Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Περί στρατιωτικής θητείας.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 17, 2011 5:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το άλμα του Monst3rmind...του στραβόστρατου (τιμητικό όνομα επειδή βλέπει στραβά το στρατό...)...στην άλλη θεματική...
Είναι μια πρόοδος!
Laughing Laughing Laughing
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 17, 2011 5:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτά τα δικαιώματα,monst3rmind,που είπες ότι τα παίρνουμε απ' τη φύση ή το θεό (τα φυσικά που περιγράφονται και στο Σύνταγμα) θα τα υπεράσπιζες μαζί με άλλους στον πόλεμο;Ή θα έκανες το κέφι σου,όταν οι άλλοι θα σκοτώνονταν και για σένα;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
monst3rmind
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 11 Μάϊ 2011
Δημοσιεύσεις: 76

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 17, 2011 5:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Το άλμα του Monst3rmind...του στραβόστρατου (τιμητικό όνομα επειδή βλέπει στραβά το στρατό...)...στην άλλη θεματική...
Είναι μια πρόοδος!
Laughing Laughing Laughing


βλέπε να μαθαίνεις ρε!!!! Laughing

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Αυτά τα δικαιώματα,monst3rmind,που είπες ότι τα παίρνουμε απ' τη φύση ή το θεό (τα φυσικά που περιγράφονται και στο Σύνταγμα) θα τα υπεράσπιζες μαζί με άλλους στον πόλεμο;Ή θα έκανες το κέφι σου,όταν οι άλλοι θα σκοτώνονταν και για σένα;


Ναι ρε Γιάννη καλά το κατάλαβες. Πάρτυ μασκέ θα κάνω και θα χορεύω μπλουζ με τις γυναίκες που θα έχουν μείνει πίσω. Τι είναι αυτό πού σε κάνει να πιστεύεις ότι αυτοί που πάνε στον πόλεμο δεν κάνουν το κέφι τους; ποιος τους υποχρεώνει; το σύστημα;;;; εγώ τι είμαι δηλαδή ανώμαλος;
_________________
Υπάρχουν δύο πράγματα που πρέπει να ξέρετε για εμένα. Πρώτον, δεν πρέπει ποτέ μα ποτέ να με πάρετε στα αστεία. Δεύτερον (και σημαντικότερον) δεν πρέπει ποτέ μα ποτέ να με πάρετε στα σοβαρά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 17, 2011 5:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Monst3rmind, tetragonos & company S.A.

tetragonos έγραψε:
Όχι ΤΤΤ με την ισότητα έχουμε θέμα. Μερικοί σαν θέλουν ίσες τους και όχι υπό.

Περίεργο πρόγραμμα διάλεξες για να μας αναβαθμίσεις. Το ζήτημα δεν είναι η ισότητα αλλά οι επιπτώσεις. Πέρα από το ανθρώπινο δυναμικό που έχει να προσφέρει μια τέτοια κίνηση οφείλουμε να αναρωτηθούμε και για τις κοινωνικές προεκτάσεις που δεδομένα θα υπάρξουν. Επίσης, μπορεί εμείς σήμερα να έχουμε στο νου μας την ισότητα αλλά στην ουσία συναινούμε για να κληρονομήσουν τα παιδιά μας ένα standard για ένα μέλλον που δεν έχουμε ιδέα για το πώς θα διαμορφωθεί. Που σημαίνει ότι, μπορεί εμείς σήμερα να βλέπουμε τον στρατό εντελώς εθιμοτυπικά αλλά αυτό δεν ξέρουμε αν θα ισχύει και αύριο. Για όλα όσα υποστήριξα παραπάνω, βλέπε Ισραήλ.
Ωστόσο αντιλαμβάνομαι ότι μια άμυνα σαν χώρα πρέπει να την έχουμε, όχι όμως μ αυτόν τον τρόπο. Ίσως με εθελοντές, με επαγγελματίες.. Με ανθρώπους τελος πάντων που τους γουστάρει αυτή η "δουλειά". Αν και πάλι, σίγουρη δεν μπορώ να είμαι.


monst3rmind έγραψε:
Εγώ λέω να παίρνουν οι γυναίκες και τα μωρά τους στον πόλεμο, κρεμασμένα στο στήθος με πιπίλα, ντυμένες νοσοκόμες με ζαρτιέρα παραλλαγή και το ένα βυζί να κρέμεται, και κατά την επέλαση να παίζουν τα μεγάφωνα το χάπι μπέρθτεη μίστερ πρέζιντεντ!!!

