Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΚΛΗΡΟΥ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 06, 2005 11:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και τι θα με κάνει εμένα να επιλέξω την καθοδήγηση αυτών που ανέφερες; Του ψυχολόγου, την κοινωνικής δράσης, του ειδικού, της ομάδας ψυχοθεραπείας;

Τι σχέση έχουν όλα αυτά με μια κατάσταση που μόνο εγώ αντιμετωπίζω στη ζωή;
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2005 7:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vaggos έγραψε:
Και τι θα με κάνει εμένα να επιλέξω την καθοδήγηση αυτών που ανέφερες; Του ψυχολόγου, την κοινωνικής δράσης, του ειδικού, της ομάδας ψυχοθεραπείας;

Τι σχέση έχουν όλα αυτά με μια κατάσταση που μόνο εγώ αντιμετωπίζω στη ζωή;


Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΟΥ ΕΑΥΤΟΣ.
Αντιμετωπισε το η τα προβληματα σου με ρεαλισμο και σκεψου πως την ιδια στιγμη δισεκατομμυρια ανθρωπων βρισκονται σε πολυ χειροτερη κατασταση απο εσενα. Παλι καλα να λες......
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2005 2:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vaggos έγραψε:
Και τι θα με κάνει εμένα να επιλέξω την καθοδήγηση αυτών που ανέφερες; Του ψυχολόγου, την κοινωνικής δράσης, του ειδικού, της ομάδας ψυχοθεραπείας;

Τι σχέση έχουν όλα αυτά με μια κατάσταση που μόνο εγώ αντιμετωπίζω στη ζωή;




Πολλοί άνθρωποι έχουν βοηθηθεί με επιστημονικές μεθόδους ψυχοθεραπείας,δεν είναι αρκετό αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 08, 2005 11:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
maxim_97 έγραψε:
Ο ΚΑΝΤ φιλε μου δεν ειχε τετοιες θεσεις που του προσαπτεις....Ξανα κανε τον κοπο να τον διαβασεις και να τον κατανοησεις. Αν οι πληροφοριες σου γι' αυτον προερχονται απο πηγες του κολ....αλλο θεμα αυτο. Η παραπληροφορηση ειναι δεδομενο καθεστως "εξαπακανεκαθεν" που λενε μερικοι αυτοαποκαλουμενοι "σοφοι".....




E,ήρεμα,δε θ' αλλάξεις και την ιστορία της φιλοσοφίας.Αλήθεια,έχεις κανένα έργο του Καντ;Ή κάποια εγκυκλοπαίδεια;Ή μια σύνοψη ιστορίας της φιλοσοφίας;Αν ναι,ψάξε στον Καντ και δες πως ορίζει τις "κατηγορίες".Κι αν βρεις κάτι εμπειρικό σ' αυτές,σε παρακαλώ να μου πεις βιβλίο,έκδοση και σελίδα.



Θα σε παρακαλουσα να μου προτεινες εσυ κατι απ' αυτα που λες οτι εξεφραζε τον Καντ.
Εγω απλα σε παραπεμπω στην ευκολοτερη λυση....Διαβασε σχετικα στην ΔΟΜΗ ........
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 08, 2005 11:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν έχω τη Δομή,έχω κάτι πιο εξειδικευμένο:Θεοδόσης Πελεγρίνης-"Λεξικό της Φιλοσοφίας",εκδ. ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ,σελ.873-880.
Απόσπασμα:"Ο Καντ υποστήριξε ότι ο εαυτός μας,ο νους μας συγκεκριμένα,είναι εξοπλισμένος με ορισμένες γενικές έννοιες,όπως η αρχή της αιτιότητας,οι οποίες δεν προέρχονται από την εμπειρία μας αλλά προηγούνται αυτής-είναι α πριόρι."(σελ. 876)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 09, 2005 2:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δεν έχω τη Δομή,έχω κάτι πιο εξειδικευμένο:Θεοδόσης Πελεγρίνης-"Λεξικό της Φιλοσοφίας",εκδ. ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ,σελ.873-880.
Απόσπασμα:"Ο Καντ υποστήριξε ότι ο εαυτός μας,ο νους μας συγκεκριμένα,είναι εξοπλισμένος με ορισμένες γενικές έννοιες,όπως η αρχή της αιτιότητας,οι οποίες δεν προέρχονται από την εμπειρία μας αλλά προηγούνται αυτής-είναι α πριόρι."(σελ. 876)


