλον λέγεται αυτό, όχι επειδή ξεχειλίζει αλλά για να γεμίσει.
Απ την άλλη πάλι σκέφτομαι ότι η ανιδιοτελής προσφορά σου προσφέρει ενα επίπεδο ανώτερης πληρότητας, αν πχ είμαι γεμάτος ανασφάλειες και γίνει κάτι, έρωτας πχ, που με κάνει να τις ξεπεράσω και να αρχίσω να προσφέρω τότε χωρίς να το επιδιώκω αδειάζοντας απ τα εγωιστικά κίνητρα φτάνω πιο κοντά στης πληρότητα. Δεν ξεφεύγεις μου φαίνεται απ το λάβειν οπότε τη διαφορά την κάνει να μη σε νοιάζει αυτό που θα παρεις
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 26, 2012 12:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:

συμφωνώ, η ανιδιοτέλεια πηγάζει απο μέσα και αυτό μπορεί να εκληφθεί ως εγωισμός. Θα σε ρωτήσω το εξής, αν ερχόταν κάποιος και σου λεγε αν με αγαπάς γίνε εγωιστής, κάντο για μένα..... σου ζητάει να γίνεις ανιδιοτελώς, αφου το κάνεις για τον άλλο, εγωιστής. Μπορείς? Μα αν γίνεις θα ναι ανιδιοτελής πράξη...


Είσαι μέγας προβοκάτορας Laughing
Αυτό θέλω να σου το απαντήσω με μεγάλη προσοχή γιατί (πως λέγεται η εκπομπή της Πόπης Τσαπανίδου στο Σκάι Wink.

Πάντως ο Erich Fromm έγραψε : "Αν μπορεί καποιος ν' αγαπά μόνο τους άλλους, τότε δεν μπορεί ν' αγαπήσει καθόλου"

Για να το συνδέσω με το αρχικό post του rakis :
Τι μου λέει η Δημοκρατία αυτή τη στιγμή ;
Ρίσκαρε να ψοφήσεις από τη πείνα.
Χάσε την αξιοπρέπειά σου, ψάξε στο κάδο των απορριμάτων να επιβιώσεις γιατί ρυθμίζω την οικονομία για σένα αχάριστε.
Πέθανε τώρα για να έχεις την αιώνια ζωή. (κοίτα που θα πάρει η μπάλα και τα Χριστιανά)

Έι, ψιτ ! Δημοκρατία,


_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 26, 2012 1:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

rakis έγραψε:
Κι αυτό το λέω γιατί αν ωριμότητα σημαίνει αυτοκαθορισμος μακριά απο πατερναλιστικές σχέσεις, τότε η Δημοκρατία είναι το καταλληλότερο πολίτευμα για αυτήν την συναισθηματική ωριμότητα.

Τελικά πολύ πονηρή δήλωση αυτή τώρα που τα ξαναδιάβασα Laughing (η φράση "και μόνον" μετά τα πολύ μεγάλα γράμματα ενδεχομένως να κουδουνίζει έντονα κι ας λείπει)

Αν μάλιστα την συνδιάσω και με τα κάτωθι :
rakis έγραψε:
Όντως συμπορεύτηκε με το ναζισμό.

Εγώ πάντως έχω επηρεαστεί αρκετά από τον Χάϊντεγγερ δίχως να υιοθετώ κάτι ναζιστικό ή ό,τι παρόμοιο.
Εκτιμώ πως τη φιλοσοφία του μπορούμε να τη δούμε ανεξάρτητα από το ναζισμό του. Άλλοι εκτιμούν πως όχι.


rakis έγραψε:
bugman έγραψε:
Η θέση μου για τις ροές είναι σαν μια "οπτασία"...ένα σχέδιο μέσα στο μυαλό μου,
,

Να η νύχτα όπου όλες οι αγελάδες είναι μαύρες

Μετά μιλάς για τις ροές σαν να είναι ένα εξωτερικό ανεξάρτητο επέκεινα.

Δηλ. λες ταυτολογικά ότι η κατ'αρχήν γνωσιμότητα του κόσμου αποδεικνύεται... γνωσιολογικά

μήπως η συλλογιστική σου είναι εγγενώς κυκλική ;

(άρα όσο και να μουγκρίζεις δε γίνεσαι άσπρη αγελάδα, μέσα στη νύχτα)


τότε μήπως ο θεματοθέτης μας έχει κάνει μία καθόλου ρητορική ερώτηση ως αρχικώς εθεάτω διά της χρήσεως ρητορικού ζεύγους σημείων στίξεως ; (δηλ "!?")

Rolling Eyes Razz

Αστειεύομαι rakis Embarassed
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 27, 2012 9:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα παλιά με τα πρόσφατα έχουν μια σχετικά μεγάλη χρονική απόσταση. Χωρίς να προτείνω να δείτε το μπλογκ μου, η πορεία μου είναι πιο ξεκάθαρη εκεί. Πχ ήδη σιγά - σιγά άρχισα να αποστασιοποιούμαι από τον Heidegger όπως και από τον Lacan, πράγμα που δείχνει τη συναισθηματική(και γνωστική) μου ωριμότητα μέσα στη Δημοκρατία όπου μεγαλώσαμε.
Wink
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 27, 2012 9:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

rakis έγραψε:
Τα παλιά με τα πρόσφατα έχουν μια σχετικά μεγάλη χρονική απόσταση. Χωρίς να προτείνω να δείτε το μπλογκ μου, η πορεία μου είναι πιο ξεκάθαρη εκεί. Πχ ήδη σιγά - σιγά άρχισα να αποστασιοποιούμαι από τον Heidegger όπως και από τον Lacan, πράγμα που δείχνει τη συναισθηματική(και γνωστική) μου ωριμότητα μέσα στη Δημοκρατία όπου μεγαλώσαμε.
Wink


Shocked Exclamation

Το θάρρος αυτής της δήλωσης δείχνει το ήθος σου rakis.
Πραγματικά άξιος.
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 27, 2012 10:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε καλά. Δεν είπα δα και κάτι φοβερό.
Αυτό που ήθελα να βγει είναι ότι θεωρώ ωριμότητα το να μην είσαι ά-πορος. Να έχεις ανοιχτούς πόρους για τον άλλο, και να έχεις τη δυνατότητα να σαγηνευτείς. Το να μην μπορείς να σαγηνευτείς είναι κατάντια.
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2012 2:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σωστός!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 28, 2012 10:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Σωστός!


Και εσύ σωστός !
(νόμισες οτι θα σου την χαρίσω ; )

Εϊδες πόσο μπορείς να συμμετέχεις σε ένα κλίμα "amongst friends" ;
Razz



_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5
Σελίδα 5 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center