Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Συνειδητοποιηση η τελευταια ειδοποιηση
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2005 10:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είπες,Τριομήδη,την ψυχή μου πρώτα να σου δώσω για να καταλάβω, λες και τα λόγια μου απ'την ψυχή κάποιου άλλου γεννήθηκαν κι απ΄την ψυχή κάποιου που δεν δάκρυσε και δε γέλασε γι' αυτά που είπε.
Αν το φως του ΕΝΟΣ μόνο εσύ βλέπεις,το φως θα χυνόταν απ' τα μάτια σου και θα μας τύφλωνε,γιατί το ΕΝΑ στη φυλακή του σώματος δεν μπαίνει.Κι όλοι θα το βλέπαμε,όχι με τα μάτια μας,θα ήμασταν όλοι φως,δε θα το λύγιζε η βαρύτητα της αμορφωσιάς μας.
Εσύ,όμως,μας λες ότι είναι μόνο γι'αυτούς που θ'ακολουθήσουν το δρόμο σου,σα να ήταν διαφορετικός αυτός ο δρόμος απ'τους άλλους.Ίδιο δρόμο περπατάς,όνειρα βλέπεις και τα ονομάζεις αληθινά.Γιατί οι μαθητές αυτοί εδώ να σε πιστέψουν,τι καινούριο μπορείς όχι να τραγουδήσεις αλλά ν'αποδείξεις στον κόσμο, που αυτοί δε θα μπορούσαν όνειρο να πουν πως είναι;
Τους υποτίμησες όλους αλλά βλέπω πως αρχίζεις να καταλαβαίνεις,λέγοντας πως δεν ξέρεις τι άλλο να πεις για να με πείσεις.Δεν λέγεται το ανείπωτο κι ούτε είμαι μόνο εγώ αυτός που δεν έπεισες.Κι αν κάποιοι σ'ακολουθούν δεν τιμούν το ΛΟΓΟ αλλά την ομορφιά του λόγου σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2005 3:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΦΩΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΔΕΝ TO ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕ Απάντηση με Συμπερίληψη

ΔΕΚΑΕΝΝΙΑ
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...



Έχει επεξεργασθεί απο τον/την TΡΙΟΜΗΔΗΣ στις Δευ Απρ 25, 2005 8:46 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 20, 2005 3:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κανείς Έλληνας δεν προσκυνά άνθρωπο,βαρβαρικές συνήθειες θέλεις στην ιερή μας πόλη να φυτέψεις.


Κι αν πρέπει για χάρη της αλήθειας,που αποφεύγεις όπως η φλόγα το νερό,Ιούδα να με λένε,χίλιες φορές Ιούδα και τιμή μου.Αλλά αυτό ας το αποφασίσουν οι συνομιλητές μας γιατί η αλήθεια του ΛΟΓΟΥ είναι η κοινωνία του ΛΟΓΟΥ,και η αυθεντία είναι η τυρρανία του.


Ας ακούσουμε,λοιπόν,τους συνομιλητές μας κι ας ελπίσουμε δίκαιοι πως θα είναι στην ετυμηγορία τους,ν' αμφισβητούν το μύθο και το αυτονόητο με ονομάτων επίσκεψη και τους απαράβατους κανόνες του συλλογισμού.Έτσι,κι αν κατηγορηθώ,πάλι κερδισμένος θα 'μαι γιατί το ΛΟΓΟ προσκυνώ και τις σκέψεις μου,αν λάθος αποδειχτούν, θυσιάζω στο βωμό του.


Κι εσύ το ίδιο ελπίζω να θελήσεις,αν τις ιδέες δεν τις θεωρείς κτήματα ή πρόβατά σου κι αν δεν έχεις τρελαθεί ώστε Θεός να νομίζεις πως είσαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 20, 2005 5:05 am    Θέμα δημοσίευσης: ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΒΑΡΒΑΡΟ ΜΕΤΕΞΕΤΑΣΤΕΟ ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟ ΜΑΘΗΤΗ Απάντηση με Συμπερίληψη

ΕΙΚΟΣΙ
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...



Έχει επεξεργασθεί απο τον/την TΡΙΟΜΗΔΗΣ στις Δευ Απρ 25, 2005 8:51 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 20, 2005 2:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Kαι ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
Σελίδα 13 από 13

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center