Στο παραπανω αποσπασμα φιλε ο Καντ αναφερεται ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΙΤΙΟΤΗΤΑΣ.....Αυτο αφορα τις ιδιοτητες που λαμβανουν απο το DNA μας τα κυτταρα - νευροκυτταρα του εγκεφαλου μας για την αυστηρως καθορισμενη λειτουργια τους,(οπως επισης, το ιδιο συμβαινει και για τους αλλους ζωντανους οργανισμους).
Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΤΟΥ "ΕΓΩ" ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ ΜΑΣ.
Αν τον "ψαξεις" περισσοτερο θα το διαβασεις κι' αυτο....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 09, 2005 11:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πάρτε φόρα και βαράτε τα κεφάλια σας στο κουτί της λογικής που είστε κλεισμένοι.
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Vaggos στις Πεμ Ιούν 09, 2005 11:44 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 09, 2005 11:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σελ. 877:"Για τον Καντ,ασφαλώς και η εμπειρία αποτελεί αναγκαίο συντελεστή της γνώσης αλλά όχι όπως υπέθεσε ο Χιούμ,το μοναδικό και αποκλειστικό παράγοντά της.Πέρα από τις παραστάσεις,με τις οποίες τροφοδοτούν την εμπειρία μας οι αισθήσεις μας,υπάρχει ένας παρατηρητής,ο εαυτός μας,ο οποίος με τον α πριόρι εξοπλισμό του-με τις μορφές του χρόνου,του χώρου και με τις κατηγορίες-,κατορθώνει να οργανώσει το πολύμορφο περιεχόμενο της εμπειρίας μας και,μέσα από την οργάνωση αυτή,να φθάσει στη γνώση του κόσμου,όπως αυτός εμφανίζεται μπροστά μας".


Άλλο ο απόλυτος εμπειρισμός του Χιουμ κι άλλο ο σκεπτικισμός του Καντ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 11, 2005 3:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vaggos έγραψε:
Πάρτε φόρα και βαράτε τα κεφάλια σας στο κουτί της λογικής που είστε κλεισμένοι.



Αν έχεις βρει τη λύση στα φιλοσοφικά προβλήματα έξω απ' τη λογική,μπορείς να μας την πεις κι εμάς για να δούμε αν θα γλιτώσουμε το κεφάλι μας;Εσύ το γλίτωσες;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 12, 2005 1:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ προσπαθώ να μην χτυπώ το κεφάλι μου μέσα στο κουτί. Παίρνω φόρα και κοιτάζω πάνω από αυτό. Το τι βλέπω είναι δικό μου θέμα.

Επιτέλους μάθετε να γράφετε περιεκτικά.
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 12, 2005 3:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και ποιος σου είπε πως αυτό που βλέπεις δεν περιορίζεται από λογικούς κανόνες;(περιεκτική ερώτηση, έτσιWink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 14, 2005 5:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: [size=18]Προσομοίωση της νόησης[/size] Απάντηση με Συμπερίληψη

Απο δημοσιευμα του pathfinder.gr

Λονδίνο : Η εταιρεία IBM ξεκινά συνεργασία με ελβετικό ερευνητικό ινστιτούτο με στόχο την ανάπτυξη του πρώτου υπολογιστικού μοντέλου του ανθρώπινου εγκεφάλου.

Όπως ανακοίνωσε τη Δευτέρα η IBM, το πρόγραμμα «Blue Brain» θα βασιστεί σε έναν υπερυπολογιστή Blue Gene, ο οποίος θα προσομοιώνει τον εγκέφαλο σε κυτταρικό επίπεδο. Ο εικονικός εγκέφαλος θα μπορούσε να αποκαλύψει νέα στοιχεία για τη μνήμη, την αντίληψη και άλλες ανώτερες λειτουργίες.