κόψε το δούλεμα γιατί θα φάμε τα κραγιόνια μας Twisted Evil



Bugman, ήμουν υπερβολική το ξέρω. Απ ότι φαίνεται πλήρωσες το πρωινό μου στραβοξύπνημα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 17, 2011 6:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να κάτι τέτοιες προτάσεις κάνεις timestotimes και φουσκώνεις τα μυαλά του Τερατ0μυαλου...(το είχε το φουσκωματάκι του, το απόκανες και συ).
Δηλαδή να ρωτάμε: κ. τερατ0μυαλε θέλετε να πάρετε τη σκοπιά σας στο κρεβάτι ή προτιμάτε στο αίθριο με συνοδεία βιολιού; Δηλαδή να πηγαίνεις στο στρατό αν σου αρέσει ή και με τις συνθήκες που θέλεις; Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Εγώ λέω κάτι άλλο: Δεν θες να πας στρατό; Κανένα πρόβλημα...να παραιτηθεί κανείς από κάθε δικαίωμα. Τι έκανε ο monst3rmind; Έβγαλε τον εαυτό του Ι5 ή γιώτα ευτυχία που λέμε. Το οποίο προς το παρόν μόνο στα σώματα ασφαλείας τον αποκλείει. Μετά τα 35 μπορεί κανείς να κάνει 45 μέρες και να εξαγοράσει το υπόλοιπο! Όλα αυτά τα έχουν αφήσει έτσι γιατί δεν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα, η πλειονότητα των νέων πάει στον στρατό. Και κάποια στιγμή, που θα αναθεωρηθεί το σύνταγμα...θα περάσουν και την οπλοφορία κατ' οίκον (για παλλαϊκή άμυνα) και τον μισθοφορικό στρατό (βαριά όπλα και οχήματα), και απλά η νεολαία (αγόρια και κορίτσια) θα πηγαίνει στα 17-18 σε κάποιο σκοπευτήριο και θα κάνει απλά μαθήματα με όπλα και θα λένε και πέντε πραγματάκια περί του στρατού. Επιπλέον πρέπει να διδάσκονται όλοι οι νέοι πρώτες βοήθειες και πυρόσβεση. Στο επόμενο Ελληνικό Κράτος, το Μ.Μ.(μετά μνημονίου)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 18, 2011 12:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

monst3rmind έγραψε:


ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Αυτά τα δικαιώματα,monst3rmind,που είπες ότι τα παίρνουμε απ' τη φύση ή το θεό (τα φυσικά που περιγράφονται και στο Σύνταγμα) θα τα υπεράσπιζες μαζί με άλλους στον πόλεμο;Ή θα έκανες το κέφι σου,όταν οι άλλοι θα σκοτώνονταν και για σένα;


Ναι ρε Γιάννη καλά το κατάλαβες. Πάρτυ μασκέ θα κάνω και θα χορεύω μπλουζ με τις γυναίκες που θα έχουν μείνει πίσω. Τι είναι αυτό πού σε κάνει να πιστεύεις ότι αυτοί που πάνε στον πόλεμο δεν κάνουν το κέφι τους; ποιος τους υποχρεώνει; το σύστημα;;;; εγώ τι είμαι δηλαδή ανώμαλος;



Άλλο οι πρωτογενείς απολαύσεις κι άλλο η αίσθηση του καθήκοντος απέναντι στα φυσικά μας δικαιώματα.Αν θέλουμε να τ' απολαμβάνουμε,πρέπει και να τα υπερασπιζόμαστε όταν χρειαστεί.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
monst3rmind
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 11 Μάϊ 2011
Δημοσιεύσεις: 76

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 18, 2011 3:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

Άλλο οι πρωτογενείς απολαύσεις κι άλλο η αίσθηση του καθήκοντος απέναντι στα φυσικά μας δικαιώματα.Αν θέλουμε να τ' απολαμβάνουμε,πρέπει και να τα υπερασπιζόμαστε όταν χρειαστεί.


