Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΕΘΕΛΟΥΣΙΑ ΕΞΟΔΟΣ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 8:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κατάλαβες τώρα, bugman; Πως να βοηθήσεις κάποιον που δεν είναι, τουλάχιστον, ειλικρινής με τον εαυτό του?! Πως μπορείς να είσαι κι εσύ ειλικρινής απέναντυ του ποκΑΑς?! Με το να του δώσεις αυτό που θέλει σαν να είναι κανένα κακομαθημένο μυξιάρικο (που λέει ο λόγος, γιατί δεν υπάρχουν κακομαθημένα μυξιάρικα!), δλδ προσοχή, ή να του πείς τη πικρή αλήθεια?! Οτι είναι δλδ ένα κακομαθημένο μυξιάρικο..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν μπορούμε όμως να έχουμε σεβασμό στα ενδιαφέροντα των άλλων, κατα συνέπεια και στα μη ενδιαφέροντα? Αν ο άνθρωπος έχει ξενερώσει γιατι να μην την κάνει, ποιός κάθεται κάπου που βαριέται? Δεν έχει μάλλον το πόκερ να τον ξυπνάει ξμερώματα μεσα στη τρελή χαρα που χει τουρνουά 24 ώρες το 24ωρο, έτσι πόκα? Shocked
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
Κατάλαβες τώρα, bugman; Πως να βοηθήσεις κάποιον που δεν είναι, τουλάχιστον, ειλικρινής με τον εαυτό του?! Πως μπορείς να είσαι κι εσύ ειλικρινής απέναντυ του ποκΑΑς?! Με το να του δώσεις αυτό που θέλει σαν να είναι κανένα κακομαθημένο μυξιάρικο (που λέει ο λόγος, γιατί δεν υπάρχουν κακομαθημένα μυξιάρικα!), δλδ προσοχή, ή να του πείς τη πικρή αλήθεια?! Οτι είναι δλδ ένα κακομαθημένο μυξιάρικο..


Καημένε, η ειλικρίνια η δική σου με αφορά αλλά και με αγγίζει όσο και του άλογου της φώτος σου. Όσο για το μυξιάρικο, τρέχει υγρά όχι μόνο η μύτη μου αλλά και το πέος μου. Δηλαδή τι άλλο είμαι;;; Πες το γιατί βλέπω το έχεις ανάγκη.

Καημένε...
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
Δεν μπορούμε όμως να έχουμε σεβασμό στα ενδιαφέροντα των άλλων, κατα συνέπεια και στα μη ενδιαφέροντα? Αν ο άνθρωπος έχει ξενερώσει γιατι να μην την κάνει, ποιός κάθεται κάπου που βαριέται? Δεν έχει μάλλον το πόκερ να τον ξυπνάει ξμερώματα μεσα στη τρελή χαρα που χει τουρνουά 24 ώρες το 24ωρο, έτσι πόκα? Shocked


Για εμένα ούτε κρύο ούτε ζέστη αν βάλει τέλος στη ζωή του. Έχω χάσει ανθρώπους με στενούς συναισθηματικούς δεσμούς και ο άνθρωπος αυτός δεν ανήκει σε τέτοιους. Επομένως από εμένα είναι ελεύθερος να το κάνει. Πάνω από όλα σεβασμό στις επιλογές του άλλου αρκεί βέβαια να μην φέρνει προβλήματα εμένα. Wink
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη



Laughing Να σαι καλά.. Με έκανες και γέλασα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 10:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτός είναι ο πόκΑΑς..........όπως και να έχει το πράγμα...το σχήμα του πλοίου είναι V....
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 3:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:


Laughing Να σαι καλά.. Με έκανες και γέλασα...


Κοντά στα πολλοιποίκιλα ιδιαίτερα ταλέντα μου είναι και αυτό του ανεπτυγμένου χιούμορ. Εσύ έχεις κάποιο να το διακρίνουμε κι εμείς;;; Laughing Laughing Laughing
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 3:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Αυτός είναι ο πόκΑΑς..........όπως και να έχει το πράγμα...το σχήμα του πλοίου είναι V....


