Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Γιατί είμαι άθεος ....(ΕΠΙΚΑΙΡΟ)
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
atheos
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 27 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 28

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 30, 2011 12:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έλα βρε skapanea, θέλεις να αρχίσω από το τέλος;
Ναι, είμαι δομημένος με μυαλό που απαιτεί την προΰπαρξη αιτίας για κάθε τι!!!
Αυτό ήθελες να ακούσεις;
Τώρα πες κι εσύ αυτό: Πιστεύω σε πράγματα που δεν έχουν αιτία (λόγο) να υπάρχουν!
Πάμε τώρα και στην αρχή: Πολεμώ αυτό που δεν υπάρχει; Λάθος! Έτσι νομίζεις εσύ, γιατί πιστεύεις σε ανύπαρκτα πράγματα. Εγώ δεν πολεμώ τίποτα, παρά μονάχα τη βλακεία!
Το στερητικό «α» στη λέξη θεός μπορεί να ισοδυναμεί με κάτι υπαρκτό για σένα, αφού έτσι τον θεωρείς (αυθαίρετα βέβαια, αφού η αιτία δεν σε αναγκάζει να δεχτείς αντικειμενικά το αποτέλεσμα).
Σε μένα όμως το στερητικό «α» ισοδυναμεί με την ιδέα του θεού, αφού έτσι αντιλαμβάνομαι τη λέξη! Ιδέα είναι ο «θεός» κι όχι αντικείμενο, συνεπώς κακώς χρησιμοποιείς την λέξη «στερώ» με την αντικειμενική της έννοια!
_________________
Πέστε μου ποιός είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 30, 2011 12:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
vag_el

ΣΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΥΟ ΒΙΝΤΕΟ , ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΟΙΗΤΙΚΑ ΝΤΙΜΕΝΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΤΕΧΝΗ.....ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ....


http://www.youtube.com/watch?v=y06K_-fhtXA&feature=player_embedded#at=204


http://www.youtube.com/watch?v=UuQ8Q7admBE&feature=related


Mάξιμε,

εκτιμώ ιδιαιτέρως τον Carlos Santana,
σ ευχαριστώ για το μουσικό διάλειμα.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 30, 2011 12:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.youtube.com/watch?v=b32Ll7cbIg4
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
atheos
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 27 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 28

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 30, 2011 12:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε, μιας και αφιερώνετε ο ένας στον άλλο τραγουδάκια, ας σας στείλω κι εγώ ένα
http://www.youtube.com/watch?v=Oi2WFnUpZkM&feature=player_embedded
_________________
Πέστε μου ποιός είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 30, 2011 12:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπάρχουν πολλοί άθεοι,να απολάυσεις όσο θέλεις διδασκαλίες.

θα σου προτείνω,αλλα όχι ονομαστικά διότι τυγχάνουν συγγενείς μου,οπότε και η διδαχή τους σε εμένα προξένησε ,βλάβες ανεπανόρθωτες ,ψυχισμό εναλλαγής σε πάροδο χρόνων,και τραυματικά επεισόδια ,φυλάκισης ψυχικής,στέρησης ελευθερίας,εκβιαστικών προθέσεων ,με χρηματικές απολαβές,υποδούλωση και όσα χαρακτηριστικά έχει ένας Ναζί.
Προσωπική αποψη ολα αυτά ,αλλα όλα αληθινά και βιωμένα απο εμένα .
Οπότε ,όσο και να σας συμπαθήσω ,και να σας συμπονέσω πρέπει να έχετε ,τραχύ οδοιπορικό και κατορθώματα με επαίνους για να επικαλεστείτε την αμοιβή της επούλωσης των τραυμάτων.

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
atheos
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 27 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 28

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 30, 2011 4:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έλα τώρα vag_el… κόψε κάτι… που έχεις παράπονα από άθεους θείους και τους συγκρίνεις και με Ναζί. Κόψε κάτι ή καλύτερα όλα. Αν έχεις εμπαθείς συγγενείς… στην αθεΐα τους αποδίδεις την εμπάθεια… Κι εγώ έχω και είναι όλοι χριστιανοί. Όμως ποτέ δεν σκέφτηκα να αποδώσω την εμπάθεια ή την αλητεία τους στην πίστη τους! Είπαμε, σαν χριστιανοί είστε υποκριτές, αλλά όχι κι έτσι…
_________________
Πέστε μου ποιός είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 30, 2011 4:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