Άμα δεν θέλουμε να τα υπερασπιστούμε δεν πρέπει να θέλουμε και να τα απολαμβάνουμε;
_________________
Υπάρχουν δύο πράγματα που πρέπει να ξέρετε για εμένα. Πρώτον, δεν πρέπει ποτέ μα ποτέ να με πάρετε στα αστεία. Δεύτερον (και σημαντικότερον) δεν πρέπει ποτέ μα ποτέ να με πάρετε στα σοβαρά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 18, 2011 6:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz
http://www.youtube.com/watch?v=iKkflXlh3C8lQ

Πω - πω παιδιά, πως χαίρομαι που πριν ξαπλώσω να δω τα πονηρά μου όνειρα, είπα να ρίξω μια ματιά στην αγαπημένη μου filosofia.gr!
Νέες αφίξεις βλέπω, και τι καλά που είναι, και τι καλές που είναι!
Καλώς ήλθες Τερατοτριτόμυαλε και μακάρι να σε βλέπω για καιρό και να τα λέμε κιόλας που και που. Έτσι θα είμαι σίγουρη πως δεν θα βαρεθούν οι φίλοι μου τώρα που λείπω μακρυά τους για να τους φυτιλιάζω.
Μόνο, προσεκτικά το flert και τις γλύκες με τη φιλενάδα μου, γιατί το κορίτσι μας δεν το δίνουμε έτσι εύκολα στον πρώτο περαστικό, όσο άξιος και αν φαίνεται στι πρώτες επισκέψεις του. Θα περάσεις πολλά βασανιστήρια και δοκιμασίες πριν πούμε το ναι, και πάλι θα πρέπει να το θέλει και κείνη.
Και πρόσεξε μη την θυμώσεις, γιατί δεν έχεις καταλάβει μου φαίνεται πως πονάει το δάγκωμά της.
Αρχόντισσα μου του Χρόνου, πες τα στα αγοράκια, γιατί με αυτή την Ισότητα έχουμε χάσει το μέτρο. Είτε το θέλουν είτε όχι, να καταλάβουν ότι εμείς τα κυβερνάμε, και αν θέλουμε πάμε στρατό αν δεν θέλουμε δεν πάμε, και καλά θα κάνουν να δουν τα ίδια τι θα κάνουν με το ζήτημα τους και όχι να θέλουν να βάλουν και εμάς στον δικό τους λάκκο.
Είδα στη συζήτηση σου με τη Μαρία ότι η Ήρα σου πάει καλά και χάρηκα. Να δούμε αν τον Ιούνιο θα τα καταφέρω να είμαι εκεί, να περάσω και από Κέρκυρα για Αφιόνι και συκομαϊδα.
Ε τώρα, για να μην τρέξει να με κράξει ο συνήθης όχι ύποπτος αλλά καθ' έξιν ξανθοδιώκτης, ότι όλο φλυαρίες πετάω και τίποτα δεν προσφέρω στη συζήτηση, να η γνώμη του ποιητή:


"...
"Μα είμαι πια ενήλικας! Είμαι πια ΑΝΤΡΑΣ, δεν το βλέπεις; ΠΟΛΕΜΗΣΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ! ΚΑΤΑΤΡΟΠΩΣΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ ΛΟΧΟΥΣ ΚΙΝΕΖΩΝ! ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ! ΕΧΩ ΒΡΕΘΕΙ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΣΑΝ ΛΟΧΑΓΟΣ ΤΟΥ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΠΕΖΙΚΟΥ!'
Ήταν αλήθεια. Και είχε μάλιστα αποστρατευτεί τιμητικά. Γέμισα τα ποτήρια μας.
...
Και τότε ξανάρχισε. "Είμαι ΑΝΤΡΑΣ! Στο διάολο αν έχεις αμφιβολία ότι είμαι ΑΝΤΡΑΣ! Δεν καταλαβαίνεις; ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΡΑΣ!"
Μετά 15 λεπτά ήρθε εκείνη. Είπε μόνο μια λέξη:
"ΟΥΙΛΙΛΙΑΜ!"
Μετά πήγε κοντάτου στοκρεββάτι και τον έπιασε από τ'αυτί. Ήταν μια καμπουριασμένη γηραλέακυρία, σίγουρα πάνω από '60. Τον έπιασε από τ'αυτί, τον σήκωσε και τραβώντας τον οδήγησε στο διάδρομο, πάτησε το κουμπί του ασανσέρ, κι ενώ εκείνος κλαψούριζε και καθυστερούσε τον ρυμούλκησε μέσα στοασανσέρ. Όταν το ασανσέρ κατέβηκε τον άκουσα να φωνάζει: "ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΡΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΡΑΣ!"
Πήγα στο παράθυρο και κοίταξα που κρατώντας τον απ' τ' αυτί πάντα,τον πήγε στο αυτοκίνητο, τον έσπρωξε μέσα κι έκλεισε την πόρτα, και μετά πήγε από την άλλη πόρτα και μπήκε κι εκείνη κι έτσι τον είδα να εξαφανίζεται ενώ άκουγα το αδύνατο πια ουρλιαχτό του "ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΡΑΣ! ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΡΑΣ!!'
Είναι περιττό να πω ότι δεν τον ξανάδα ούτε κι έκανα καμιά προσπάθεια για να τον ξαναδώ.