Γιατί βρε Bugman το λες;;; Για στάσου ρε φίλε. Εγώ πέρασα ένα ψυχωτικό επεισόδιο πριν λίγα χρόνια και αυτό στάθηκε αφορμή να καταστραφώ σε όλα τα επίπεδα, ότι είχα το έχασα για να καταλάβεις, και δεν σκέφτομαι ούτε θάνατο μα ούτε μπορεί κάτι να με κάνει να νοιώσω απογοήτευση και απελπισία παρόλο που οι συνθήκες δεν ευνοούν νέο ξεκίνημα και πως να σκεφτώ για τον Δημήτρη που η ζωή του είναι στρωμένη;;;
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 4:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Απορω.. Πως σου περασε τετοια ιδεα απ το μυαλο..; Αυτα η τα εχεις και φαινονται η δεν τα χεις, οποτε δεν φαινονται. Και απ οτι φαινεται εμενα της δυσμοιρης δεν μου βρισκεται τιποτα σε ταλεντο. Τι να κανουμε.. Thats life..!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 5:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η δική μου φιλοσοφία είναι ότι είμαστε επιβάτες...και ενώ η πορεία δεν είναι γνωστή, ο καθένας βολεύεται όπως θέλει, ή την ψάχνει για καλύτερα ή ότι βρει...Το ωραίο είναι ότι κάποιοι υπερηφανεύονται για την καλή θέση τους, δίχως να θυμούνται πως ο άνθρωπος πάνω απ΄όλα είναι βοηθός. Αφενός η πορεία είναι κοινή, αφετέρου το να καθαρίσεις για μια θέση εις βάρος των άλλων είναι βαρύ τόσο που και άνετη θέση να έχεις δεν νιώθεις άνετα.

Συμπέρασμα...αυτός που νιώθει κορόιδο όταν βοηθάει...πως θα χάσει τη βολή του δεν διαφέρει από εκείνον που θέλει να αδειάσει τη θέση του διότι νιώθει κορόιδο που ζει. Και οι δύο βλέπουν την ζωή ως επίτευγμα, ο πρώτος για τον εαυτό του και ο άλλος το αντίθετο...όχι για τον εαυτό του. Η ζωή λοιπόν δεν είναι επίτευγμα, ούτε σκοπός, είναι αυτό που μας προσδιορίζει και πρέπει να την προστατεύουμε και για μας και για τους άλλους, χωρίς να σκεφτόμαστε τη βολή μας ενάντια στους άλλους. Αυτός είναι ο λόγος που επιτρέψαμε στους εαυτούς μας να ορίσουμε κάποιους από μας ηγέτες, ανθρώπους συντονιστές στην κοινή πορεία, ταξιθέτες στο όχημα της ζωής.

(Να γιατί ο αναρχισμός δεν μου ταιριάζει... Ο εύκολος δρόμος είναι να βρεθεί ο κατάλληλος ηγέτης. Ο άλλος δρόμος, όλοι να έχουμε μια δράση αυτόματη για το καλό των πάντων....απλά δεν γίνεται, ένας να μην θέλει να βοηθήσει ανατρέπει τα πάντα)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 6:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