atheos
έγραψε:
Έλα βρε skapanea, θέλεις να αρχίσω από το τέλος;
Ναι, είμαι δομημένος με μυαλό που απαιτεί την προΰπαρξη αιτίας για κάθε τι!!!
Αυτό ήθελες να ακούσεις;
Τώρα πες κι εσύ αυτό: Πιστεύω σε πράγματα που δεν έχουν αιτία (λόγο) να υπάρχουν!
Πάμε τώρα και στην αρχή: Πολεμώ αυτό που δεν υπάρχει; Λάθος! Έτσι νομίζεις εσύ, γιατί πιστεύεις σε ανύπαρκτα πράγματα. Εγώ δεν πολεμώ τίποτα, παρά μονάχα τη βλακεία!
Το στερητικό «α» στη λέξη θεός μπορεί να ισοδυναμεί με κάτι υπαρκτό για σένα, αφού έτσι τον θεωρείς (αυθαίρετα βέβαια, αφού η αιτία δεν σε αναγκάζει να δεχτείς αντικειμενικά το αποτέλεσμα).
Σε μένα όμως το στερητικό «α» ισοδυναμεί με την ιδέα του θεού, αφού έτσι αντιλαμβάνομαι τη λέξη! Ιδέα είναι ο «θεός» κι όχι αντικείμενο, συνεπώς κακώς χρησιμοποιείς την λέξη «στερώ» με την αντικειμενική της έννοια!

Τι θελω να ακουσω Αθεε απο σενα ;

Αυτο με ρωτας ;

Πως ειναι δυνατο να πολεμας την ανθρωπινη βλακεια, η οποια ( μαλλον ) εδραζεται σε καποιους εγκεφαλους, αποδεικνυοντας αβασιμη κατα τη γνωμη σου την ιδεα του θεου που υπαρχει στο εσωτερικο τους ;
Τι περιεχομενο εχει για σενα αυτη η ιδεα που προσπαθεις να ξεριζωσεις απο τις ανθρωπινες συνειδησεις ;
Μπορεις να αποδειξεις οτι μια ιδεα ειναι λαθος την ωρα που η ιδεα αυτη δεν εχει υλικη υποσταση ;
Ειναι σαν να προσπαθει καποιος να σου αποδειξει οτι η ιδεα της αθεϊας που σε κυριαρχει ειναι λαθος ...
Μπορει καποιος να σε κανει να μην εισαι πλεον συνειδητα αθεος ;
Αφου εσυ εισαι ηδη πεπεισμενος απολυτα, ομολογουμενως χωρις να εχεις επιστημονικες αποδειξεις, οτι η ιδεα περι θεου που σε διακατεχει ειναι αδυνατον να εχει αντικειμενικη υποσταση και αρα αυτος ο θεος που εχεις κατα νου ειναι αντικειμενικα ανυπαρκτος, πως ειναι δυνατον να σε πεισει καποιος οτι υπαρχει ;
Αν εσυ θελεις να αποδειξεις με τον τροπο αυτο ( της ιστορικης αβασιμοτητας στην πιστη της αντικειμενικης υπαρξης του Ιησου Χριστου και αρα του Ενος και Μοναδικου Τριαδικου που προβαλλεται μεσα απο τη διδασκαλια του ) οτι Ο Θεος δεν υφισταται επειδη ο Ιησους δεν υφισταται, ακολουθεις λαθος δρομο.
Διοτι ο Ιησους και ο ερχομος του ηταν πολυ πριν τη γεννηση του ριζωμενος στις συνειδησεις των ανθρωπων.
Και αυτο το ριζωμα δεν ειχε καμια υλικη υποσταση : ηταν η προσδοκια για τη θεραπεια των δεινων ενος λαου.
Των Εβραιων...
Και οχι μονο...
Και τι το κακο εχει μια προσδοκια ;
Ειναι απολυτα φυσιολογικο στο ανθρωπινο ον.
Και ειναι και ενα σημειο που διακρινει και χαρακτηριζει τον ανθρωπο ως οντοτητα.
Εσυ δεν εχεις προσδοκιες ;
Δεν περιμενεις κατι για το οποια δεν εχεις ( ακομα ) την οριστικη υλικη επιβεβαιωση του ;
Η ανθρωπινη λοιπον βλακεια δεν πολεμιεται με αναζητηση ιστορικης αβασιμοτητας των ιδεων που διακατεχουν τον ανθρωπο, μια και οι ιδεες ως μη υλικες οντοτητες δεν εχουν ιστορια, αλλά με τον διαφωτισμο του ανθρωπινου νοημονος οντος στις δυνατοτητες τις οποιες "κατεχει" λογω της φυσικης του υποστασης.
Η ανθρωπινη βλακεια (κατα)πολεμιεται με τον εντοπισμο των νοητικων τρωτων της ανθρωπινης υποστασης οπως αυτη υφισταται ως αντικειμενικη γνωση στον ανθρωπο, και διδασκαλια του ανθρωπου να χρησιμοποιει πληρεστερα, σαφεστερα και με μεγαλυτερη συναισθηση αυτο το οποιο εχει : δηλαδη το σωμα του.
Εχοντας ταυτοχρονα ζωντανη την επιγνωση οτι για καθε τι που επιλεγει και κανει υπαρχει παντοτε και ενα ( ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ) αποτελεσμα λογω του νομου της αιτιας και αποτελεσματος.