ΤΣΑΡΛΣ ΜΠΟΥΚΟΒΣΚι
"Notes of Dirty Old Man"


Και μια δική μου παρατήρηση: Δεν κάνει κανέναν άντρα ο στρατός. Στο κάτω - κάτω, αν έτσι πιστεύουν ορισμένοι, τι τα θέλουν εκεί τα κορίτσια; Για να τα κάνουν κι αυτά άντρες;
Όποιος και όποια θέλει να γίνει υπεύθυνος άνθρωπος και πολίτης γίνεται με την αγωγή του σπιτιού του όταν είναι σωστή και με τη δική του θέληση και την προσπάθεια όταν πραγματικά το θέλει.
Αλλιώς μένει ένας μαμάκιας ή μια κοτούλα, ακόμα και αν φτάσει να διοικεί μια μεραρχία ή να διευθύνει ένα πανεπιστήμιο. Και στην πρώτη ή το πολύ στη δεύτερη δυσκολία κοιτάζει να περάσει την καυτή πατάτα της απόφασης σε άλλα χέρια, είτε ανώτερου είτε κατώτερου τυπικά στην ιεραρχία που βρίσκεται.

Υ.Γ.
Να είστε καλά να σας χαίρομαι,και τους χαιρετισμούς μου στον Πυργούλη μου. (Δεν άντεξα. Εθισμός είναι αυτός. Μήπως κατά βάθος είμαι ερωτευμένη μαζί του; Ωχ πάλι βλέπω να μου τις βρέχουν στα μαλακά στο τέλος του μήνα).
Άντε να πάω να κοιμηθώ γιατί άρχισα να γράφω από τις 23:40 και είναι 00:30.
Μόνο επειδή βλέπω ότι το Τέρας δεν σας επισκέπτεται συχνά τώρα τελευταία, να βρω κάτι δικό του που θυμάμαι μήπως βοηθήσει την συζήτηση για τη στρατιωτική θητεία:

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=46247#46247/



Razz Embarassed Evil or Very Mad Embarassed Razz
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 18, 2011 9:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρημαδα ξενιτεια, μας παιρνεις τα καλυτερα ( ΘηλυκΑ ! ) μυαλα...Twisted Evil Twisted Evil

Και οχι μονο βεβαια, Ε ; ; ; Smile Smile

Ετσι για να μη ξεχνιομαστε... Cool Cool Cool



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 18, 2011 9:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπα πιστεύω ότι και δω έχουμε αρκετά γερά μυαλά...αλλά απλά δεν το συζητάνε...μένουν στην αφάνεια. Δεν μας κάνουν την χάρη να διώξουν την άγνοιά μας...Τα θέλουν όλα δικά τους! Έτσι είναι μαθημένες!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 18, 2011 10:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε χάσαμε eleonora.. οταν έρθεις στείλε μηνυμα, οπως και δήποτε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
monst3rmind
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 11 Μάϊ 2011
Δημοσιεύσεις: 76

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 18, 2011 2:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:

