Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φιλοσοφία η Παραμύθια για να παιδεύουμε το μυαλό μας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
efedrikoi_dolofonoi
Επίκουρος


Εγγραφή: 30 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 45
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 20, 2005 8:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλοσοφία η Παραμύθια για να παιδεύουμε το μυαλό μας Απάντηση με Συμπερίληψη

Toni έγραψε:
Χαίρομαι που ορισμένα άτομα ψάχνονται λίγο παρα πέρα από την ψεύτικη πραγματικότητα που μας πασάρουν αλλά το θέμα είναι κατά πόσο αυτά που πιστεύουμε (αν πιστεύουμε) και εκφράζουμε, τα κάνουμε πράξεις κατά την διάρκεια της ζωής μας.Αν όχι μάλλον έχουμε πρόβλημα και το παίζουμε δήθεν κουλτουριάρηδες, με λόγια που άλλοι είπαν,και κοροιδεύουμε τον ίδιο μας τον εαυτό...

Πολή φιλοσοφία δηλαδή και πράξεις μηδέν.


Laughing Laughing
Πράξης δύσκολη λέξη , με διαφορετικά νοήματα αν στην ζωή ήσουνα απόλυτος με τα πάντα , θα ήσουνα χαμένος στο άγνωστο , είναι σαν το τυφλό ραντεβού με μια άγνωστη , θα μου πεις πως είναι και τρόπος ζωης , βασικά μόνο αν έχεις μια ανεξάρτητη εργασία.
Μηδέν δύσκολη λέξη με νόημα τρελό εκτός από έναν τυχαίο αριθμό , είσαι απόλυτος οπός και εγώ σε μερικά κομμάτια αλλά η ζωή γυρίζει , και το μηδέν είναι δίπλα μας , μοναξιά η πράξης και το απόλυτο μηδέν μετά .
???????????????????????
_________________
Δεν ξερό να λέω κολακείες μόνο αλήθειες .
Ξερό τη είμαι και που φτάνω
Και αναλαμβάνω τα λάθη της ζωης που ζωγράφισα .
Μου αρέσει να τα λέω με φίλους , από το κουτή της σκέψης και της ζωης μου , αλλά σιχαίνομαι το ψέμα και την υποκρισία .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 21, 2005 12:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μια ωραία μέρα κινάει ο Σωκράτης να πάει για τακίμι. Όπως και πολλές άλλες φορές η γυναίκα του τον άρχισε στις φωνές (μάλλον και λόγω οίστρου). Αλλά μιλάμε για βαρύ λόγο: «ΑΚΑΜΑΤΗ! Που αφήνεις έτσι τα παιδιά στο τεμπέλη και ανεπρόκοπε; Πας πάλι να μεθύσεις και να συζητήσεις με τους παλιομπεκρούλιακές σου; Τι προσφέρεις μωρέ στο σπίτι… Evil or Very Mad ... Mad ... Exclamation ».

Αλλά όπως και κάθε άλλη φορά, ο Σωκράτης την άκουγε ήσυχα ήσυχα, και όταν ημέρεψε λίγο, πήγε στα σκαλιά του σπιτιού και κατέβηκε για να φύγει. Όπως περνά κάτω από το μπαλκόνι του, άξαφνα τρώει ένα κουβά με νερό στο κεφάλι. Του το πέταξε εξαγριωμένη η γυναίκα του. Την κοιτά για λίγο από κάτω, και αποκρίνεται:

- Το ‘ξερα. Μετά τις βροντές έρχεται και η βροχή.
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 26, 2005 8:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

«Ακριβώς επειδή καμιά αιτία δεν είναι επαρκής για την πρόβλεψη της συμπεριφοράς μας,έχουμε την ευθύνη της.»

Ιωάννη μόνος σου εδώ ήδη έδωσες μια εξήγηση για το τι σημαίνει ευθύνη γιατί ρωτάς εμένα λοιπόν;
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 26, 2005 10:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κατ’ αρχάς δεν προσέξαμε κάτι σημαντικό. Το θέμα είναι κύκλος που πιστεύω πως στην τελική…;;; Δεν μπορώ να σκεφτώ!

Και αυτό γιατί τίθεται το δίλημμα Φιλοσοφία ή παραμύθια να παιδεύουμε το μυαλό μας. Αν το εξετάσουμε ετυμολογικά και αντικειμενικά, παίρνουμε το πρώτο μέλος:

Φιλοσοφία: φίλος + σοφία. Ανάπτυξη του πνεύματος και της αναζήτησης του σωστού, της αρετής, του καλού, της σοφίας.

Παραμύθια: Παρά + μύθος. Ανάπλαση ιστορικού γεγονότος μέσω τέχνης, για την αναζήτηση και παράδοση της ουσίας, για την διαπαιδαγώγηση του νου μας. Παιδεύει το μυαλό μας και το σμιλεύει ώστε να αποκτά όμορφη υφή. Και το κούτσουρο να γίνεται πνεύμα.