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 30, 2011 4:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

wellcome to filosofia.gr! Twisted Evil Τα πήρες λίγο atheos ή μου φαίνεται; Very Happy
Ετσι κυλάν οι ώρες, οι μέρες, τα χρόνια εδω μέσα, που λες...





* το μηνυμα εχει χαρακτήρα χαλαρωτικό, ιδού και η τεκμηρίωση!:
http://www.youtube.com/watch?v=wZutU24zT5g&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
atheos
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 27 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 28

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 30, 2011 5:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σου φαίνεται timestotimes, σου φαίνεται!
Γιατί εγώ αν τα πάρω, δεν κάθομαι να χαζολογώ. Την κοπανάω! Όπως έλεγε κι ο Νίστε «αν δεν μπορώ να σε μάθω να πετάς, τότε καλύτερα να σε μάθω να πέφτεις γρηγορότερα.

Skapanea, οι δυο μας πάλι!
Όχι «Τι θελω να ακουσω Αθεε απο σενα» αυτό το είπα!! Δεν το πρόσεξες;
Σου έγραψα, εγώ τι θέλω να ακούσω από σένα, αλλά εσύ κάνεις πως δεν το διάβασες.
Η ανθρώπινη βλακεία skapanea βρίσκεται στον εγκέφαλο εκείνων που ενώ ο θεός είναι δημιούργημα του πνεύματος (του εγκεφάλου), ιδέα, αυτοί προσεύχονται σ’ αυτόν σαν να είναι αντικειμενικός, σαν να υπάρχει. Μπερδεύουν την υποκειμενικότητα με την πραγματικότητα. Δεν σου φαίνεται για ψυχικό νόσημα αυτό;
Γράφεις «Διοτι ο Ιησους και ο ερχομος του ηταν πολυ πριν τη γεννηση του ριζωμενος στις συνειδησεις των ανθρωπων». Στέκεται λογικά η φράση αυτή;
Τι πράγμα ριζώθηκε μέσα στον άνθρωπο μου λες που δεν εμφανίστηκε ποτέ;
Όταν όμως κάνεις λόγο για ερχομό, πιστεύεις κι εσύ ότι η ιδέα υλοποιήθηκε. Αντικειμενοποιήθηκε η ιδέα;
Αλήθεια, όλα αυτά σας φαίνονται σοβαρά;
_________________
Πέστε μου ποιός είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 30, 2011 8:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γειά σου ρε Δάκη,
με τον Ουλιάθη πλακωθήκαμε άγρια στο θέμα για την ιστορικότητα του Ιησού

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=3073&postdays=0&postorder=asc&start=180

(και στις επόμενες εικοσι κάτι σελίδες..! Μιλάμε για ΤΟΝ καυγά Laughing . Κάπου προς το τέλος είχα ξεφύγει κι εγώ μαζί του, χαρακτηρίζοντάς τον έμμεσα.. τέλος πάντων.. Crying or Very sad )