Σύμφωνα με το Reuters, πρώτος στόχος του προγράμματος είναι η μοντελοποίηση του νεοφλοιού, ο οποίος αντιστοιχεί στο 85% της μάζας του ανθρώπινου εγκεφάλου και ευθύνεται για τις λειτουργίες της γλώσσας, της μάθησης, της μνήμης και της αφηρημένης σκέψης.

Την επόμενη δεκατία, τα τρισδιάστατα μοντέλα των νευρώνων και των μεταξύ τους συνδέσεων θα επεκταθούν στο σύνολο του ανθρώπινου εγκεφάλου, ελπίζουν οι ερευνητές.

Η ομάδα του Δρ Χέντρι Μάρκαμ στην Πολυτεχνική Σχολή της Λοζάνης εκτιμά ότι πρόκειται για ένα από τα πλέον φιλόδοξα ερευνητικά προγράμματα στο χώρο των νευροεπιστημών, εξαιτίας των εκατοντάδων χιλιάδων παραμέτρων που πρέπει να ληφθούν υπόψη.

Το σύστημα Blue Gene που θα εγκατασταθεί στη Λοζάνη θα είναι ένα από τα ισχυρότερα του κόσμου, με ανώτατη ισχύ 22,8 Tflop (τρισεκατομμύρια υπολογισμοί κινητής υποδιαστολής ανά δευτερόλεπτο).
Πριν από πέντε χρόνια, κανείς υπερυπολογιστής δεν μπορούσε να υπερβεί το ένα Tflop.



Υ.Γ Σχολιαστε τα παραπανω....[img][/img][img][/img][img][/img]
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
vv
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 700

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 14, 2005 6:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: [size=18]Προσομοίωση της νόησης[/size] Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
Απο δημοσιευμα του pathfinder.gr

Λονδίνο : Η εταιρεία IBM ξεκινά συνεργασία με ελβετικό ερευνητικό ινστιτούτο με στόχο την ανάπτυξη του πρώτου υπολογιστικού μοντέλου του ανθρώπινου εγκεφάλου.

Όπως ανακοίνωσε τη Δευτέρα η IBM, το πρόγραμμα «Blue Brain» θα βασιστεί σε έναν υπερυπολογιστή Blue Gene, ο οποίος θα προσομοιώνει τον εγκέφαλο σε κυτταρικό επίπεδο. Ο εικονικός εγκέφαλος θα μπορούσε να αποκαλύψει νέα στοιχεία για τη μνήμη, την αντίληψη και άλλες ανώτερες λειτουργίες.

Σύμφωνα με το Reuters, πρώτος στόχος του προγράμματος είναι η μοντελοποίηση του νεοφλοιού, ο οποίος αντιστοιχεί στο 85% της μάζας του ανθρώπινου εγκεφάλου και ευθύνεται για τις λειτουργίες της γλώσσας, της μάθησης, της μνήμης και της αφηρημένης σκέψης.

Την επόμενη δεκατία, τα τρισδιάστατα μοντέλα των νευρώνων και των μεταξύ τους συνδέσεων θα επεκταθούν στο σύνολο του ανθρώπινου εγκεφάλου, ελπίζουν οι ερευνητές.

Η ομάδα του Δρ Χέντρι Μάρκαμ στην Πολυτεχνική Σχολή της Λοζάνης εκτιμά ότι πρόκειται για ένα από τα πλέον φιλόδοξα ερευνητικά προγράμματα στο χώρο των νευροεπιστημών, εξαιτίας των εκατοντάδων χιλιάδων παραμέτρων που πρέπει να ληφθούν υπόψη.

Το σύστημα Blue Gene που θα εγκατασταθεί στη Λοζάνη θα είναι ένα από τα ισχυρότερα του κόσμου, με ανώτατη ισχύ 22,8 Tflop (τρισεκατομμύρια υπολογισμοί κινητής υποδιαστολής ανά δευτερόλεπτο).
Πριν από πέντε χρόνια, κανείς υπερυπολογιστής δεν μπορούσε να υπερβεί το ένα Tflop.



