Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ - ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
abc
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2005 9:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
abc έγραψε:
maxim_97 έγραψε:

Φιλε δεν παραιτουμαι της συζητησης λογω αδυναμιας αντιλογου εκ μερους μου. Παραιτουμαι μονο απ' τον συγκεκριμενο φιλο διοτι με λασπη και ταμπελες τυπου "μπολσεβικου", κομουνιστη", "Λενινιστη", κλπ. επιχειρει με οσα και οτι του διδαξαν οι "σοφοι και αγιοι διδασκαλοι" του ανα τους αιωνες ,Θεοκρατες Εβραιο-χριστιανοι, αιματοβαμμενοι για την κυριαρχια τους στον πλανητη, να με "κατατροπωσει". Του χαριζω λοιπον την ικανοποιηση πως το πετυχε.....

maxim_97 , συμφωνώ μαζί σου και έπραξα το ίδιο πριν από εσένα. αλλά είναι αυτό λύση;

Σιγουρα η σιωπη δεν ειναι λυση, αλλα ειναι προτιμοτερη οταν δυο συζητητες "μιλουν" διαφορετικη γλωσσα. Δεν εχει κανενα νοημα νομιζω να το συνεχισουμε. Φιλικα Μαξιμος

το αν μιλούν διαφορετική γλώσσα είναι η θετική πλευρά του θέματος Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 23, 2005 10:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:

«ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ
Από θέση ορισμού της ζωής των όντων οργανισμών, δεχόμαστε ότι αφορά όλους εκείνους που εξατομικευμένα στο περιβάλλον, για ορισμένο χρονικό διάστημα, έχουν την ικανότητα να διατρέφονται, να αναπτύσσονται, να αναπαράγονται και να αντιδρούν σε ερεθίσματα. Όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί παίρνουν από το περιβάλλον ουσίες διαφορετικές από εκείνες που τους αποτελούν και μέσω χημικών αντιδράσεων, δέχονται την απαιτούμενη ενέργεια διαδικασιών λειτουργίας, ανάπλασης, ανανέωσης, ανάπτυξης, διατήρησης της σχετικής εσωτερικής ισορροπίας της δομής που τους προσδιορίζουν.

Και άλλες σκέψεις φίλε maxim_97. Εάν ο ορισμός της ζωής είναι δικός σου, απάντησέ μου στα εξής:
- εάν ζωή είναι αυτό που λες. τότε γιατί πεθαίνουμε;;; Smile διατήρησης της σχετικής εσωτερικής ισορροπίας της δομής που τους προσδιορίζουν
- ξέχασες την αναπαραγωγή - τότε οι άνδρες είναι νεκροί, οι γυναίκες είναι νεκρές.
- το ΙΧ μου είναι ζωντανό; ικανοποιεί όλες τις απαιτήσεις σου.

μήπως κάπου πάσχει ο ορισμός σου και επίτηδες δεν έβαλες την αναπαραγωγή; και να την βάλεις, χειροτερτεύει ο ορισμός σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
maxim_97
Πρύτανης

Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 23, 2005 10:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

abc έγραψε:
maxim_97 έγραψε:

«ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ
Από θέση ορισμού της ζωής των όντων οργανισμών, δεχόμαστε ότι αφορά όλους εκείνους που εξατομικευμένα στο περιβάλλον, για ορισμένο χρονικό διάστημα, έχουν την ικανότητα να διατρέφονται, να αναπτύσσονται, να αναπαράγονται και να αντιδρούν σε ερεθίσματα. Όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί παίρνουν από το περιβάλλον ουσίες διαφορετικές από εκείνες που τους αποτελούν και μέσω χημικών αντιδράσεων, δέχονται την απαιτούμενη ενέργεια διαδικασιών λειτουργίας, ανάπλασης, ανανέωσης, ανάπτυξης, διατήρησης της σχετικής εσωτερικής ισορροπίας της δομής που τους προσδιορίζουν.

Και άλλες σκέψεις φίλε maxim_97. Εάν ο ορισμός της ζωής είναι δικός σου, απάντησέ μου στα εξής:
- εάν ζωή είναι αυτό που λες. τότε γιατί πεθαίνουμε;;; Smile διατήρησης της σχετικής εσωτερικής ισορροπίας της δομής που τους προσδιορίζουν
- ξέχασες την αναπαραγωγή - τότε οι άνδρες είναι νεκροί, οι γυναίκες είναι νεκρές.
- το ΙΧ μου είναι ζωντανό; ικανοποιεί όλες τις απαιτήσεις σου.

μήπως κάπου πάσχει ο ορισμός σου και επίτηδες δεν έβαλες την αναπαραγωγή; και να την βάλεις, χειροτερτεύει ο ορισμός σου.

Τα ερωτηματα σου φιλε εχουν τις απαντησεις τους αν μπορουσες να καταλαβεις τα γραφομενα μου. Ισως να ειναι δικο μου το φταιξιμο στη συνταξη που τα διατυπωνω. Μπορει να ειναι κι' ετσι....Παντος ενα που μπορω με βεβαιοτητα να πω για σενα, ειναι πως νοητικα κινησαι σε εντελως διαφορετικο επιπεδο η χωρο απ' οτι εγω. Ειναι δεδομενο απ' την πρωτη στιγμη για μενα, πως μεταξυ μας μονο διαλογος "κουφων" θα μπορουσε να γινει. Γι' αυτο και παραιτηθηκα ......Αν ομως θελεις να εχεις εξηγησεις προφορικες μεσω συναντησης, ευχαριστως θα επινα ενα καφε μαζι σου. Φιλικα Μαξιμος
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
abc
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 24, 2005 8:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:

Τα ερωτηματα σου φιλε εχουν τις απαντησεις τους αν μπορουσες να καταλαβεις τα γραφομενα μου. Ισως να ειναι δικο μου το φταιξιμο στη συνταξη που τα διατυπωνω. Μπορει να ειναι κι' ετσι....Παντος ενα που μπορω με βεβαιοτητα να πω για σενα, ειναι πως νοητικα κινησαι σε εντελως διαφορετικο επιπεδο η χωρο απ' οτι εγω. Ειναι δεδομενο απ' την πρωτη στιγμη για μενα, πως μεταξυ μας μονο διαλογος "κουφων" θα μπορουσε να γινει. Γι' αυτο και παραιτηθηκα ......Αν ομως θελεις να εχεις εξηγησεις προφορικες μεσω συναντησης, ευχαριστως θα επινα ενα καφε μαζι σου. Φιλικα Μαξιμος

Όχι, ευχαριστώ.
Wink Κ.Μαρίτσας
Επιστροφή στην κορυφή
elit
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 11, 2005 11:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97

Tora pia pou eisai pritanis kai oxi " authaireta " neofotistos, kai efoson diavasa ta keimena sou pou theorises oti ta prosperasa epigramatika gia na se krino san enas "tipos" san tous allous, pali gia sena tharro ekeino pou stin arxi katethesa...
polles lekseis gia na epidiksei kaneis tin agnoia tou...
kai krivei mian tragikotita....
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center