Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΕΘΕΛΟΥΣΙΑ ΕΞΟΔΟΣ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 03, 2011 11:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΕΘΕΛΟΥΣΙΑ ΕΞΟΔΟΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω πως οι περισσότεροι καταλαβαίνουν τι σημαίνει ο όρος ΕΘΕΛΟΥΣΙΑ ΕΞΟΔΟΣ όταν βλέπουν να αναρτάτε ως θέμα σε ένα φόρουμ φιλοσοφικής κατεύθυνσης. Στην κοινή αντίληψη και γνώμη, ονομάζεται ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ, υπάρχουν όμως κάποιες ιδιαιτερότητες, έχω την αίσθηση, που θα πρέπει να κάνουν διακριτές τις δύο έννοιες σε δύο διαφορετικές καταστάσεις και πλαίσια αναφοράς.

Αφορμή για την παρούσα δημοσίευση είναι ένας πολύ στενός φίλος ο οποίος μου δήλωσε πως μετά από σοβαρή και ώριμη σκέψη κατέληξε στο συμπέρασμα πως η ζωή τον φέρνει μπροστά σε αυτήν την επιλογή, της Εθελούσιας Εξόδου δηλαδή, αλλά δεν μπορεί να αποφασίσει να την ακολουθήσει επειδή υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι θα τσακιστούν από πόνο.

Εντάξει, όταν μου μιλούσε για το θέμα αυτό ήταν τελείως ψύχραιμος, όχι εγώ όμως που πρώτη φορά ήρθα αντιμέτωπος με τέτοιου είδους κατάσταση, και αυτά που έλεγα δεν φένονταν να είχαν ουσία και νόημα για αυτόν.

Εσείς πως θα το αντιμετωπίζατε;;; Πως θα χειριζόζασταν τέτοιου είδους εξομολόγηση;;; Τι θα απαντούσατε, με ποιά επιχειρήματα;;;

Ο Δημήτρης, ο φίλος αυτός δηλαδή, είναι στα χρόνια μου, 44 περίπου, χωρισμένος κι αυτός με ένα παιδί, μιά κόρη στην ηλικία του γιού μου με λίγους μήνες διαφορά. Ούτε πικρία ούτε απογοήτευση έβγαζε όταν μου μιλούσε για το θέμα μα φαινοταν ήρεμος και δίχως αναστολές, σαν να ήταν πως μιλούσε για το πλέον λογικό και φυσικό πράγμα.

Τι λέτε;;;
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 03, 2011 11:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να αλλάξει σπίτι ή εργασία ή και τα δύο μαζί. Μόνο έτσι θα βρει την διέξοδο από αυτήν την "εθελούσια έξοδο". Όταν είναι να πεθάνει θα το καταλάβει. Δεν ζει για άλλους, ούτε γι΄αυτόν...απλά είναι αυτός που ζει...Έτσι το ερώτημα "τι γίνεται αν δεν θέλω να είμαι εγώ όπως ζω" Η απάντηση είναι να κάνει ότι κάνει όλος ο κόσμος που πιστεύει ακριβώς το ίδιο πράγμα....να κινηθεί...να βρει εργασία, να βρει ενδιαφέροντα, να κάνει γνωριμίες.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 03, 2011 11:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Να αλλάξει σπίτι ή εργασία ή και τα δύο μαζί. Μόνο έτσι θα βρει την διέξοδο από αυτήν την "εθελούσια έξοδο". Όταν είναι να πεθάνει θα το καταλάβει. Δεν ζει για άλλους, ούτε γι΄αυτόν...απλά είναι αυτός που ζει...Έτσι το ερώτημα "τι γίνεται αν δεν θέλω να είμαι εγώ όπως ζω" Η απάντηση είναι να κάνει ότι κάνει όλος ο κόσμος που πιστεύει ακριβώς το ίδιο πράγμα....να κινηθεί...να βρει εργασία, να βρει ενδιαφέροντα, να κάνει γνωριμίες.


Παρόμοια πράγματα του είπα κι εγώ μα δεν έδεχνε να συγκινείτε από κάτι. Εγώ σε εμένα διαπίστωσα, μετά που έφυγε και ξανασκέφτηκα την κουβέντα, πως αδυνατούσα να διακρίνω κάτι και να του το αναφέρω, το οποίο ως ιδέα θα τον ελκούσε. Η ζωή δεν έχει, μου είχε πει, πλέον να του δώσει κάτι μα ούτε ο ίδιος έχει κάτι επι πλέον για να το προσφέρει στη ζωή.