Δηλαδή να ρωτάμε: κ. τερατ0μυαλε θέλετε να πάρετε τη σκοπιά σας στο κρεβάτι ή προτιμάτε στο αίθριο με συνοδεία βιολιού; Δηλαδή να πηγαίνεις στο στρατό αν σου αρέσει ή και με τις συνθήκες που θέλεις; Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Εγώ λέω κάτι άλλο: Δεν θες να πας στρατό; Κανένα πρόβλημα...να παραιτηθεί κανείς από κάθε δικαίωμα. Τι έκανε ο monst3rmind; Έβγαλε τον εαυτό του Ι5 ή γιώτα ευτυχία που λέμε. Το οποίο προς το παρόν μόνο στα σώματα ασφαλείας τον αποκλείει. Μετά τα 35 μπορεί κανείς να κάνει 45 μέρες και να εξαγοράσει το υπόλοιπο! Όλα αυτά τα έχουν αφήσει έτσι γιατί δεν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα, η πλειονότητα των νέων πάει στον στρατό. Και κάποια στιγμή, που θα αναθεωρηθεί το σύνταγμα...θα περάσουν και την οπλοφορία κατ' οίκον (για παλλαϊκή άμυνα) και τον μισθοφορικό στρατό (βαριά όπλα και οχήματα), και απλά η νεολαία (αγόρια και κορίτσια) θα πηγαίνει στα 17-18 σε κάποιο σκοπευτήριο και θα κάνει απλά μαθήματα με όπλα και θα λένε και πέντε πραγματάκια περί του στρατού. Επιπλέον πρέπει να διδάσκονται όλοι οι νέοι πρώτες βοήθειες και πυρόσβεση. Στο επόμενο Ελληνικό Κράτος, το Μ.Μ.(μετά μνημονίου)


καταρχάς έχω σοβαρότατες υποψίες ότι δεν πρόκειται να υπάρχει Ελλάδα ΜΜ. Κατά δεύτερον το "δε γίνεται" δεν είναι επιχείρημα. όχι απλά δεν είναι επιχείρημα αλλά είναι και η πλέον υπερκαταστροφική ηλιθιότητα.

Κατά τρίτον, δεν έβγαλα τον εαυτό μου Ι5. Επέτρεψα να με βγάλουν κάποιοι Ι5 και όταν το κάνουν (αν το κάνουν) θα (μπορώ να) τους τραβήξω μια μηνυσάρα που θα είναι όλη δική τους. ή μήπως νομίζεις ότι δεν μπορώ να αποδείξω ότι είμαι ψυχικά υγιής για τα στάνταρ του στρατού, και ότι η υπογραφή κάποιων σε ένα έγγραφο ότι εγώ είμαι άρρωστος αποτελεί προσβολή της προσωπικότητας μου με τρομερές συνέπειες στην φήμη μου και στον κοινωνικό μου περίγυρο; Πως ακριβώς θα μπορέσουν να αποδείξουν στο δικαστήριο ότι είναι δική μου ευθύνη που δεν έχουν γραφειοκρατικό μηχανισμό που να ευθυγραμμίζεται με τους ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΥΣ νόμους;

επειδή εσύ δεν μπορείς, επειδή είσαι βολεμένος ανεύθυνος και ηλίθιος, δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται. και σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει η προσπάθεια, η οποία έχει μάλιστα και άπειρη πλάκα!

και για να σου το αποδείξω αυτό, σε μικρή κλίμακα πρόσεξε αυτή την απόλυτα ακριβή και αληθινή εξιστόρηση.

όταν πήγα όπως σου είπα στο Ρουφ και ανέφερα αυτά που σου είπα ότι ανέφερα, μου ζήτησε ευγενέστατα ο αξιωματικός να πάω στο Φρουραρχείο καθότι αυτός δεν ήταν αρμόδιος. όταν πήγα εκεί, αφού διαφώνησα με τους φαντάρους σχετικά με το κατά πόσο είναι απαραίτητο ένα χαρτί γιατρού για να γίνει δεκτή η "ακρόαση" μου στον αξιωματικό του Φρουραρχείου, (μια διαφωνία από εκείνες που λύνονται με το που πεις την πρόταση "φέρε μου τον προϊστάμενο σου ρε αρούρι") κατέληξα τελικά στο γραφείο ενός υπολοχαγού που στο μέτωπο του έλαμπε η λέξη "ΜΑΛΑΚΑΣ".

- Τι θέλετε κύριε;
>Να σταματήσετε να με πρίζετε.
- Δεν κατάλαβα;;;;;;
>μου ζήτησε να έρθω εδώ ένας τύπος με άπειρα αστεράκια, πολλά περισσότερα από τα δικά σου, να σου δείξω αυτό εδώ το χαρτάκι που λέει ότι θέλετε να πάω στην Τρίπολη, και το οποίο επιμένετε να μου στέλνετε εδώ και ένα χρόνο, παρά το ότι δεν με απασχολεί, με αποτέλεσμα η μάνα μου να φοβάται ότι είμαι παράνομος και να με πρήζει. Θέλω να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία.
- Τι το πέρασες εδώ ρε; ... έπρεπε να παρουσιαστείς σήμερα στην Τρίπολη. Τι κάνεις εδώ; Η ώρα είναι μία. Γιατί το άφησες τελευταία μέρα;
>να με συγχωρεί η αφεντιά σας αλλά είχα καλύτερα πράγματα να κάνω.
- ε;;; που είναι το χαρτί του γιατρού;
> Δεν έχω χαρτί γιατρού
- Γιατί;;;;;;
> Δεν είμαι άρρωστος
- Δεν γίνεται!! πρέπει να φέρεις χαρτί γιατρού...
> να λέει τι; ότι είμαι καλά;
- Δεν γίνεται αγόρι μου το καταλαβαίνεις; έρχεσαι τελευταία ημέρα χωρίς χαρτί γιατρού; φύγε από εδώ.