Τώρα ο άθεος ως νεοεισακτέος θέλει να επαναφέρει το θέμα, αλλά απ'ότι βλέπω μάλλον θα το συζητάει μόνος του. (Γιάννης κερνάει Γιάννης πίνει).
Εμείς μπουχτίσαμε...
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 30, 2011 8:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

atheos
έγραψε:
Skapanea, οι δυο μας πάλι!
Όχι «Τι θελω να ακουσω Αθεε απο σενα» αυτό το είπα!! Δεν το πρόσεξες;
Σου έγραψα, εγώ τι θέλω να ακούσω από σένα, αλλά εσύ κάνεις πως δεν το διάβασες.
Η ανθρώπινη βλακεία skapanea βρίσκεται στον εγκέφαλο εκείνων που ενώ ο θεός είναι δημιούργημα του πνεύματος (του εγκεφάλου), ιδέα, αυτοί προσεύχονται σ’ αυτόν σαν να είναι αντικειμενικός, σαν να υπάρχει. Μπερδεύουν την υποκειμενικότητα με την πραγματικότητα. Δεν σου φαίνεται για ψυχικό νόσημα αυτό;
Γράφεις «Διοτι ο Ιησους και ο ερχομος του ηταν πολυ πριν τη γεννηση του ριζωμενος στις συνειδησεις των ανθρωπων». Στέκεται λογικά η φράση αυτή;
Τι πράγμα ριζώθηκε μέσα στον άνθρωπο μου λες που δεν εμφανίστηκε ποτέ;
Όταν όμως κάνεις λόγο για ερχομό, πιστεύεις κι εσύ ότι η ιδέα υλοποιήθηκε. Αντικειμενοποιήθηκε η ιδέα;
Αλήθεια, όλα αυτά σας φαίνονται σοβαρά;

Αθεε, ποιο ειναι αυτο που κανω οτι δεν διαβασα ;

Αυτο εννοεις ;

Παράθεση:
Τώρα πες κι εσύ αυτό: Πιστεύω σε πράγματα που δεν έχουν αιτία (λόγο) να υπάρχουν!


Αυτο θες να ακουσεις απο μενα ;

Δεν γινεται...

Γιατι ακριβως πιστευω σε πραγματα που εχουν λογο να υπαρχουν...

Και οπως το λες κι εσυ παραπανω : ενώ ο θεός είναι δημιούργημα του πνεύματος (του εγκεφάλου), ιδέα,αυτοί προσεύχονται σ’ αυτόν σαν να είναι αντικειμενικός, σαν να υπάρχει , ο θεος ως δημιουργημα ( εστω ) του ανθρωπου εχει λογο και υπαρχει.
Οπως ολα τα δημιουργηματα του ανθρωπου.
Ξερεις εσυ καποιο δημιουργημα, οπως τον ονομαζεις το θεο, του ανθρωπου που να ειναι χωρις λογο ;
Ξερεις κατι που ως γεννημα εστω του ανθρωπινου εγκεφαλου να μην εχει αιτια ;
Περιεργο πραγματι για ενα ανθρωπο που ολα τα αναγει στην αιτια και στο αποτελεσμα...
Και με ολα τα άλλα στα οποια αναφερεσαι, δειχνεις οτι δεν πιστευεις και στις ιδεες τελικα, αγνοωντας οτι ολα οσα παραγει ο ανθρωπος βασιζονται παντα σε ιδεες.
Οι οποιες ιδεες αποτελουν και το καθ' εαυτου υλικο της σκεψης.
Η ιδεα της αθεϊας που σε κυριαρχει και σε καθοδηγει στις πραξεις και στις ενεργειες σου δεν υπαρχει ;
Τοτε τι ειναι αυτο που σε εμπνεει να πολεμας την κατα τη γνωμη σου ανθρωπινη βλακεια ;
Τι ειναι αυτο που μεταφερεις μεσα στη διανοια σου ψαχνοντας τα "ιστορικα" στοιχεια που χρειαζεσαι ;
Κανεις εσωτερικο διαλογο με τον εαυτο σου πανω σε αυτα που σε απασχολουν ;
Με ποιον μιλας ακριβως ;
Ποιον εχεις απεναντι σου ( διανοιακα ) και συνδιαλεγεσαι και καμια φορα αντιδικεις κιολας ;
Τωρα θα μου πεις μαλλον οτι ναι μεν υπαρχουν οι ιδεες, αλλά δεν αποτελουν αντικειμενικη πραγματικοτητα...
Και μαλιστα ως μη ανιχνευσιμες με επιστημονκη εγκυροτητα αυτες δεν δικαιουνται να υπαρχουν...
Δεν μπορουν να υφιστανται...
Αλλά τοτε το προβλημα το εχει η επιστημη που δεν μπορει να τις ανιχνευσει αυτουσιες τις ιδεες, να τις καταγραψει και να τις μελετησει...
Και προς αυτην κατευθυνση η επιστημη χρειαζεται ιδεες για το πως θα μελετησει αντικειμενικα τις ιδεες...
Αν περιοριστουμε Αθεε μονο στο επιστημονικα ανιχευσιμο ως υπαρκτο, μπορει αραγε να προχωρησει η επιστημη ;
Ουτε ενα χιλιοστο δεν μπορει να κανει χωρις ιδεες...
Αρα οι ιδεες υπαρχουν σε πεισμα της επιστημης που δεν τις συλλαμβανει και ουτε καν τις βλεπει...
Που λοιπον τελειωνει η υποκειμενικοτητα και που αρχιζει η αντικειμενικοτητα ;
Ποια ειναι η επιστημονικη θεωρηση του αντικειμενικα υπαρκτου με το οποιο και μονο μπορουμε κατα τη γνωμη σου ( και οχι μονο βεβαιως ) να ασχολουμαστε ;
Δεν σου φαινεται λιγο σαν ψυχικο νοσημα να απορριπτει ο ανθρωπος την υπαρξη αυτων των "αντικειμενων" ( ιδεων ) στα οποια βασιζει την προοδο του και τελικα την υπαρξη του ;