Καταλαβαίνεις;;;
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 03, 2011 11:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Αφορμή για την παρούσα δημοσίευση είναι ένας πολύ στενός φίλος ο οποίος μου δήλωσε πως μετά από σοβαρή και ώριμη σκέψη κατέληξε στο συμπέρασμα πως η ζωή τον φέρνει μπροστά σε αυτήν την επιλογή, της Εθελούσιας Εξόδου δηλαδή, αλλά δεν μπορεί να αποφασίσει να την ακολουθήσει επειδή υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι θα τσακιστούν από πόνο.


Μου συνέβη και εμένα αυτό, αν και εσύ είσαι πιο τυχερός με την έννοια πως σου το είπε καθαρά ενώ εμένα όχι, απλά μου έλεγε πως είχε προβλήματα χωρίς να μου πει ακριβώς πια. Εκ των υστέρων και μετα το επιτυχημένο δυστυχώς εγχείρημά του (έπεσε από την ταράτσα της μαθηματικής σχολής), θεώρησα πως αιτία στην περίπτωσή του ήταν η κατάθλιψη. Αν θες να το συζητήσουμε σοβαρά (όσο γίνεται αυτό γιατί δεν είμαστε γιατροί ούτε μέσα σε όλα), θα ήταν χρήσιμο να μας πεις πια δικαιολογία δίνει ο ίδιος γι αυτή του την απόφαση.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 04, 2011 1:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βασικά δεν μου μίλησε για ψυχολογικά προβλήματα ποτέ, για δυσκολίες και στεναχώριες μου μίλησε όμως για προβλήματα ή ασθένειες ψυχικής φύσης ποτέ. Και πως έγινε, όταν ήρθε εγώ έβλεπα ένα βίντεο με τον Λιαντίνη σε μία διάλεξη με στρατιωτικούς ή αξιωματικούς από άλλα σώματα, δεν θυμάμαι καλά, και έτσι το έφερε η κουβέντα και μου είπε τις σκέψεις του.
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 04, 2011 9:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το πρόβλημα των καταθλιπτικών είναι ότι πάνε σε άλλους για να επιβεβαιώσουν την κατάθλιψή τους...και τότε γίνεται ένα από τα δύο: Η νευριάζει και φεύγει, η βρίσκει συμπαράσταση για το μελλοντικό εγχείρημά του, και ελάχιστες φορές γίνεται το σωστό, όπως γράφω παρακάτω:
Ένας τρόπος βοήθειας (είναι λίγο βαρύς αλλά είναι ότι πρέπει)...είναι να πάει ο φίλος στο σπίτι του καταθλιπτικού και να τον βοηθήσει στις δουλειές του σπιτιού. Να νιώσει σαν παιδί, χωρίς έγνοιες. Η λύση βέβαια είναι η φαρμακευτική, να πάει στο γιατρό. Αλλά ούτε με το ζόρι μπορεί, ούτε όταν δεν έχει ανακουφιστεί από το πρόβλημα (το οποίο την δεδομένη στιγμή της επίσκεψης είναι στην κορύφωση). Άρα το πάμε με το καλό μέχρι να πέσει η ένταση και μετά στο γιατρό.
Το δράμα είναι ότι ο καταθλιπτικός προτιμάει άτομα που βρίσκονται σε παρόμοια φάση, αν και όχι πάνω σε κρίση. Οπότε αν φύγει με νουθεσίες από τον υγιή, τότε κινδυνεύει να πέσει σε άλλον...που με βεβαιότητα θα τον κάνει χειρότερο, επειδή η αδυναμία επικοινωνίας μεταξύ τους θα κάνει την κρίση κατάθλιψης μεγαλύτερη.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 04, 2011 10:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό για να το αντιμετωπίσουμε εμείς και νομίζω ότι υπάρχουν τηλεφωνικές γραμμές βοήθειας από ψυχολόγους για τέτοιες περιπτώσεις. Καλύτερα να μιλήσεις ο ίδιος πρώτα.