φεύγω λοιπόν, περνάω όλο το βράδυ μπροστά στο πισι μελετώντας τους νόμους, εκτυπώνω δύο φύλλα της εφημερίδας της κυβερνήσεως και ξαναπηγαίνω την επόμενη ημέρα περιχαρής!

Μπαίνω μέσα στο γραφείο του εν λόγω μαλάκα, και διακόπτω την συζήτηση που είχε με πέντε κορδομένα φανταράκια που τον κοιτούσαν λες και κοιτούσαν τον θεό τον ίδιο.

>καλησπέρα. εσύ δεν είσαι που χτες με έδιωξες επειδή ήρθα τελευταία ημέρα χωρίς χαρτί γιατρού;
-Ναι. τι θες;
> λοιπόν έχω εδώ εκτυπώσει ένα φύλλο νόμου όπου έχω σημειώσει δύο πολύ ενδιαφέροντα εδάφια σχετικά με την λειτουργία του φρουραρχείου που έχουν πολύ ενδιαφέρον. Το πρώτο αναφέρει σαφώς ότι "το φρουραρχείο δέχεται τους στρατεύσιμους, από πέντε ημέρες πριν, έως και την ημέρα στράτευσης τους..." το δε δεύτερο αναφέρει επίσης σαφώς ότι "έγγραφα από εξωτερικούς ιατρούς δεν απαιτούνται και αν υπάρχουν είναι αποκλειστικά συμβουλευτικού χαρακτήρα". Αυτό είναι ΝΟΜΟΣ αγαπητέ μου, τον οποίο χθες εσύ ξεκάθαρα παρέβηκες όταν με διαολόστειλες επειδή ήρθα τελευταία ημέρα και χωρίς χαρτί.
> Προσθέτως δε, έχω εκτυπώσει ένα ακόμα φύλλο και έχω και εδώ επισημάνει μερικά ενδιαφέροντα σημεία από τα οποία σαφώς προκύπτει όπως μπορεις να δεις ότι οποιαδήποτε παρανομία επιφέρει πειθαρχικές ποινές, όπως στέρηση βαθμού και πρόστιμα, και κάθε πολίτης είναι υπεύθυνος όταν την αντιλαμβάνεται να την κοινοποιεί τόσο στον προιστάμενο του υπαλλήλου όσο και στο Υπουργείο Αμύνης! Με άλλα λόγια σε περίπτωση που δεν έχεις καταλάβει τι έχει γίνει, παρανόμησες και εγώ ως υπεύθυνος πολίτης πρέπει να υποβάλλω αίτηση στον προιστάμενο σου και να την κοινοποιήσω στο Υπουργείο Αμύνης ούτως ώστε να στερηθείς τον βαθμό σου και τα ελάχιστα ταπεινά σου αστεράκια!!!

περιττό να σου πω ότι όταν τελείωσα, ο μαλάκας είχε μαζευτεί σαν σφουγγάρι στην καρέκλα του σε εμβρυακή στάση, τα μάτια του είχαν γουρλώσει και μετά βίας μπόρεσε να ξεστομίσει ένα "εγώ για το καλό σου το έκανα"...