Υ.Γ Σχολιαστε τα παραπανω....[img][/img][img][/img][img][/img]


Θα αποδείξουν ότι ο εγκέφαλος είναι απλή μηχανή και πως η σκέψη δεν έχει καμία "εσωτερικότητα". θα το πετύοχυν όμως;
_________________
Πόσο Μηδαμινοί κι Ασήμαντοι μοιάζουν οι Πόνοι κ 'οι Αγώνες μας,
όταν θωρείς τη Γη απ' το Διάστημα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 14, 2005 9:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: [size=18]Προσομοίωση της νόησης[/size] Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα αποδείξουν ότι ο εγκέφαλος είναι απλή μηχανή και πως η σκέψη δεν έχει καμία "εσωτερικότητα". θα το πετύοχυν όμως;[/quote]


Ο εγκεφαλος δεν ειναι μια απλη μηχανη. Ειναι πολυσυνθετος μηχανισμος αποτελουμενος απο τρια περιπου τρισεκατομυρια νευροκυτταρα που η μεταξυ τους αλληλεξαρτηση αποδιδει μεσω της επεξεργασιας πληροφοριων
την ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ και εξ αυτης την ΑΝΤΙΛΗΨΗ.
Το γεγονος πως ιδη εχουν αρχισει να ασχολουνται οι ειδικοι με χειροπιαστα αποτελεσματα τεχνητης νοημοσυνης σε ρομποτ παραγωγης στις μερες μας, προσωπικα δεν μπορω να σκεφτω τι θα εχουν καταφερει σε 500 η χιλια χρονια απο σημερα....Μαλλον θα τα καταφερουν.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 16, 2005 4:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Aν είμαστε μηχανές,έστω και πολυσύνθετες,τότε δεν είμαστε ελεύθεροι.Η ελευθερία μας είναι μια ψευδαίσθηση,που οφείλεται στην άγνοια των εγκεφαλικών μας λειτουργιών και νόμων.Κάθε πράξη είναι αναγκαστικό αποτέλεσμα μιας συγκεκριμένης νευρωνικής διαδικασίας,η οποία οφείλεται σε μια προηγούμενη κ.ο.κ.
Έτσι,περιγράφοντας όλες τις φυσικοχημικές παραμέτρους του εγκεφάλου μου αυτή τη στιγμή,θα μπορούσα να προβλέψω με πιθανότητα 100% την επόμενή μου ενέργεια.Είναι έτσι;
ΟΧΙ!!!!!
Η γνώση των εγκεφαλικών διαδικασιών θα ήταν κι αυτή με τη σειρά της μια εγκεφαλική διαδικασία που θα μεσολαβούσε ανάμεσα στον εγκεφαλικό μου χάρτη και την πράξη,οπότε θα έπρεπε να ληφθεί υπόψη.Αλλά και η γνώση ότι γνωρίζω θα ήταν μια νέα παρεμβολή,και η γνώση της γνώσης ότι γνωρίζω και πάει λέγοντας.Έτσι η απόλυτη βεβαιότητα καταρρίπτεται.Οι πράξεις μας είναι πιθανές,ανεξάρτητα από τη γνώση της νευρωνικής διαδικασίας.
Έστω τώρα ότι αντιστοιχίζω κάθε ηλεκτροχημική κατάσταση του εγκεφάλου μου με έναν δυαδικό αριθμό.Θα είχα μεγαλύτερη κατανόηση του τι μου συμβαίνει απ' ό,τι πριν κάνω την αντιστοίχιση;Όχι,γιατί η αντιστοίχιση έπεται της κατανόησης.Αυτό που σημαίνουν οι αριθμοί δε βρίσκεται στους αριθμούς,άρα το νόημα της νευρωνικής κατάστασης δεν ταυτίζεται ούτε απορρέει από τη νευρωνική κατάσταση.Η συνείδηση δεν ταυτίζεται με τους νευρώνες.
Μια αναλογία:χωρίς φιλμ(νευρωνικό status) δεν υφίσταται φωτογραφία(διανοητικό γεγονός) αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το νόημα της φωτογραφίας ταυτίζεται με τη χημική αλλοίωση του φιλμ από την έκθεσή του στο φως.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Σελίδα 9 από 9

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center