Ψαξε στο "γραμμη ψυχολογικής υποστήριξης" ή "γραμμη SOS"
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 06, 2011 1:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Του μίλησα αλλά μου απάντησε ότι δεν μπορώ να καταλάβω πως νοιώθει. Στο ίδιο μοτίβο πάντως τα λόγια του, πως είναι χορτάτος, πως ότι είχε να πάρει από την ζωή το πήρε αλλά και πως ότι είχε να δώσει το έδωσε και διάφορα τέτοια. Γι' αυτό έγραψα στην αρχή για διάκριση της αυτοκτονίας και της εθελούσιας εξόδου. Τέλος πάντων. Το παρήγορο είναι πως δεν θα το κάνει για τον λόγο που έγραψα στην αρχή. Στην πορεία δεν μπορεί, κάτι θα βρεθεί να του αλλάξει την γνώμη. Έτσι πιστεύω βασικά.
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 06, 2011 6:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ νομίζω πως σε μια φάση απόγνωσης θα "τερματίσει". Δεν είναι πρώτη φορά που γίνομαι γνώστης τέτοιων καταστάσεων.
Ακριβώς για το λόγο αυτό μόνο η πλάγια οδός είναι ο συντομότερος δρόμος για την αποφυγή του αδιεξόδου. Ο πλάγιος δρόμος είναι να ελαφρύνει κανείς το βάρος του ανθρώπου όχι σε αυτά που ο ίδιος θεωρεί βάρη (γιατί για όλους μας δεν είναι βάρη, τα ξεπερνάμε γρήγορα και για το λόγο αυτό δεν τους δίνουμε μεγάλη σημασία), αλλά να τον απαλλάξει από καθημερινές εργασίες που πράγματι κουράζουν. Να γιατί υπάρχουν οι κλινικές για τους ασθενείς αυτούς (πραγματικά πρόκειται για ασθένεια), όπου τους αποκόπτουν από την καθημερινότητα.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 06, 2011 8:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πόκΑΑς έγραψε:
Του μίλησα αλλά μου απάντησε ότι δεν μπορώ να καταλάβω πως νοιώθει. Στο ίδιο μοτίβο πάντως τα λόγια του, πως είναι χορτάτος, πως ότι είχε να πάρει από την ζωή το πήρε αλλά και πως ότι είχε να δώσει το έδωσε και διάφορα τέτοια. Γι' αυτό έγραψα στην αρχή για διάκριση της αυτοκτονίας και της εθελούσιας εξόδου. Τέλος πάντων. Το παρήγορο είναι πως δεν θα το κάνει για τον λόγο που έγραψα στην αρχή. Στην πορεία δεν μπορεί, κάτι θα βρεθεί να του αλλάξει την γνώμη. Έτσι πιστεύω βασικά.


http://www.youtube.com/watch?v=m1t27d-T154&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 06, 2011 9:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

κάτι θα βρεθεί να τον πείσει να το κάνει?? Laughing
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 06, 2011 11:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν τον καταλαβαίνω, το λέει και ο ίδιος. Μου έφερε παράδειγμα τον Λιαντίνη και έναν Γάλλο φιλόσοφο που έφυγαν έτσι. Μου είπε και λίγα για την ιαπωνική παράδοση των Σαμουράϊ με το χαρακίρι. Μάλλον είναι λαλημένος. Αυτός για να στρώσει χρειάζεται να τον πάω σε ένα μπαρ να πάρουμε 4 γυναίκες, δύο αυτός δύο εγώ, και να τις γλεντήσουμε όλη νύχτα στο ιδιαίτερο. Τι να κάνω;;; Για το καλό του θα γίνω θυσία παντρεμένος άνθρωπος ξεστρατίζοντας μία νύχτα. Laughing Laughing Laughing
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 06, 2011 11:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πες του οτι νομίζει πως τα έχει ζήσει όλα! Και οτι όσο έχει να λαβαίνει, τόσο έχει να μαθαίνει! Τι μαλακοδικιολογία είναι αυτή; Για εφέ θα αυτοκτονήσει?! Τέλος πάντων, αν δεν πειστεί ούτε με αυτό, πες του να με φωνάξει, να μην το χάσω!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 1:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes,
έπηξε ο άνθρωπος από τα πολλά προβλήματα. Όποια προσπάθεια προκαλεί σκέψη είναι χειρότερα...Για το λόγο αυτό δεν πρέπει να μιλάμε στα άτομα αυτά. Θέλουν περιποίηση, όχι κουβέντα και για το λόγο αυτό γενικεύουν στη πρώτη κουβέντα τους για να μην αφήσουν περιθώρια για πρόσθετες κουβέντες.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2011 1:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ένας βασικός κανόνας για τους αυτόχειρες είναι ότι όσοι το πολυσυζητάνε και δεν το πράττουν, δεν πρόκειται ποτέ να το πράξουν. Απλώς το συζητάνε για να προκαλέσουν την προσοχή. Όσοι είναι να το κάνουν, δεν το λένε. Το κάνουν απλώς και μετά όλοι λέμε "δεν του φαινόταν". Οπότε μην τον φοβάσαι. Απλώς κάντου παρέα και δώστου προσοχή.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 1 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center