Laughing Laughing Laughing

Αυτά τα λέω για να τα ακούει και ο φίλος που ανυπομονεί να πάει στο στρατό, επειδή κυρίως νομίζει ότι είναι "υποχρεωτικό". Κουραφέξαλα υποχρεωτικό είναι. Επειδή το λέει το Σύνταγμα????? μήπως έχετε ξεχάσει ότι το πρώτο πράγμα που λέει το σύνταγμα είναι ότι η Ελλάδα είναι Ορθόδοξη;;;; Το μόνο λογικό συμπέρασμα αν ισχύει αυτό είναι ότι δεν υπάρχει Ελλάδα!!! Να πληρώνουμε τους μισθούς των παπάδων που είναι οι μεγαλομέτοχοι της Εθνικής τράπεζας, που με την σειρά της είναι κύριος μέτοχος του Αστέρα Βουλιαγμένης όπου συνεδριάζει η λέσχη Μπίντελμπεργκ και μετά να γκρινιάζουμε για τα προβλήματα που μας φέρουν οι αμόρφωτοι και οι ηλίθιοι;;;;;;;;

ρε πλάκα μου κάνετε;;;;
ποια πατρίδα και ποιο καθήκον ρε αρούρια;;;;;

Σε λίγο καιρό τα παιδιά σας θα πεθαίνουν στα χέρια σας από την πείνα και τον τύφο, και εσείς θα σκοτώνεστε μεταξύ σας.

ξυπνήστε αρούριαααααααα
Laughing Laughing Laughing
_________________
Υπάρχουν δύο πράγματα που πρέπει να ξέρετε για εμένα. Πρώτον, δεν πρέπει ποτέ μα ποτέ να με πάρετε στα αστεία. Δεύτερον (και σημαντικότερον) δεν πρέπει ποτέ μα ποτέ να με πάρετε στα σοβαρά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 18, 2011 2:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
Σε χάσαμε eleonora.. οταν έρθεις στείλε μηνυμα, οπως και δήποτε!
Ναι, μην και δεν στείλεις eleonora όταν έρθεις, διαφορετικά θα κάνουμε καθιστική διαμαρτυρία στο άγαλμα του Τρούμαν.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 18, 2011 2:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

monst3rmind
έγραψε:


και για να σου το αποδείξω αυτό, σε μικρή κλίμακα πρόσεξε αυτή την απόλυτα ακριβή και αληθινή εξιστόρηση.

όταν πήγα όπως σου είπα στο Ρουφ και ανέφερα αυτά που σου είπα ότι ανέφερα, μου ζήτησε ευγενέστατα ο αξιωματικός να πάω στο Φρουραρχείο καθότι αυτός δεν ήταν αρμόδιος. όταν πήγα εκεί, αφού διαφώνησα με τους φαντάρους σχετικά με το κατά πόσο είναι απαραίτητο ένα χαρτί γιατρού για να γίνει δεκτή η "ακρόαση" μου στον αξιωματικό του Φρουραρχείου, (μια διαφωνία από εκείνες που λύνονται με το που πεις την πρόταση "φέρε μου τον προϊστάμενο σου ρε αρούρι") κατέληξα τελικά στο γραφείο ενός υπολοχαγού που στο μέτωπο του έλαμπε η λέξη "ΜΑΛΑΚΑΣ".

- Τι θέλετε κύριε;
>Να σταματήσετε να με πρίζετε.
- Δεν κατάλαβα;;;;;;
>μου ζήτησε να έρθω εδώ ένας τύπος με άπειρα αστεράκια, πολλά περισσότερα από τα δικά σου, να σου δείξω αυτό εδώ το χαρτάκι που λέει ότι θέλετε να πάω στην Τρίπολη, και το οποίο επιμένετε να μου στέλνετε εδώ και ένα χρόνο, παρά το ότι δεν με απασχολεί, με αποτέλεσμα η μάνα μου να φοβάται ότι είμαι παράνομος και να με πρήζει. Θέλω να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία.
- Τι το πέρασες εδώ ρε; ... έπρεπε να παρουσιαστείς σήμερα στην Τρίπολη. Τι κάνεις εδώ; Η ώρα είναι μία. Γιατί το άφησες τελευταία μέρα;
>να με συγχωρεί η αφεντιά σας αλλά είχα καλύτερα πράγματα να κάνω.
- ε;;; που είναι το χαρτί του γιατρού;
> Δεν έχω χαρτί γιατρού
- Γιατί;;;;;;
> Δεν είμαι άρρωστος
- Δεν γίνεται!! πρέπει να φέρεις χαρτί γιατρού...
> να λέει τι; ότι είμαι καλά;
- Δεν γίνεται αγόρι μου το καταλαβαίνεις; έρχεσαι τελευταία ημέρα χωρίς χαρτί γιατρού; φύγε από εδώ.