¨Εχεις αγαθή ψυχή μπάγκμαν. ¨Ομως πες ότι κάθεσαι σε ένα τραπέζι με άλλους ανθρώπους και σκυλοβαριέσαι, ούτε αυτά που λένε σε ενδαιφέρουν ούτε έχεις κάτι να πείς. Η παρουσία σου και μόνο γίνεται βάρος έτσι και όσο κάθεσαι για να μη στεναχωρήσεις τους άλλους που θα φύγεις τόσο θα γίνεσαι και πιο πολύ βάρος στην όλη κατάσταση. ¨Αρα ή είναι ότι καλύτερο να φύγεις ή πρέπει να βρεθεί τρόπος να έχουμε όλοι τα ίδια ενδιαφέροντα αλλά πως θα γίνει αυτό? Να πούμε στους ταξιθέτες να μας τα ορίζουν?
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 6:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ή η υπόθεση είναι εντελώς φανταστική...γιατί πάντα κάτι έχω να πω...αλλά και πάντα είμαι σε θέση να ακούσω.
Έχω ένα φίλο που δουλεύει ατελείωτες ώρες. Οπωσδήποτε θα τον έλεγε ο καθένας πλούσιο. Νοικιάζει είκοσι ακίνητα, έχει από μηχανάκι μέχρι τριαξονικό, και παίρνει άδεια τέσσερις μέρες από τις οποίες συνήθως οδηγεί 30 ώρες για το πήγαινε έλα..και τα ενδιάμεσα. Δεν βλέπει ταινίες, δεν διαβάζει βιβλία, δεν ασχολείται με τίποτα άλλο από την δουλειά του. Σκοτωμένος το βράδυ μπορεί να βρει μια παρέα για να ξοδέψει είκοσι ευρώ, αν και τελευταία δεν βγαίνει ούτε ώρα για χάσιμο. Ακολουθεί ότι έμαθε από τον πατέρα του. Ακριβώς κάνει την ίδια δουλειά και προφανώς θα την μεταβιβάσει στο γιο. Το πρόβλημα είναι η θέση που έχει πάρει στο επιβατικό της ζωής ότι είναι πολύ δύσκολη. Θα μπορούσε να μοιράσει τη δουλειά του σε περισσότερα άτομα αλλά το πρόβλημά του είναι ότι δεν αντιλαμβάνεται το χρόνο δουλειάς ως σημαντικό στοιχείο για την ποιότητα της ζωής. Έτσι θέλει οι εργαζόμενοί του να εργάζονται στο ίδιο ωράριο εργασίας με αυτόν...και να πληρώνει "μεροκάματο" δηλαδή "τόσα" για εργασία ημέρας, χωρίς να πληρώνει ανά ώρα. Αυτό τον έμαθε ο πατέρας του, αυτό κάνει και αυτός. Κάποια στιγμή και οι δούλοι που βρίσκει μόλις βρουν κάτι καλύτερο θα φύγουν. Αυτό τον κάνει να τρέχει ακόμα περισσότερο. Το ζήτημα δεν είναι να κάνεις δουλειά με κέρδος αλλά κυρίως να δουλεύεις για να ζεις, με το ελάχιστο δυνατό κέρδος, όχι να ζεις για να δουλεύεις για το μέγιστο δυνατό κέρδος. Και για να το πετύχει κανείς πρέπει να μοιράσει τη δουλειά ώστε και άλλοι να εργάζονται. Να κάνει θέσεις για άλλους, και οι άλλοι με την βοήθειά τους θα του δώσουν την ποιότητα της ζωής.
Δεν νομίζω ότι θα το καταλάβει ποτέ, γιατί πάντα θα σκέφτεται ότι θα είναι "κορόιδο" αν κάνει τον άλλο να κερδίζει...ευκολότερα από αυτόν, άσχετα αν κερδίζει αυτός περισσότερα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 7:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
Απορω.. Πως σου περασε τετοια ιδεα απ το μυαλο..; Αυτα η τα εχεις και φαινονται η δεν τα χεις, οποτε δεν φαινονται. Και απ οτι φαινεται εμενα της δυσμοιρης δεν μου βρισκεται τιποτα σε ταλεντο. Τι να κανουμε.. Thats life..!


Με κοροϊδεύεις αλλά δεν πειράζει. Γιατί εγώ βλέπω έτσι γρήγορα και πολύ πρόχειρα 3 ταλέντα σου να αναδύονται μέσα από λίγες γραμμές γραφής. α) Αυτογνωσία, β) Ταπεινοφροσύνη, γ) Προσφερόμενο κίνητρο για μετρίαση εμπάθειας, θέλω να πω με αυτό το τελευταίο πως μου δίνεις ερέθισμα για μετρίαση της εμπάθειας μου, έστω με αυτήν που σε αντιμετώπισα μέχρι πριν λίγο. Άρα;;; Με κοροϊδεύεις αλλά δεν πειράζει.
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 7:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όντως άνθρωποι είμαστε κάτι θα χουμε να πούμε για όλα, βασικά χρειάζεται λίγη προσπάθεια για να ενδιαφερθείς, πχ ακόμα και αν μιλάνε για μπικουτί,γιατί σε μερικούς κάθε συζήτηση που ακούει έτσι φαίνεται, δε μπορεί αν προσπαθήσεις θα βρείς κάτι να πεις ή κάτι να μάθεις και να βοηθήσεις τη θεία να το κάνει τέχνη
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 8:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν σε κοροιδεύω ποκΑΑς, υπομονή κάνω ελπίζοντας να φιλοτιμηθείς να πας παραπάνω και να διακρίνεις την αιτία της εμπάθειας. Με αυτό το τελευταίο εννοώ να ξαναδιαβάσεις σωστά αυτό που διάβασες λάθος, ισως και από δική μου λάθος διατύπωση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 2 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center