Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΒΙΒΛΙΑ ??

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
efedrikoi_dolofonoi
Επίκουρος

Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 24, 2005 10:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΒΙΒΛΙΑ ?? Απάντηση με Συμπερίληψη

Διαβάζω ένα βιβλίο και μου άρεσαν μερικά , κομμάτια που ίσος αν τα δεις με την δικιά σου μάτια βγάλεις ζουμί .?
Αγάπη
Θάνατος
Ελπίδα
Δάκρυ [ και εγώ σε μια γωνία να πλανιέμαι ]
Απολογία σε πύων και για τη ??

Η Αλήθεια είναι πως αυτά που μου αρέσουν τα βιβλία , είναι λίγο [ βαλε ότι λέξη θέλεις ] δεν ταυτίζομε , απλός ταξιδεύω η και παίρνω κομμάτια , που ψαχνό μια σταγόνα ουσίας .Μην ξεχνάμε πως αυτά που διαβάζουμε [ βιβλία ] κάποιος έχει , βάλλει την δικιά του εσωτερικοί τρελά για αυτά που γραφή , η έχει μαζέψει από πολλά κομμάτια , με πολλή κόπο .Συνεπώς είναι ο ψυχικώς η το κρυφό κουτάκι μιας ψυχής , που έχει εσωτερικές ανάγκες και το βασικότερο [ καταξίωση από αυτούς που θα τον διαβάσουν ] .

Το μόνο που δεν μου αρέσει , στα βιβλία είναι η υποκρισία μερικών , πολιτικών η ιστορικόν που γράφουν λέει την ιστορία , αλήθεια με τη κριτήρια με αυτά που έχει πει η γράψει ένας άλλος , [ δύσκολο και σκοτεινό κομμάτι στα βιβλία ]

Χέγκελ
[ λογικό είναι ότι μπορεί να επιβίωση ]

[ Γιατί ξυπνώ τρέμοντας και νευρική
Και κοιτάζω τον έρημο και σκοτεινό δρόμο
Επειδή η καρδιά μου δεν αντέχει
Να την καταδικάσεις σε θάνατο .]
??
Embarassed
Μου αρέσει να τα λέω με φίλους , από το κουτή της σκέψης και της ζωης μου , αλλά σιχαίνομαι το ψέμα και την υποκρισία .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης

Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 24, 2005 11:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tα βιβλια ειναι ανθρωποι και οι ανθρωποι τα βιβλια.Τα βιβλια οντως φιλτατοι efedrikoi dolofonoi αποτελουν ενα απο τα πολλα εγω στα οποια δομειται το.. εγω μας.Ειμαστε βιβλια,ανθρωποι βιβλια(απο το Φαρεναιτ 451 του σκηνοθετη Φρανσουα Τρυφω...).
Το αυγό
Υφηγητής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 25, 2005 10:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

dim mam έγραψε:
Tα βιβλια ειναι ανθρωποι και οι ανθρωποι τα βιβλια.Τα βιβλια οντως φιλτατοι efedrikoi dolofonoi αποτελουν ενα απο τα πολλα εγω στα οποια δομειται το.. εγω μας.Ειμαστε βιβλια,ανθρωποι βιβλια(απο το Φαρεναιτ 451 του σκηνοθετη Φρανσουα Τρυφω...).

Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω (που λέει και ο Καψής!)
Επιστροφή στην κορυφή
dim mam
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 25, 2005 10:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το αυγό έγραψε:
dim mam έγραψε:

Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω (που λέει και ο Καψής!)

Φιλη αυγο εξηγησε το τι δεν καταλαβαινεις για να προσπαθησω να σου απαντησω Wink .
Το αυγό
Υφηγητής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 26, 2005 2:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

dim mam έγραψε:
Φιλη αυγο εξηγησε το τι δεν καταλαβαινεις για να προσπαθησω να σου απαντησω Wink .

Δεν καταλαβαίνω αυτό περι ταυτοποίησης βιβλίων και ανθρώπων.Δηλαδή πάνω σε ποια συλλογιστική στέκεται.
Επιστροφή στην κορυφή
dim mam
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 26, 2005 4:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προσεξε φιλη αυγο:Τα βιβλια ειναι οι ανθρωποι και οι ανθρωποι βιβλια.Κατα την συγγραφη ενος βιβλιου το βιβλιο σταδιακα γινεται ..... ο συγγραφεας.Οπως καταλαβαινεις ειναι μεταφορικο.Ο ανθρωπος-συγγραφεας καταθετει την ψυχη του,τις εμπειριες,τα πιστευω κλπ.Ετσι τα βιβλια ειναι ανθρωποι.Ειναι οι ανθρωποι βιβλια ομως;.ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΑΘΡΟΙΣΜΑΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ και πολλων εμπειριων και γνωσεων κλπ.Απο αυτην την αποψη ο καθ ενας μας αποτελει-μεταφορικα- ενα βιβλιο με την ατομικη αλλα και συλλογικη(σε σχεση με την κοινωνια) εννοια του.Ελπιζω να σε βοηθησα....Γεια χαρα....
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center