φεύγω λοιπόν, περνάω όλο το βράδυ μπροστά στο πισι μελετώντας τους νόμους, εκτυπώνω δύο φύλλα της εφημερίδας της κυβερνήσεως και ξαναπηγαίνω την επόμενη ημέρα περιχαρής!

Μπαίνω μέσα στο γραφείο του εν λόγω μαλάκα, και διακόπτω την συζήτηση που είχε με πέντε κορδομένα φανταράκια που τον κοιτούσαν λες και κοιτούσαν τον θεό τον ίδιο.

>καλησπέρα. εσύ δεν είσαι που χτες με έδιωξες επειδή ήρθα τελευταία ημέρα χωρίς χαρτί γιατρού;
-Ναι. τι θες;
> λοιπόν έχω εδώ εκτυπώσει ένα φύλλο νόμου όπου έχω σημειώσει δύο πολύ ενδιαφέροντα εδάφια σχετικά με την λειτουργία του φρουραρχείου που έχουν πολύ ενδιαφέρον. Το πρώτο αναφέρει σαφώς ότι "το φρουραρχείο δέχεται τους στρατεύσιμους, από πέντε ημέρες πριν, έως και την ημέρα στράτευσης τους..." το δε δεύτερο αναφέρει επίσης σαφώς ότι "έγγραφα από εξωτερικούς ιατρούς δεν απαιτούνται και αν υπάρχουν είναι αποκλειστικά συμβουλευτικού χαρακτήρα". Αυτό είναι ΝΟΜΟΣ αγαπητέ μου, τον οποίο χθες εσύ ξεκάθαρα παρέβηκες όταν με διαολόστειλες επειδή ήρθα τελευταία ημέρα και χωρίς χαρτί.
> Προσθέτως δε, έχω εκτυπώσει ένα ακόμα φύλλο και έχω και εδώ επισημάνει μερικά ενδιαφέροντα σημεία από τα οποία σαφώς προκύπτει όπως μπορεις να δεις ότι οποιαδήποτε παρανομία επιφέρει πειθαρχικές ποινές, όπως στέρηση βαθμού και πρόστιμα, και κάθε πολίτης είναι υπεύθυνος όταν την αντιλαμβάνεται να την κοινοποιεί τόσο στον προιστάμενο του υπαλλήλου όσο και στο Υπουργείο Αμύνης! Με άλλα λόγια σε περίπτωση που δεν έχεις καταλάβει τι έχει γίνει, παρανόμησες και εγώ ως υπεύθυνος πολίτης πρέπει να υποβάλλω αίτηση στον προιστάμενο σου και να την κοινοποιήσω στο Υπουργείο Αμύνης ούτως ώστε να στερηθείς τον βαθμό σου και τα ελάχιστα ταπεινά σου αστεράκια!!!

περιττό να σου πω ότι όταν τελείωσα, ο μαλάκας είχε μαζευτεί σαν σφουγγάρι στην καρέκλα του σε εμβρυακή στάση, τα μάτια του είχαν γουρλώσει και μετά βίας μπόρεσε να ξεστομίσει ένα "εγώ για το καλό σου το έκανα"...

Laughing Laughing Laughing

Εχεις αποδειξεις για αυτα που ισχυριζεσαι οτι εγιναν στο φρουραρχειο ή δικαιολογεις τον εαυτο σου που εισαι λιποτακτης ;



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
monst3rmind
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 11 Μάϊ 2011
Δημοσιεύσεις: 76

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 18, 2011 3:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Εχεις αποδειξεις για αυτα που ισχυριζεσαι οτι εγιναν στο φρουραρχειο ή δικαιολογεις τον εαυτο σου που εισαι λιποτακτης ;


λιποτάκτης πανηλίθιε είναι αυτός που έχει στρατευτεί και έχει φύγει.

ναι έχω πάρει ενυπόγραφη αναφορά από τον υπολοχαγό εντός την οποίας αναφέρει ότι αυτά που είπα είναι αληθινά και ότι τόσο αυτός όσο και εσύ είστε μαλάκες!!!

σου κάνει;;;

υγ* ΤΤΤ παλικάρια σφάζονται στον κόρφο σου!!!! Laughing
_________________
Υπάρχουν δύο πράγματα που πρέπει να ξέρετε για εμένα. Πρώτον, δεν πρέπει ποτέ μα ποτέ να με πάρετε στα αστεία. Δεύτερον (και σημαντικότερον) δεν πρέπει ποτέ μα ποτέ να με πάρετε στα σοβαρά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 5 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center