Με ρωτας αν οι ιδεες υλοποιουνται...
Η απαντηση μου : Βεβαιως ! Με τον ενα ή τον αλλο τροπο !
Αρκει να υπαρχει θεληση και συγκεντρωση στην ιδεα, οπότε ακολουθει και η καταλληλη πραξη !
Παρε παραδειγμα το Χιτλερ ο οποιος εμπνευστηκε απο τον Υπερανθρωπο ( ΙΔΕΑ ) του Νιτσε την Αρεια φυλη και θελησε να την υποστασιασει...
Ο καρπος αυτης της ενεργειας ηταν ο 2ος παγκοσμιος πολεμος με τα δισεκατομμυρια θυματα.
Το γνωριζεις υποθετω ως σοβαρος μελετητης της ιστοριας !

Οσο για το "παραδοξο" για σενα να προσευχονται οι ανθρωποι, ακομα και ως δημιουργημα του ανθρωπου να θεωρησεις το θεο και επειδη αυτος ( ο θεος ) κατα κανονα συγκεντρωνει τα καλυτερα και τα ευγενεστερα στοιχεια που μπορει να συλλαβει ο ανθρωπος, ο ανθρωπος προσευχομενος και αρα μιλωντας με το θεο, στην ουσια συνδιαλεγεται με τον εαυτο του !



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 30, 2011 11:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

atheos έγραψε:
Έλα τώρα vag_el… κόψε κάτι… που έχεις παράπονα από άθεους θείους και τους συγκρίνεις και με Ναζί. Κόψε κάτι ή καλύτερα όλα. Αν έχεις εμπαθείς συγγενείς… στην αθεΐα τους αποδίδεις την εμπάθεια… Κι εγώ έχω και είναι όλοι χριστιανοί. Όμως ποτέ δεν σκέφτηκα να αποδώσω την εμπάθεια ή την αλητεία τους στην πίστη τους! Είπαμε, σαν χριστιανοί είστε υποκριτές, αλλά όχι κι έτσι…


Κύριε, athee


κατ αρχήν δε με γνωρίζετε,όπως και την οικογένειά μου.

Αν θέλετε να αμφισβητήσετε το λόγο του κάθένα απο εμας,επειδή θεωρείτε ελεύθερον εαυτον να μας θεωρήσετε αναληθείς,σας πληροφορώ πως παίρνετε Βιαίως αυτο το δικαίωμα,καθως κανείς δε σας το έδωσε.

Σας απαγορεύω λοιπόν,να κρίνετε ,τί εχω βιώσει στην ιδιωτική μου ζωή,διότι εσείς εισχωρήσατε με τη φαντασία σας ωστε να πείτε αυτά που Δεν ξέρετε.
Υποθέσατε πως οι συγγενείς μου ,δεν είναι βίαιοι,...υποθέσατε πως δεν ειναι εμπαθείς.Τους γνωρίζετε????