Άρα είτε Φιλοσοφία, είτε παραμύθια;

Shocked Sad Shocked Question Idea
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 29, 2005 4:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λατρευω τα παραμυθια . Επειδη στην ελλαδα υπαρχει παραδοση των Κλασικων σπουδων εχει παραμεριστει αυτο το κομματι της Λαογραφιας .Ειναι υπεροχο .Ονειροπαγιδες ,ξορκια ,καλλικανταροι κοκ . Αυτο που με ενοχλει ειναι η επιθεση της αγγλοσαξωνικης παραμυθίας ,που ειναι ξενη με την ηλιολουστη μεσογειακη μας παραδοση. Αλλα και γενικοτερα αυτος ο κυκλος σκεψης -λογιας παραγωγης .

Δεν υπαρχει αντιθεση αναμεσα στα παραμυθια και στη φιλοσοφια .Ισως αντιθεση αναμεσα στη Φιλοσοφια και στη Δραση μερικες φορες .Οπως λεει και ο Θουκιδυδης το "φιλοσοφουμεν ανευ μαλακιας" .
Ο ναρκισισμος και η ταση "σκεψη για την σκεψη" ειναι ο θανατος της φιλοσοφιας και της κριτικης ικανοτητας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 29, 2005 7:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θέλω να πω πως είναι αντιφατικό να μιλάμε για νόμους απ' τους οποίους εξαρτώνται απόλυτα οι πράξεις μας και ταυτόχρονα να μιλάμε για ευθύνη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
efedrikoi_dolofonoi
Επίκουρος


Εγγραφή: 30 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 45
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 30, 2005 5:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΠΡΑΞΗΣ ΚΑΙ ΕΥΘΗΝΕΣ ?????????????????? Απάντηση με Συμπερίληψη

Πράξης και εύθηνες ????????
Πράξης
Δύσκολη λέξη με πολλή μέλη να τρέχει στον κόσμο , κολάι αλλά το χέρι πάει εκεί για να δοκιμάσει, σε κείται τρυφερά και πονηρά η φιλί του κολλητού σου , και όταν πάει να φέρει το καφεδάκι αυτός η άλλη σου κλίνη το μάτι και ανοίγει λίγο το σκιστό φορεματάκι .Πράξη [εκείνη τη στιγμή το κορμί θέλει κόλαση και πόθο , και να τριβή τα ποδιά προκλητικά και εσύ να καίγεσαι σαν το ηφαίστειο ] . ??????????????????????????????????/
Εύθηνες
Γεννήθηκα αμαρτωλός αλλά και η φίλια είναι ένα κρυφό κομμάτι της ζωης μας , ένα τούνελ με πολλά κρυφά ψηφία και πολλές εικόνες .
Εύθηνη [ ντρέπομαι αλλά με κάνει να ονειρεύομαι το κορμί της ] αμαρτία και φίλια .
Δύσκολες λέξης με κρυφές έννοιες
????????????
Embarassed
_________________
Δεν ξερό να λέω κολακείες μόνο αλήθειες .
Ξερό τη είμαι και που φτάνω
Και αναλαμβάνω τα λάθη της ζωης που ζωγράφισα .
Μου αρέσει να τα λέω με φίλους , από το κουτή της σκέψης και της ζωης μου , αλλά σιχαίνομαι το ψέμα και την υποκρισία .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 31, 2005 11:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αυτο το γραψε ο νικος η η ελενα?
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
efedrikoi_dolofonoi
Επίκουρος


Εγγραφή: 30 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 45
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 31, 2005 5:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΕΛΕΝΑ ΚΑΙ ΝΙΚΟΣ ????????? Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτο το έγραψε η αμαρτία δυο ψυχών , τα πρόσωπα είναι υπαρκτά και η σκέψης , λίγο περίεργες είναι διό αντίθετη κοσμεί που ωμός τους ενώνει η αμαρτία και το πάθος .
Ο Νίκος στην Αθηνά
η Έλενα στα Γιάννενα
Είδες πόσο δύσκολο είναι να ξεχωρίσεις αλλά και να ένωσης διό κύκλους , αυτόν τον καιρό γράφουμε ένα βιβλίο [ γελάω ] σε ένα κλαμπ που είμαστε μέλει, και παρόλο την [ αγραμματοσύνη μας ] από εκεί μέσα βγαίνει το πάθος και η αλήθεια της περίεργης και αμαρτωλής συντροφιάς .
Λιπών η ουσία είναι [ σκέφτομαι άρα ύπαρχο ] οπός είμαι οπός νιώθω οπός σκέφτομαι , νομίζω σου απαντάω σχετικά απλά , γιατί τα μεγάλα νοήματα είναι αυτο το σύννεφο που πέρασε και έφερε βροχή αλλά πίσω του άφησε οσμή και χρώμα , και λουλούδια που γίνονται ζωή .
Έλενα και Νίκος
Razz
_________________
Δεν ξερό να λέω κολακείες μόνο αλήθειες .
Ξερό τη είμαι και που φτάνω
Και αναλαμβάνω τα λάθη της ζωης που ζωγράφισα .
Μου αρέσει να τα λέω με φίλους , από το κουτή της σκέψης και της ζωης μου , αλλά σιχαίνομαι το ψέμα και την υποκρισία .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center