Αν τώρα συγκρίνετε τη δική σας ζωη και τα δικά σας βιώματα με τα δικά μου,σας λέω πως ΚΆΝΑΤΕ ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ,ΔΙΌΤΙ σε τίποτα δεν είναι ίδια.

Επειτα ,ειλικρινά θεωρώ πως όλο αυτο το κακέκτυπο φαντασίας ,οφείλετε σε μη νοήμων άνθρωπο,που να στέκει ευγενώς στην κοινωνία,και θεωρώ επίστης πως αποσπά δικαιώματα που δεν του έχουν εκχωρηθεί.
Να το προσέξετε αυτό διότι ουδείς σας έδωσε δικαίωμα να πράττετε Ναζιστικά και να εισχωρείτε στις ζωές άλλων ,ωστε κακεντρεχως να τις κρίνετε.
Το κόψε κάτι ,που είπατε, το θεωρείτε σωστό η οχι δε με αφορά,αρκεί να μή δώ άλλη φορά σχόλιο που να βάζει σε κίνδυνο το δικό μου ψυχισμό και τη δική μου ισσοροπία λόγω ΔΙΚΩΝ ΣΑΣ ,αφελων και φαντασιοπληκτων ισχυρισμων.

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 30, 2011 11:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
ο ανθρωπος προσευχομενος και αρα μιλωντας με το θεο, στην ουσια συνδιαλεγεται με τον εαυτο του !

συγνωμη παρενθεση: θεωρεις, οπως εγω, σκαπανεα πως η γνωστη ρηση του σωκρατη, ειναι στο ανωτατο επιπεδο προσευχης;
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 01, 2011 1:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
ο ανθρωπος προσευχομενος και αρα μιλωντας με το θεο, στην ουσια συνδιαλεγεται με τον εαυτο του !

συγνωμη παρενθεση: θεωρεις, οπως εγω, σκαπανεα πως η γνωστη ρηση του σωκρατη, ειναι στο ανωτατο επιπεδο προσευχης;

Δεν μπορω να ξερω troian αν αποτελει προσευχη ή οχι...

Γιατι η προσευχη με τη συμβατικη εννοια ενεχει λογο...

Το να φτασει ομως ενας ανθρωπος να εκστομισει μια τετοια φραση με συναισθηση του τι λεγει, αναφερομαι στο Σωκρατη, απαιτει απολυτη αφαιρεση.

Δηλαδη ενα βιωμα στο οποιο τα παντα εχουν σιωπησει...

Και ο λογος ειναι μια μακρινη "αναμνηση" που δεν υπαρχει καν στη συνειδητη μνημη...

Απαιτει την υπερβαση ολων των γνωστων ορων και οριων και το περασμα στο μηδεν...

Κυριολεκτικα...

Η επιστροφη στη συνηθη συνειδηση μονο με αυτη τη φραση μπορει να αποδωσει το βιωμα της υπαρξιακης αφαιρεσης ολων συμβασεων της αντικειμενικης και της υποκειμενικης πραγματικοτητας...

Το θεμα της προσευχης ειναι παρεξηγημενο απο τη συνηθη νοοτροπια μας...

Η ουσια της προσευχης ειναι η ενσκηψη μεσα στα βαθυτερα στρωματα της υπαρξης μας και η ανασυρση απο 'κει στην επιφανεια της συνειδησης των λογων που αποδιδουν καταστασεις ασυλληπτες απο την επιστημη και τις αισθησεις, αλλά και απο το κοινο και συνηθες μυαλο μας.

Εαν εσυ τη θεωρεις προσευχη και την οικειοποιεισαι ως προσευχη και τη λες σαν προσευχη, χρειαζεται προσοχη.

Γιατι αν πετυχεις το κραδασμο του δημιουργου της καθως τη λες και συντονισεις το σωμα σου με τον κρασδασμο αυτον, μπορει να σε οδηγησει στην κατασταση που βρεθηκε ο Σωκρατης οταν τη συνεθεσε.

Εκτος τοπου και χρονου !



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Zoorlander
Λέκτωρ


Εγγραφή: 13 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 39

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 01, 2011 3:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

atheos έγραψε:
Ε, μιας και αφιερώνετε ο ένας στον άλλο τραγουδάκια, ας σας στείλω κι εγώ ένα
http://www.youtube.com/watch?v=Oi2WFnUpZkM&feature=player_embedded


Γαμάτο.................
_________________
Ουδείς εκών κακός πλήν εμού
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 7 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center